Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští géniové budou lákat cizí investory

  10:09aktualizováno  10:09
Když chce osmapadesátiletý výzkumník a manažer Jaroslav Doležal vystihnout silné stránky svého týmu, vytáhne z paměti pohádku, kterou poslouchal jako dítě na popraskané gramofonové desce.

Pohádka se jmenovala Honza a lodička. Český Honza dostal od kouzelníka za úkol přeplout moře a neměl na čem.

"Kouzelník říkal: Dělej, jak dělej, ale udělej," vzpomíná Doležal, dnes šéf českého zastoupení americké společnosti Honeywell.

Laboratoře a továrny
Doležal bude jedním ze šesti lidí, které si vybrala vládní agentura CzechInvest do nové kampaně propagující Českou republiku mezi zahraničními investory. Reklama má podobné poselství jako Doležalova pohádka: ukázat, že v Česku žijí vynalézaví lidé, kteří si umějí poradit s komplikovanými problémy. Proto se tu má vyplatit investovat peníze a využít českých mozků ve svůj prospěch.

"Místo výrobků budeme propagovat české lidi. Všichni investoři přicházejí kvůli vzdělaným lidem, takže je logické to použít i v reklamě," uvádí Radomil Novák, šéf CzechInvestu, jehož úkolem je lákat do země cizí peníze a investice. Prioritou už prý nejsou jen továrny s velkým počtem průměrně placených pracovních míst, ale i investoři, kteří chtějí v Česku něco vymýšlet.

Pointa kampaně spočívá v tom, že za Česko bude vystupovat šest konkrétních lidí, jejichž příběh nějak dokazuje lidský potenciál české ekonomiky. Obličeje s heslem "Innovative by Nature" (od přírody vynalézaví) budou figurovat hlavně na plakátech a propagačních tiskovinách, které CzechInvest použije na konferencích nebo veletrzích.

Pilotní kampaň ve větším měřítku se plánuje ve Velké Británii. Pokud se najdou peníze, pak by se reklama mohla objevit i v prestižním ekonomickém tisku, například ve Financial Times.

Česká pobočka společnosti Honeywell je příkladem toho, jaké projekty by reklama měla přilákat. Firma má v Česku několik laboratoří, pracuje pro ni 1600 inženýrů a zdejší tým vymýšlí třeba nové úsporné spalovací motory nebo nový systém pro prevenci kolizí v letecké dopravě.

"Pražská laboratoř v roce 1993 byla naše první vědeckovýzkumná jednotka mimo USA," říká Doležal.

Kromě něho bude v reklamě vystupovat šéfka Mikrobiologického ústavu Akademie věd Blanka Říhová, jejíž tým se minulý týden zviditelnil díky novému léku proti rakovině.

"V Česku se dělá hodně zajímavého výzkumu a přišlo mi důležité ho podpořit," říká Říhová. Na dalších poutačích bude automobilový designér Jaroslav Fuksa, počítačový expert Zdeněk Míkovec z ČVUT, student informačních technologií a studentka ekonomie.

Herzigová provokovala
Dříve CzechInvest používal v reklamě jednodušší sdělení a Česko propagovala třeba modelka Eva Herzigová. Podle Nováka už však dozrál čas na to, přijít s racionálními argumenty, zvláště pokud se Česko snaží odlišit jako cíl pro náročnější projekty.

"Navíc v Americe jsou samí sexisté a modelky je pohoršovaly," vzpomíná Novák, který dříve vedl pobočku CzechInvestu v San Francisku. Kampaň s Herzigovou mu tehdy rozmlouvala i jeho americká manželka.

Experti na marketing souhlasí s tím, že nový nápad může fungovat, budou-li peníze. "Jestli chtějí naznačit, že tento národ je vynalézavý a že něco umíme, není to špatné. Zaplať pánbůh, že někdo něco takového dělá," říká expert na reklamu Jiří Mikeš.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Ceny pražských bytů se od roku 1998 ztrojnásobily. I nadále porostou

(Ilustrační snímek)

Ani krize nezastavila cenový růst českých bytů, které v některých oblastech oproti roku 2005 podražily o více než 76...

Ceny starších bytů v panelácích narazily na strop. Avšak jen na chvíli

(ilustrační snímek)

Ceny starších bytů narazily na některých místech Česka v závěru loňského roku na strop. Podle dat Českého statistického...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Najdete na iDNES.cz