Český Telecom chce do 4 let propustit 5000 zaměstnanců

  15:27aktualizováno  15:27
- Přibližně o 5000 lidí na zhruba 15.000 sníží Český Telecom (do konce tohoto roku SPT Telecom) během tří až čtyř let počet zaměstnanců. Důvodem bude rozsáhlá restrukturalizace firmy a dokončení digitalizace telefonní sítě. V příštím roce očekává společnost nárůst zisku o pět až deset procent. V rozhovoru pro ČTK to uvedl generální ředitel společnosti Přemysl Klíma. "Co do růstu objemu tržeb i zisku jsme ve srovnání s národním hospodářstvím nadprůměrní a chceme být i nadále," uvedl s tím, že tato monopolní společnost vykáže růst i v letošním roce.

Část pracovníků, které hodlá společnost propustit, by měla projít rekvalifikacemi, někteří odejdou do starobního důchodu nebo budou propuštěni a firma jim vyplatí odstupné.

"Slušná telekomunikační firma má přibližně 300 telefonních stanic na zaměstnance," uvedl Klíma. Telecom měl letos v září, kdy zaměstnával 20.528 lidí, 186 stanic na jednoho pracovníka.

Provoz společnosti a telefonní služby by mělo zajišťovat zhruba 13.000 lidí. S dalšími zhruba 2000 pracovníky firma počítá pro rozvíjející se služby, jako jsou datové služby, Internet nebo elektronický obchod. "Toto podnikání by mělo mít na jednoho zaměstnance minimálně stejné výnosy," dodal.

Firma očekává pokračující stagnaci výnosů z klasických telefonních služeb, kterou by měl vykompenzovat nárůst příjmů z datových služeb, Internetu a služeb elektronického obchodu.

Investice, které budou mírně pod úrovní letošních 20 miliard, budou směřovat především do zvyšování systému tzv. inteligentní sítě a do moderních datových služeb, technologie ATM a IP telefonie.

"V současnosti jednáme o akvizicích, které by měly posílit náš datový a internetový business. Přemýšlíme i o jiných formách, než jsou akvizice, jak toto podnikání podpořit," uvedl Klíma. Telecom má například zájem o navýšení svého akciového podílu v EuroTelu.

Telecom za prvních devět měsíců roku vykázal růst čistého zisku o 11 procent na 4,4 miliardy korun. Výnosy vzrostly o 14 procent na 38 miliard Kč. Loni společnost vykázala zisk podle mezinárodního účetnictví 6,1 miliardy Kč při výnosech 45,9 miliardy Kč.

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Další z rubriky

Zloději oberou řetězce o desítky milionů ročně, způsoby kradení se mění

Ilustrační snímek

Rozšiřování samoobslužných pokladen a dalších moderních technologií inspiruje zloděje k novým nápadům, jak okrádat...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Družstevní bydlení je na vzestupu, všímají si toho i developeři

Ilustrační snímek

Složí zhruba třetinu ceny bytu a zbytek splácejí. I takto mnozí Češi bydlí „ve vlastním“, aniž by potřebovali hypotéku....

Najdete na iDNES.cz