Česko zasáhly krádeže identit. Podvodníci si zřídí účet na vaše jméno

  8:45aktualizováno  10:59
Chcete výhodný úvěr? Tak nám pošlete kopii občanky a jednu korunu na účet. Takovýto jednoduchý trik umožní podvodníkům otevřít si účet na vaše jméno, aniž byste měli jakékoliv podezření. Zanedlouho se pak může stát, že u vašich dveří zazvoní exekutor a přijdete o všechno.
Veškerá komunikace probíhá zásadně elektronickou či případně i telefonickou cestou.

Veškerá komunikace probíhá zásadně elektronickou či případně i telefonickou cestou.

Před množícími se krádežemi identit varoval Finanční analytický útvar ministerstva financí (FAÚ). Falešné účty vznikají hlavně v některých internetových bankách, které založení účtu bez přímého ověření osobních údajů umožňují. Právě toho podvodníci zneužívají.

Kvůli riziku z možného praní špinavých peněz na účtech otevřených pravděpodobně na základě podvodně získaných dokladů totožnosti už ministerstvo zahájilo správní řízení s internetovou bankou mBank. Hrozí jí mnohamilionová pokuta.

"Takových účtů bylo celkem 14, banka je sama díky svým kontrolním mechanismům a monitorovacím systémům odhalila, prostředky na nich zablokovala a věc ohlásila příslušným orgánům," řekla iDNES.cz tisková mluvčí mBank Ivana Buriánková. Banka prý navíc neotevírá a ani v minulosti neotevírala účty bez osobního ověření totožnosti klienta.

K čemu podvodníci účet použijí?

Ministerstvo upozorňuje, že účet pod falešnou ukradenou identitou může podvodníkům sloužit k praní špinavých peněz.

Zároveň si na něj mohou vzít úvěr nebo objednat zboží, což může  podvedenému způsobit značné problémy, které mohou skončit i návštěvou exekutora.

Ministerstvo přesto vyzývá k maximální obezřetnosti. "Ke krádeži identity pachatelé těchto podvodů zneužívají kopií osobních dokladů a kopií výpisů z účtů, které od třetích osob získali většinou pod falešnou záminkou poskytnutí nebankovní půjčky nabízené na internetu," popisuje tiskový mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob a zároveň vyzývá k maximální obezřetnosti při jakémkoliv poskytování osobních údajů a kopií průkazů či výpisů z účtu.

"Vzniklou situaci považujeme za velmi znepokojující, intenzivně ji sledujeme, analyzujeme a snažíme se o odhalení co největšího počtu takových podvodných jednání," uvedl ředitel FAÚ Milan Cícer.

"V rámci kontrolní činnosti také posuzujeme, zda jednotlivé banky při zakládání účtů přes internet neporušily některé ze zákonných povinností," upřesnil Cícer. Ministerstvo už chystá návrh zákona, který by těmto podvodům zabránil.

Podvodníci podle údajů ministerstva ukradli identitu pro založení účtů desítkám až stovkám klientů internetových bank. Mezi ně patří například mBank, AirBank, Equa bank nebo Zuno Bank. Kromě mBank však žádná další banka problém s falešnými účty nepotvrdila.

Jak krádež identity probíhá?

Pachatel získal osobní údaje tak, že na internetu inzeroval nabídku poskytnutí nebankovní půjčky a od zájemce vylákal fotokopie občanského a řidičského průkazu a výpisu z účtu (vedeného u jiné banky na zájemcovo jméno).

Takto získané kopie dokumentů pak pachatel zaslal bance, u níž si chtěl na cizí jméno založit účet. Banka pachateli spolu s číslem jeho nově založeného účtu sdělila, že účet aktivuje až poté, co na něj pachatel zašle alespoň jednu korunu z jeho již existujícího účtu. Tím bance podle zákonem stanovených pravidel potvrdí shodu identifikačních údajů s údaji na zaslaných kopiích.

Ke splnění této podmínky pachatel vyzval zájemce o nebankovní půjčku, aby ze svého účtu převedl na konkrétní účet (který pachateli nově založila banka) alespoň jednu korunu. Po připsání platby banka zasláním klíče a hesla k internetovému bankovnictví pachateli umožnila ovládání účtu, aniž by původní zájemce o nebankovní půjčku o existenci účtu založeného na jeho identitu vůbec věděl.

V konečné fázi podvodu pak pachatel již jen sdělil žadateli, že mu půjčka nebyla poskytnuta, a další komunikaci s ním přerušil.

Společný rys? Žádný osobní kontakt

Všechny případy mají podle Jakoba společné jedno: absenci jakéhokoliv osobního kontaktu banky, pachatele a zájemce mezi sebou. Veškerá komunikace probíhá zásadně elektronickou či případně telefonickou cestou, přičemž pachatel zpravidla využívá speciálně pro jednotlivé případy založené e-mailové adresy a anonymní předplacené telefonní karty.

Dalším typickým znakem a varovným signálem by mohlo být, že pachatel se na internetu při nabídce půjčky snaží vzbudit zdání seriózního poskytovatele, aniž by však k němu byly ve veřejně dostupných zdrojích dohledatelné jakékoli reference.Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Konec drezury zvířat v cirkusech? Ministerstvo je plánuje zakázat

Ilustrační snímek

Ministerstvo zemědělství navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech. O opatření v rámci novely...

Nekonečný boj s plasty. Igelitky zdarma zmizely, zůstaly stovky milionů sáčků

Ilustrační snímek

Zatímco igelitkám už vyhlásili obchodníci i státy boj, mikrotenové sáčky zatím přežívají. Jejich postupné nahrazování...

Zůstane huť bez proudu? Ústup Mittalu z Ostravy připomíná taktiku spálené země

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Pozvolné odpoutávání společnosti ArcelorMittal od ostravské hutě připomíná ty nejdrsnější pohádky bratří Grimmů, kde se...Najdete na iDNES.cz