Haiti se stále vzpamatovává z ničivého zemětřesení v roce 2010 (na snímku metropole Port au Prince). Misi OSN v terénu pomáhá i navigační systém z Brna.

Haiti se stále vzpamatovává z ničivého zemětřesení v roce 2010 (na snímku metropole Port au Prince). Misi OSN v terénu pomáhá i navigační systém z Brna. | foto: Člověk v tísni

Úspěch mladé české firmy: na Haiti dodává navigační systém pro OSN

  • 14
Zakázku, která malé a mladé firmy nepotkává každý den, se podařilo získat brněnské společnosti GINA. Zvítězila totiž ve výběrovém řízení Organizace spojených národů (OSN). Svůj koordinační software dodá na Haiti, bude sloužit v misi agentury UNDP (tedy rozvojového programu OSN).

I když zakázka, která přiděluje firmě prestižní status oficiálního dodavatele OSN, má hodnotu v přepočtu jen asi 1,5 milionu korun, řadí to mladou společnost do nepočetné skupiny českých dodavatelů.

Podle údajů OSN si české firmy v roce 2013 ukously ze zakázkového koláče v hodnotě bezmála tří miliard dolarů (v přepočtu 72 miliard korun) jenom 3,4 milionu dolarů (82 milionů korun). Jinými slovy 0,11 procenta objemu všech zakázek.

Co přesně si globální zákazník objednal od firmy, kterou před pěti lety založila parta dvacátníků dokončujících studia na brněnském Vysokém učení technickém? V karibském ostrovním státě působí v terénu pracovníci UNDP, kteří kromě jiného řeší následky ničivého zemětřesení z roku 2010. Navigační systém GINA jim má pomoci při prevenci možných rizik a případně při řízení a koordinaci záchranných prací.

Studentský projekt, který pomáhá po celém světě

Více o systému GINA najdete ve starším článku od kolegů z Technetu

Katastrofa v Japonsku očima českých záchranářů
Systém GINA v Japonsku

Systém umožňuje pomocí kombinace přenosného hardwaru (třeba tabletu) a softwarové služby také lokalizaci lidí a vozidel v terénu. Navíc propojuje zasahující jednotky skrze jednotnou mapu tak, aby se zvýšila efektivita jejich zásahu.

„Dodání našeho systému pro UNDP je pro nás významným krokem pro ukotvení se v rámci mezinárodního krizového řízení. Otevírá nám navíc nové možnosti i pro oslovení ostatních složek OSN,“ chválí si získání zakázky spoluzakladatel firmy Zbyněk Poulíček.

Kromě OSN patří aktuálně k největším zákazníkům GINA sedm krajských záchranných sborů a ze zahraničních organizací potom mají mladí Brňané referenci například od Evropské vesmírné agentury.

Poulíček navíc připomíná, že dodáním pro ně spolupráce nekončí, ale trvá po celou dobu používání systému. Spolupráce začala již během loňského roku a kontrakt by se měl obnovovat po celou dobu trvání mise na Haiti.

OSN spolupracovala i s dalšími českými firmami

GINA samozřejmě není jedinou českou firmou, která kdy zakázku od OSN dostala. Vybočuje ale svým mládím a velikostí. Nejpodrobnější data jsou v tomto ohledu k dispozici za rok 2012, kdy bylo oficiálními dodavateli pro tohoto štědrého zadavatele zakázek pět tuzemských firem. Šlo o SVOS, Škodu JS, Ústav jaderného výzkumu Řež, strojírenský podnik VOP CZ a Papírny Brno.

Například posledně jmenovaná společnost dodala ten rok pro OSN kancelářské potřeby za stejný obnos, jaký má nyní slíbený GINA. A to má asi devadesát zaměstnanců a roční obrat přes 150 milionů korun. Naproti tomu GINA měla obrat asi milion eur a práci dává pětadvacítce lidí.