Stát dává včelařům miliony. Kvůli zakázaným antibiotikům o ně nepřijdou

  6:47aktualizováno  6:47
Odhalení inspektorů o nepovolených látkách v medu vrhají nepříznivé světlo i na Český svaz včelařů (ČSV). Organizace, kterou stát podporuje desítkami milionů korun ročně, ovládá společnost Včelpo. V jejích produktech se našly nepovolená antibiotika.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Vlastník společnosti – český svaz včelařů – je současně garantem vysoké kvality výrobků,“ uvádí na svých stránkách společnost Včelpo, jeden z největších tuzemských výrobců a distributorů medu. Pro české včelaře je to velmi špatná vizitka. Právě u medů společnosti Včelpo odhalili v minulých týdnech kontroloři Státní veterinární správy (SVS) a Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) závažné prohřešky.

U dvou vzorků se prokázala přítomnost nepovolených látek chloramfenikolu a nitrofuranů. Podávání léčiv zvířatům, jejichž produkty jsou určeny pro lidskou spotřebu, je v Evropské unii zakázáno. Testy však nejsou u konce. Podle šéfa SZPI Martina Klanici lze předpokládat, že závadné budou i další vzorky medu, které inspektoři odebrali (více čtěte zde).

Navíc vše nasvědčuje tomu, že med pocházel ze zahraničí, i když byl označen jako český. Klamání spotřebitelů špatným geografickým označením původu přitom inspektoři zaznamenali u produktů Včelpo i v minulosti. ČSV společnost Včelpo plně ovládá, jeho zástupci sedí v dozorčí radě firmy a mohli tak na její činnost přímo dohlížet.

Logo Klasa je pryč, dotace zůstávají

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) proto odebral ve čtvrtek Včelpu značku kvality Klasa, kterou čtyři jeho produkty držely. Firma zřejmě také bude muset zaplatit pokutu, jejíž výši Klanica zatím nechtěl odhadovat. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky nebudou však odhalení mít vliv na dotace, které ČSV od státu dostává.

Nejde o malé peníze. Podle údajů ministerstva dostal svaz za roky 2013 a 2014 dvakrát 4 miliony korun z programu Podpora včelařství. Dále získal v roce 2013 neinvestiční dotaci 20 milionů korun v rámci státní podpory neziskovým organizacím. V roce 2014 to bylo ještě o 2,5 milionů více.

„Dotace, které včelařům dáváme, jsou dvojího charakteru. Jednak na přezimování včelstev, a pak na rozvoj činnosti. Pokud bychom jim snížili příspěvek, potrestali bychom ty, kteří za to vůbec nemohou a to jsou čeští včelaři,“ zdůvodnil ministr Jurečka, proč by stát měl i přes nepříznivá zjištění ČSV nadále podporovat.

Podobně vidí celou záležitost i předseda ČSV Karel Brückler. „Je potřeba oddělit dvě rozdílné věci. Jedna je podpora včelařů a druhá, že ČSV je majitelem té společnosti,“ uvedl Brückler.

Včelaři nevylučují změnu ve vedení Včelpo

Jinak však podle Brücklerových slov bere svaz celou záležitostí velmi vážně a hodlá z ní vyvodit důsledky. „Včelpo je výrobce a distributor, to znamená, že nemá vlastní včelstva. Med nakupuje od českých včelařů, ale i dodavatelů, kteří dodávají medy ze zemí EU i mimo EU. Ustanovili jsme zvláštní komisi a budeme zjišťovat, kdo nám závadný med dodal. Přistoupili jsme také ke zpřísnění kontroly kvality na výstupu i u výkupu,“ vysvětlil Brückler.

V pátek se také sejde vedení ČSV a Brückler nevylučuje, že výsledkem mohou být i personální změny v managementu a dozorčí radě Včelpo.

Stát, respektive SZIF, který pod resort spadá a který spravuje značky kvality, bral na Včelpo ohled i v minulosti. Značku Klasa odebral dvěma produktům firmy už letos v březnu. Důvodem bylo právě klamání spotřebitele o zemi původu medu.

Jen o pár dní později však získaly certifikát jiné medy se značkou Včelpo. Těm značku SZIF odebral až ve čtvrtek.

Autor:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

TEST DNES: Úplné výsledky testu psacích potřeb pro prvňáčky

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtrnáct inkoustových per a rollerů. Vybrali jsme takové psací potřeby, které výrobci nebo prodejci...

TEST DNES: Úplné výsledky testu smažených bramborových hranolků z fastfoodů

Hranolky

MF DNES otestovala čtrnáct vzorků smažených bramborových hranolků z jedenácti řetězců rychlého občerstvení. Zde najdete...

PŘEHLEDNĚ: Benzin i nafta v Česku jsou nejdražší za téměř čtyři roky

Ilustrační snímek

Ceny u čerpacích stanic v Česku stagnují na maximu od prosince 2014. Průměrná cena benzinu Natural 95 v uplynulém týdnu...Najdete na iDNES.cz