Český web získává stamiliony

Český internet přitahuje zahraniční investory. I když přesné sumy se zveřejňují jen výjimečně, podle odhadů už od počátku roku přiteklo jen do čistě internetových firem kolem půl miliardy korun a celkově technologické firmy za letošek míří k miliardě. A to bez započtení dosud rekordního prodeje společnosti Czech Online, za niž Telekom Austria zaplatil přes osm miliard korun. Posledním případem jsou FINANCE.EU, kterým se podařilo získat pro svůj další rozvoj švýcarského investora Martina Saidlera. Ten sice přímo zaplatil za čtvrtinový podíl "pouze" 250 tisíc korun, ale finančně podpoří další expanzi a vstup společnosti na burzu.

„Takový krok přijde na desítky až stovky milionů korun, záleží například na umístění burzy. Vedle toho přineseme strategické informace a know-how,“ sdělil Saidlerův zástupce Milan Freund. FINANCE.EU zastřešuje kromě českých služeb finance.cz či ruceni.cz také čerstvě odkoupené největší slovenské finanční portály peniaze.sk, fondy.sk a uroky.sk.

Příliv kapitálu do internetového podnikání přitom nijak nevysychá. „Zájem investovat je stále a bude pokračovat. Po prvotní vlně zaměřené spíš na internetové portály přijdou teď na řadu technologické firmy s výbornými programátory,“ míní Petr Polách z investiční společnosti Cash Reform.

Webové firmy se navíc časem začnou poohlížet po dalších partnerech. Dosud do nich peníze umisťovaly především fondy rizikového kapitálu, které poskytují finance na počáteční rozvoj a poté se snaží vložené prostředky zhodnotit prodejem podílu strategickému partnerovi nebo uvedením akcií na burzu.

Takový cíl mají nyní i FINANCE.EU. „Naším cílem je vstup na burzu v příštím roce. Bude ovšem záležet na situaci na kapitálových trzích. Chceme hledat nejvhodnější místo a předem nevylučujeme ani pražskou burzu,“ říká předseda představenstva FINANCE.EU Marek Polan.

Investory do České republiky i dalších zemí střední Evropy přitahují zejména kvalifikovaní zaměstnanci a velký potenciál technologických firem pro další růst.
“Je to vklad do velmi šikovných lidí, kteří tu jsou. Společnosti mají navíc větší prostor pro rychlý růst, než je tomu na západě,“ vysvětluje Freund. „Pracovníci jsou tady také více loajální. Udržet si kvalifikovanou sílu v Americe je velmi obtížné,“ dodává Polách.

I když se jednotlivým středoevropským zemím přiznávají určité menší konkurenční výhody - Polsku třeba velký trh, Česku technologická pokročilost -, nečiní finančníci vyhledávající slibné investiční příležitosti mezi jednotlivými státy rozdíl.
“Odlišnosti nevidím. Obecně platí, že stejné rizikové fondy operují ve všech těchto zemích,“ míní manažer investic Intel Capital pro východní Evropu Marcin Hejka.

Právě tato divize největšího světového výrobce procesorů finančně posílila vedle českého portálu centrum.cz i jeho maďarskou obdobu index.hu a předního polského poskytovatele internetového připojení Wirtualna Polska.

V porovnání východní a západní Evropy však podle Hejky jeden výrazný rozdíl existuje. „Přes padesát let až na výjimky neexistovalo ve zdejším regionu soustředění kapitálu v soukromých rukou.

Na Západě naproti tomu existuje celá komunita bohatých jedinců, takzvaných business angels, kteří obstarávají prvotní fáze financování začínajících firem. Ve východní Evropě je takovýchto lidí nedostatek, a proto zde rizikoví kapitalisté pracují v průměru na mnohem menších projektech než jejich západní kolegové,“ tvrdí Hejka.

Takovýmto soukromým investorem je i třiatřicetiletý Švýcar Martin Saidler, který vsadil na FINANCE.EU a dosud stál u zrodu více než dvou desítek internetových firem. Jednou z nich byla například služba pro zprostředkování pracovních příležitostí Jobinteractive.com, kterou pomohl dostat na jednu z předních příček na německém trhu a poté ji prodal obchodnímu koncernu Metro.

Zkušenosti z těchto projektů teď chtějí využít i FINANCE.EU. „Dostaneme se tak k informacím, ke kterým bychom jinak neměli přístup. Dozvíme se, které služby měly úspěch třeba na německém trhu, a budeme je moci lépe aplikovat i zde,“ říká Polan, který po úspěšném zavedení firmy v tuzemsku a na Slovensku zamýšlí i další expanzi do Polska a Maďarska.