Justiční palác ve švýcarské Bellinzoně

Justiční palác ve švýcarské Bellinzoně | foto: Kateřina Koubová, MF DNES

Česko si chce stěžovat na rozsudek v kauze MUS, nedostane zadržené peníze

  • 34
Česko zvažuje stížnost na rozsudek švýcarského soudu v případu Mostecké uhelné společnosti (MUS). Soud sice uznal, že státu jako původnímu spoluvlastníku vznikla při ovládnutí firmy jejími bývalými manažery škoda, náhradu ale nepřiznal, píše v pondělním vydání týdeník Respekt.

Pokud by Česko se stížností neuspělo, mohlo by podle Respektu jednat o rozdělení zabavených peněz na úrovni ministerstev spravedlnosti. "Jde o tzv. sharing, tedy že by se státy mezi sebou dohodly, že se o zkonfiskované peníze spolu prostě rozdělí," řekl týdeníku zdroj ze státní správy. Souhlas by prý musely dát všechny švýcarské kantony.

Rozsudek nad exmanažery je zatím nepravomocný a vše bude záviset na tom, jak dopadne řízení před odvolacím Spolkovým nejvyšším soudem v Lausanne, připomíná Respekt. Pětice mužů trvá na tom, že je nevinná.

Federální trestní soud v Bellinzoně nepravomocně potrestal loni v říjnu Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého nepodmíněnými tresty od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Byli uznáni vinnými z podvodů a praní špinavých peněz.

Kauza se týká nákupu akcií MUS, které manažeři pořizovali za peníze firmy, jež pak podle soudu nevrátili. Českému státu způsobili podle obvinění škodu tím, že v roce 1999 koupili státní podíl za nepřiměřeně nízkou částku 650 milionů korun.