Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

  7:02aktualizováno  7:02
Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům nevyžádané pamětní mince v ceně stovek až tisíců korun a při jejich neuhrazení hrozil vymáháním. E-shop má za agresivní a klamavé obchodní praktiky zaplatit 530 tisíc korun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Karel Sikora

Tři pravomocné pokuty ve výši 400 tisíc, 100 tisíc a 30 tisíc korun udělila ČOI firmě HMK V AG se sídlem ve Švýcarsku. Týkají se jedenácti stížností z let 2014 a 2015 a také vlastního šetření, které potvrdilo špatné zkušenosti spotřebitelů. Další desítky podnětů od veřejnosti navíc ještě úřad projednává ve správním řízení.

Platili za neobjednané zboží

Poté, co si spotřebitelé objednali v katalogu mince či medaile s vyobrazením známých osobností od Karla IV. až po Alžbětu II., je firma bez jejich vědomí nebo proti jejich vůli zařadila do takzvaného sběratelského servisu. V brzké době jim přišly poštou další, neobjednané mince, zpravidla už nikoliv za zvýhodněnou cenu, ale za několik tisíc korun. Ani po písemných urgencích zákazníkům zásilky nepřestaly chodit, naopak firma vyhrožovala vymáháním peněz za zboží prostřednictvím inkasní agentury.

O agresivních obchodních praktikách firmy se na vlastní kůži přesvědčil jeden z inspektorů. Objednal si jednu z mincí v e-shopu, když se však odhlásil z dalšího odběru, obálky s mincemi mu nepřestaly chodit. Došel proto osobně na pobočku plzeňské společnosti TCS Taurus Service, která je výdejnou a zákaznickým servisem obchodu, aby podepsal, že si nepřeje zasílání dalších zásilek. Balíčky přesto chodily dál.

„Nebyla to svobodná vůle a rozhodnutí spotřebitele, brali jsme to jako nekalou praktiku. Když firma spotřebitelům zaslala mince přes deklarovaný nesouhlas, už jsme to hodnotili jako agresivní praktiku, popsal Jan Řezáč, ředitel inspektorátu ČOI pro Plzeňský a Karlovarský kraj, který záležitost řešil. V poslední době podle něj klesl počet oznámení o nevyžádaných zásilkách a teď už nové nechodí. Spotřebitelé si však stále stěžují (také v poradně dTestu), že jim obchod vyhrožuje vymáháním, pokud nezaplatí. „Nikdy nám od pisatelů nepřišla informace, že přišel exekutor, policie nebo někdo další, aby vzali majetek. Není ale vyloučené, že u někoho to mohlo skutečně dojít do této fáze,“ dodal Řezáč.

Firma, sídlící ve Švýcarsku, byla dlouho nekontaktní a český distributor, v jehož vedení jsou občané Německa, odkazoval na svůj P.O. Box v Plzni. Obě firmy v poslední době zastupuje pražská advokátka Denisa Valentová. „V současné době vám k tomu nemohu nic říct. Osoba odpovědná za klienta HMK je na dovolené a vrátí se za dva týdny,“ uvedla advokátka s tím, že nejdříve se k případu může vyjádřit na konci dubna.

Česká mincovní společnost se proti pravomocným pokutám, které už potvrdil ústřední inspektorát, může ještě bránit žalobou ke správnímu soudu.

Informace nebyly pravdivé

Důvodem udělení třicetitisícové pokuty z vlastního šetření je uvádění nepravdivých informací o vlastnostech kamene, kterým byla osazena nabízená mince. Ty neodpovídaly deklarovanému českému granátu.

Portál iDNES.cz dříve informoval, že hodnota medaile, kterou si zakoupil jeden ze spotřebitelů, byla minimální. „Pokud jste si to koupila, abyste mohla dělat žabky na rybníku, tak kdybyste za to dala padesát korun, tak to je tak akorát,“ zhodnotil Vladimír Kejla z numismatického obchodu.

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Nemá kdo obsluhovat. Německo bojuje s rekordním nedostatkem pracovníků

Ilustrační snímek

Německo se potýká s rekordním nedostatkem zaměstnanců, v zemi je několik set tisíc volných pracovních pozic. Pracovníci...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Další z rubriky

Zloději oberou řetězce o desítky milionů ročně, způsoby kradení se mění

Ilustrační snímek

Rozšiřování samoobslužných pokladen a dalších moderních technologií inspiruje zloděje k novým nápadům, jak okrádat...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Zdravě se mohou stravovat i psi. Firmy jim vyvařují z čerstvých surovin

Pražská firma Mixáno vyrábí čerstvé krmivo bez konzervantů pro psy.

Doby, kdy lidé krmili své mazlíčky zbytky od stolu a levnými granulemi, jsou pryč. Za čerstvé a kvalitní suroviny pro...

Najdete na iDNES.cz