Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští vědci zakládají líheň talentů

  1:00aktualizováno  1:00
Čeští vědci založili nadaci pro výzkum s názvem ČVUT Media Lab. Bude se starat o nejnadanější studenty českých technických univerzit a chce jim pomoci jejich nápady dovést do konce. Pětice inženýrů věří, že stojí u zrodu české výzkumné laboratoře, která spojí studenty a firmy.

Profesor Vladimír Mařík a Jaroslav Doležal - zakladatelé nadace. | foto: Nikola HronkováMF DNES

"Tři až pět procent nejlepších určuje technickou kvalitu a pověst národa," říká profesor Vladimír Mařík, jeden z pěti zakladatelů. Jenže v Česku na jejich výchovu a další vzdělání stát nemá peníze.

"Školství je ve stavu, kdy máme finance pro průměrné studenty, ale chybějí peníze pro špičkové talenty. Aby mohli třeba během letních prázdnin dotáhnout myšlenku - popsat v časopise, vyvinout prototyp - namísto brigád mimo obor," dodává Mařík.

Se svými čtyřmi partnery sám sáhl do kapsy a do začátku dali nadaci každý po sto tisíci korunách. Laboratoř zastřeší ČVUT, škola se třísetletou historií.

Mařík a jeho studenti na ČVUT už dnes pracují na robotech, které se spolu budou umět domluvit. O jejich vynálezy mají zájem velké světové automobilky, ale i americké vládní instituce.

Jeden ze studentů získal i cenu EU. Jde o systém pro tělesně postižené - očima dokážou ovládnout počítač a psát na něm, i si prohlížet internetové stránky. Počítač zaznamenává pohyby očí, aniž ho rozptyluje mrkání. O nápad už má zájem několik velkých firem.

Snaží se je zaměstnat, ale prostředky jsou omezené a granty jdou na konkrétní věci. A podpora od podniků je nepravidelná. Nadace, která by měla své první stipendisty obdařit v lednu příštího roku, by měla vyplnit mezery.

"Začíná jako virtuální laboratoř. Postupně z ní však bude špičkové centrum s vlastními prostory, technickým vybavením a administrativně-odborným zázemím," popisuje své představy profesor Michael Valášek, expert na mechaniku.

Vzorem jsou americké univerzity
Pět zakladatelů včetně šéfa místní odbočky americké společnosti Honeywell Jaroslava Doležala, Vojtěcha Pražmy, ředitele Modelárny Liaz, a profesora Miroslava Václavíka, ředitele Výzkumného ústavu textilních strojů, teď začne pouť po největších firmách. Nabídnou jim stát se partnery nadace.

"Půjdeme do firem z automobilového průmyslu, energetiky, telekomunikací a elektrotechniky, ale konkrétní jména zatím neřekneme," říkají. Během podzimu by rádi našli dva až tři partnery projektu a posléze osloví i menší firmy.

Sponzoři budou mít přístup k výsledkům projektů až na patentové detaily. Vědci sní o tom, že by se jim podařilo ročně shromáždit desítky milionů korun. "Pak by to mělo smysl," dodává Mařík.

Za svůj vzor si vzali podobné laboratoře při univerzitách ve Spojených státech. "Nemusíme se od Američanů všechno učit, ale toto umějí," říká Doležal z Honeywell.Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Nejvytíženější opravovaný úsek D1 dokončíme v termínu, slíbil šéf ŘSD

Rekonstrukce úseku dálnice D1 u Brna. (duben 2015)

Šéf Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa sdělil na tiskové konferenci, jak pokračuje modernizace úseku dálnice D1...

České dráhy v příměstském vlaku testují zavedení televizí s wi-fi

V příměstském vlaku CityElefant od Českých drah se objevily televizní obrazovky

V příměstském vlaku CityElefant Českých drah na trase z Prahy do Kolína se objevily nové televizní obrazovky. Jde o...

Společné jízdné by měl spravovat stát, ne dopravci, tvrdí šéf Českých drah

Největší železniční dopravci v Česku. České dráhy, RegioJet a Leo Express.

Pravidla a systém společných jízdenek v železniční dopravě by měl podle generálního ředitele Českých drah Pavla Krtka...

Najdete na iDNES.cz