Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Českým obrům se daří

  1:00aktualizováno  1:00
Největší české firmy šlapou rychleji než celá ekonomika. Za loňský rok jejich obrat stoupl o 7,5 procenta, zatímco ekonomika posílila pětiprocentním tempem. Výnosy stovky největších firem v Česku dosáhly 2,2 bilionu korun, což třikrát převyšuje příjmy státního rozpočtu z veškerých daní a pojištění.
Na prvním místě největších firem má své místo jisté Škoda Auto . Ilustrační foto

Na prvním místě největších firem má své místo jisté Škoda Auto . Ilustrační foto | foto: Škoda AutoiDNES.cz

Vyplývá to z nejnovějšího srovnání velkých českých firem podle metody prestižního amerického magazínu Fortune.

Žebříček, který poprvé zveřejnil v rámci licence ve svém říjnovém vydání český měsíčník BIZ, obohacuje dosud zveřejňovaná srovnání skupin podle obratu.

Ekonomové měsíčníku se podívali velkým impériím a bankám pod prsty a hodnotili jejich jednotlivé firmy odděleně od centrál.

"Nedá se říct, že je to metodika lepší nebo horší, je jiná," říká šéfredaktor Roman Smělý. "Díváme se na byznys firem očištěný od obratu dalších, například dceřiných společností. Snažili jsme se vytvořit žebříček firem, které hodnoty skutečně produkují, nikoliv těch, kdo je vlastní," vysvětluje.

Například společnost Unipetrol je schránka pro mnoho firem a má obrat 1,3 miliardy korun, čili by sama patřila do první desítky. V tomto žebříčku však vypadla, jsou tam její společnosti jako Unipetrol Rafinérie, Chemopetrol nebo Benzina.

Další novinkou je i to, že se autoři srovnání pídili po účetních uzávěrkách všech firem, a ne jen těch, které to dovolí. Tak se do žebříčku dostaly i firmy, které v jiných žebříčcích nejsou.

Na prvním místě největších firem má své místo jisté Škoda Auto s obratem blížícím se 160 miliardám, s 24 tisíci zaměstnanci a loňskými 444 tisíci aut. Nově na prvních místech figuruje i kolos Mittal Steel Ostrava, následuje ČEZ.

"První, co člověka uhodí do očí při pohledu na nový žebříček, je ohromná koncentrace těžkého průmyslu v první třicítce. Ta je ale částečně výsledkem statistického klamu. Přinejmenším v hutnictví jsou tržby některých firem zřejmě započítány dvakrát," upozorňuje analytik Pavel Sobíšek z HVB Bank.

Od oceli k autům
Ale i bez toho je očividné, jak se v české ekonomice stále drží na špici tradiční hutnictví, těžba uhlí, chemie a energetika.

"Právě tyto obory měly loni nadprůměrně dobrý rok, což částečně vysvětluje i nebývalý růst celé ekonomiky," podotýká Sobýšek.

Je však vidět i to, že se hospodářství posunulo od ocelové minulosti k jemnějším oborům. 

"Daleko důležitější je, že se postupně v žebříčku prosazují i některé firmy z oblasti elektrotechniky a automobilového průmyslu, které v tuzemsku před deseti lety ještě vůbec nepůsobily," dodává ekonom.

Podle měsíčníku BIZ je v žebříčku několik zajímavých firem, o kterých není příliš slyšet.

Titul nejméně nápadné firmy získává třiačtyřicátý Phoenix, který ovládá více než třetinu trhu v zásobování lékáren a nemocnic.

Překvapivé není však to, že největším zaměstnavatelem se 74 tisíci lidmi jsou České dráhy. Jsou však po pražském Dopravním podniku mezi obry nejztrátovější.

Největší nárůst obratu vloni dosáhl expandující diskontní řetězec Plus-Discount (o 217 procent), Unipetrol Rafinérie (184 procent) nebo výrobce automobilových součástek Johnson Controls (99 procent).

Autoři srovnání mají za sebou až detektivní práci. Firmy v Česku své výsledky zveřejňují nerady.

"Zatímco ve vyspělém světe je zvykem se výsledky chlubit, v Česku je hlavním heslem naopak skrývat, skrývat, skrývat," podotýkají v článku.

Nezbývalo jim tak než procházet sbírky listin na obchodních soudech a pátrat i přímo ve firmách.
Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Najdete na iDNES.cz