Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český česnek se vrací, ale prohrává s Čínou, Španělskem i s počasím

  13:41aktualizováno  13:41
Česnek se stal jedním ze symbolů toho, jak zahraniční a mnohdy levnější potraviny vytlačují ze supermarketů český sortiment. Pálivý modrý paličák se sice na přání zákazníků opět na pulty řetězců vrací, ale válcuje ho nabídka z Číny a Španělska.

Český česnek je v tuzemských řetězcích v menšině. | foto: Profimedia.cz

Loňskou tuzemskou úrodu navíc zdevastovalo špatné počasí, takže český česnek je v regálech obchodních sítí v menšině.

Zákazníci si český česnek vynutili

"Český česnek nabízíme od předloňského roku, podle jeho sezóny. Naše společnost začíná s prodejem na začátku června ještě čerstvého česneku a končíme v průběhu února s česnekem suchým. V tomto roce očekáváme jeho prodej možná až do dubna," řekl Michael Šperl, mluvčí Kauflandu.

Kilo česneku z Číny za sebou vleče kilo CO2

Ekologické Hnutí Duha vypočítalo, že čínský česnek musí v kamionech a na lodích urazit 21 tisíc kilometrů, aby se mohl objevit na pultech českých obchodů.

Mnohdy dorazí do Česka až rok po sklizni. Stejně jako jiné plodiny z dovozu musí být chemicky ošetřen, cestuje ve speciálních chlazených kontejnerech.

S kilogramem čínského česneku si podle Hnutí Duha kupuje každý český zákazník i kilogram skleníkového plynu oxidu uhličitého. Podobné je to s jinými produkty z dovozu. Například pět kilogramů italských jablek v sobě "skrývá" i kilo oxidu uhličitého.

Dodal, že na celkovém prodeji česneku se ten český podílí jen okrajově. "Vzhledem k tomu, že je ve srovnání s dovozovým, například ze Španělska, citelně dražší," poznamenal Šperl.

Mluvčí Lidlu Jitka Vrbová uvedla, že si návrat českého česneku vymohli zákazníci. "V našich obchodech prodáváme jak český, tak česnek od zahraničních dodavatelů," sdělila. Společnost Billa uvedla, že kromě českého česneku nabízí ještě španělský a čínský.

"Ano, český česnek máme v nabídce a zájem o něj je velký. Začali jsme ho prodávat předloni v říjnu. O prodej českého česneku jsme předtím dlouhodobě usilovali, ale místní producenti tento artikl dočasně neměli v nabídce," řekla mediální zástupkyně Billy Gabriela Bechynská.

Místo tisíce hektarů jen dvě stě

Jaroslav Zeman, předseda Zelinářské unie Čech a Moravy, uvedl, že průměrný Čech spotřebuje ročně 70 až 80 dekagramů česneku.

Aby čeští pěstitelé uspokojili tuzemskou poptávku, museli by pěstovat česnek na zhruba tisíci hektarech, ale v současnosti se kvůli masivnímu dovozu pěstuje jen na asi 200 hektarech. "Díky předloňskému zvýšenému zájmu o český česnek se loni vysadilo o něco víc, jenže přišly holomrazy. Sklizeň nakonec nebyla větší než předloni, někde dokonce i menší," konstatoval Zeman.

Česnek v akci

Hlídejte si slevy na česnek zde

Čínský česnek, který před časem zaplavil české obchody, je podle Zemana sice relativně levný, ovšem obsahuje jen asi třetinu silic oproti českým česnekům. Bývá mdlý, do jídla se musí přidat výrazně více stroužků než u českého produktu. "Český česnek je sice několikanásobně dražší, ale rovněž několikanásobně kvalitnější," poznamenal Zeman, podle něhož jsou španělské produkty asi mezi čínským a českým česnekem.

Autor:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Otevírací doba obchodů o svátcích

(Ilustrační snímek)

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Prazdroj se pochlubil rekordními prodeji, dařilo se mu hlavně v zahraničí

(Ilustrační snímek)

V Česku i cizině prodal Plzeňský Prazdroj rekordních více než jedenáct milionů hektolitrů piva. To je meziročně téměř o...

Ceny pražských bytů se od roku 1998 ztrojnásobily. Rostou i nadále

(Ilustrační snímek)

Ani krize nezastavila cenový růst českých bytů, které v některých oblastech oproti roku 2005 podražily o více než 76...

Najdete na iDNES.cz