Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Českým obrům se daří

  1:00aktualizováno  1:00
Největší české firmy šlapou rychleji než celá ekonomika. Za loňský rok jejich obrat stoupl o 7,5 procenta, zatímco ekonomika posílila pětiprocentním tempem. Výnosy stovky největších firem v Česku dosáhly 2,2 bilionu korun, což třikrát převyšuje příjmy státního rozpočtu z veškerých daní a pojištění.
Na prvním místě největších firem má své místo jisté Škoda Auto . Ilustrační foto

Na prvním místě největších firem má své místo jisté Škoda Auto . Ilustrační foto | foto: Škoda AutoiDNES.cz

Vyplývá to z nejnovějšího srovnání velkých českých firem podle metody prestižního amerického magazínu Fortune.

Žebříček, který poprvé zveřejnil v rámci licence ve svém říjnovém vydání český měsíčník BIZ, obohacuje dosud zveřejňovaná srovnání skupin podle obratu.

Ekonomové měsíčníku se podívali velkým impériím a bankám pod prsty a hodnotili jejich jednotlivé firmy odděleně od centrál.

"Nedá se říct, že je to metodika lepší nebo horší, je jiná," říká šéfredaktor Roman Smělý. "Díváme se na byznys firem očištěný od obratu dalších, například dceřiných společností. Snažili jsme se vytvořit žebříček firem, které hodnoty skutečně produkují, nikoliv těch, kdo je vlastní," vysvětluje.

Například společnost Unipetrol je schránka pro mnoho firem a má obrat 1,3 miliardy korun, čili by sama patřila do první desítky. V tomto žebříčku však vypadla, jsou tam její společnosti jako Unipetrol Rafinérie, Chemopetrol nebo Benzina.

Další novinkou je i to, že se autoři srovnání pídili po účetních uzávěrkách všech firem, a ne jen těch, které to dovolí. Tak se do žebříčku dostaly i firmy, které v jiných žebříčcích nejsou.

Na prvním místě největších firem má své místo jisté Škoda Auto s obratem blížícím se 160 miliardám, s 24 tisíci zaměstnanci a loňskými 444 tisíci aut. Nově na prvních místech figuruje i kolos Mittal Steel Ostrava, následuje ČEZ.

"První, co člověka uhodí do očí při pohledu na nový žebříček, je ohromná koncentrace těžkého průmyslu v první třicítce. Ta je ale částečně výsledkem statistického klamu. Přinejmenším v hutnictví jsou tržby některých firem zřejmě započítány dvakrát," upozorňuje analytik Pavel Sobíšek z HVB Bank.

Od oceli k autům
Ale i bez toho je očividné, jak se v české ekonomice stále drží na špici tradiční hutnictví, těžba uhlí, chemie a energetika.

"Právě tyto obory měly loni nadprůměrně dobrý rok, což částečně vysvětluje i nebývalý růst celé ekonomiky," podotýká Sobýšek.

Je však vidět i to, že se hospodářství posunulo od ocelové minulosti k jemnějším oborům. 

"Daleko důležitější je, že se postupně v žebříčku prosazují i některé firmy z oblasti elektrotechniky a automobilového průmyslu, které v tuzemsku před deseti lety ještě vůbec nepůsobily," dodává ekonom.

Podle měsíčníku BIZ je v žebříčku několik zajímavých firem, o kterých není příliš slyšet.

Titul nejméně nápadné firmy získává třiačtyřicátý Phoenix, který ovládá více než třetinu trhu v zásobování lékáren a nemocnic.

Překvapivé není však to, že největším zaměstnavatelem se 74 tisíci lidmi jsou České dráhy. Jsou však po pražském Dopravním podniku mezi obry nejztrátovější.

Největší nárůst obratu vloni dosáhl expandující diskontní řetězec Plus-Discount (o 217 procent), Unipetrol Rafinérie (184 procent) nebo výrobce automobilových součástek Johnson Controls (99 procent).

Autoři srovnání mají za sebou až detektivní práci. Firmy v Česku své výsledky zveřejňují nerady.

"Zatímco ve vyspělém světe je zvykem se výsledky chlubit, v Česku je hlavním heslem naopak skrývat, skrývat, skrývat," podotýkají v článku.

Nezbývalo jim tak než procházet sbírky listin na obchodních soudech a pátrat i přímo ve firmách.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...

Najdete na iDNES.cz