Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští géniové budou lákat cizí investory

  10:09aktualizováno  10:09
Když chce osmapadesátiletý výzkumník a manažer Jaroslav Doležal vystihnout silné stránky svého týmu, vytáhne z paměti pohádku, kterou poslouchal jako dítě na popraskané gramofonové desce.

Pohádka se jmenovala Honza a lodička. Český Honza dostal od kouzelníka za úkol přeplout moře a neměl na čem.

"Kouzelník říkal: Dělej, jak dělej, ale udělej," vzpomíná Doležal, dnes šéf českého zastoupení americké společnosti Honeywell.

Laboratoře a továrny
Doležal bude jedním ze šesti lidí, které si vybrala vládní agentura CzechInvest do nové kampaně propagující Českou republiku mezi zahraničními investory. Reklama má podobné poselství jako Doležalova pohádka: ukázat, že v Česku žijí vynalézaví lidé, kteří si umějí poradit s komplikovanými problémy. Proto se tu má vyplatit investovat peníze a využít českých mozků ve svůj prospěch.

"Místo výrobků budeme propagovat české lidi. Všichni investoři přicházejí kvůli vzdělaným lidem, takže je logické to použít i v reklamě," uvádí Radomil Novák, šéf CzechInvestu, jehož úkolem je lákat do země cizí peníze a investice. Prioritou už prý nejsou jen továrny s velkým počtem průměrně placených pracovních míst, ale i investoři, kteří chtějí v Česku něco vymýšlet.

Pointa kampaně spočívá v tom, že za Česko bude vystupovat šest konkrétních lidí, jejichž příběh nějak dokazuje lidský potenciál české ekonomiky. Obličeje s heslem "Innovative by Nature" (od přírody vynalézaví) budou figurovat hlavně na plakátech a propagačních tiskovinách, které CzechInvest použije na konferencích nebo veletrzích.

Pilotní kampaň ve větším měřítku se plánuje ve Velké Británii. Pokud se najdou peníze, pak by se reklama mohla objevit i v prestižním ekonomickém tisku, například ve Financial Times.

Česká pobočka společnosti Honeywell je příkladem toho, jaké projekty by reklama měla přilákat. Firma má v Česku několik laboratoří, pracuje pro ni 1600 inženýrů a zdejší tým vymýšlí třeba nové úsporné spalovací motory nebo nový systém pro prevenci kolizí v letecké dopravě.

"Pražská laboratoř v roce 1993 byla naše první vědeckovýzkumná jednotka mimo USA," říká Doležal.

Kromě něho bude v reklamě vystupovat šéfka Mikrobiologického ústavu Akademie věd Blanka Říhová, jejíž tým se minulý týden zviditelnil díky novému léku proti rakovině.

"V Česku se dělá hodně zajímavého výzkumu a přišlo mi důležité ho podpořit," říká Říhová. Na dalších poutačích bude automobilový designér Jaroslav Fuksa, počítačový expert Zdeněk Míkovec z ČVUT, student informačních technologií a studentka ekonomie.

Herzigová provokovala
Dříve CzechInvest používal v reklamě jednodušší sdělení a Česko propagovala třeba modelka Eva Herzigová. Podle Nováka už však dozrál čas na to, přijít s racionálními argumenty, zvláště pokud se Česko snaží odlišit jako cíl pro náročnější projekty.

"Navíc v Americe jsou samí sexisté a modelky je pohoršovaly," vzpomíná Novák, který dříve vedl pobočku CzechInvestu v San Francisku. Kampaň s Herzigovou mu tehdy rozmlouvala i jeho americká manželka.

Experti na marketing souhlasí s tím, že nový nápad může fungovat, budou-li peníze. "Jestli chtějí naznačit, že tento národ je vynalézavý a že něco umíme, není to špatné. Zaplať pánbůh, že někdo něco takového dělá," říká expert na reklamu Jiří Mikeš.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...Najdete na iDNES.cz