Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čeští výrobci bot rostou. S Číňany v patách je brzdí nedostatek lidí

  5:12
Tradičním českým obuvnickým značkám se daří. S velkým očekáváním rozjíždí výrobu Snaha, někdejší obr, kterého znají miliony Čechů. Přestože dovozy bot z Číny rok od roku padají, pro české výrobce je to stále silný soupeř. Bojovat s ním musí jinými zbraněmi než cenou.
Botas loni stagnoval, podle ředitele za to však může technický výpadek. Firma třetinu produkce vyváží. Zatímco Rusko padá, větší zájem mají Italové a Španělé.

Botas loni stagnoval, podle ředitele za to však může technický výpadek. Firma třetinu produkce vyváží. Zatímco Rusko padá, větší zájem mají Italové a Španělé. | foto: iDNES.cz

Dovézt, přebalit a poslat za hranice. Česko, které bylo před desítkami let obuvnickou velmocí, má dnes pověst překladiště bot. Vlastní výroba se v něm ztrácí v desítkách milionů párů bot, dovezených z Číny a s minimální prací opět vyvezených jinam do Evropské unie. Soupeřit s levnou Asií stejnými zbraněmi nelze. S čínským párem bot, nakoupeným velkoobchodem za 180 korun a v regálu olepeným zhruba jen dvojnásobnou cenou, proto zdejší výrobci chtějí bojovat po svém: kvalitou, servisem i vynalézavostí.

Místo na trhu pro původní výrobu totiž stále je. Dokládá to příběh tradiční značky Snaha, kterou se nynější majitel snaží resuscitovat. Prodeje bot s logem z roku 1945 rostou na trhu nebývalým tempem. Loni meziročně stouply ze sedmi na více než dvacet tisíc párů. Firma ale míří mnohem výš.

„Chceme se stát lídrem trhu a vyrábět 350 tisíc párů bot ročně,“ říká Radim Dvořák, majitel Snahy, který obuv zatím dotuje z výroby ochranných pomůcek značky Up One. Výroba by podle něj měla být zisková až při prodejích kolem sto tisíc párů bot ročně. Přitom jen málo českých výrobců se přes tuto hranici dostane, například další retro značka Prestige. A ta loňský skok o osm tisíc na 161 tisíc párů bot hodnotí jako velký úspěch.

Český trh s obuví ovládá Čína.

Majitel Snahy věří, že vytyčený plán není utopií. Prodejci podle něj dobře slyší na servis. „Máme neuvěřitelný úspěch ve velkých městech,“ dodal s tím, že firma za krátkou dobu získala 180 obchodů. Další zákazníky chce přitáhnout „zakázkovou výrobou“. Botu na e-shopu bude možné nakonfigurovat ze stovek prvků. „Přeprat čínský no-name nemůžeme jejich chvaty,“ shrnul Dvořák recept, podle kterého „šijí“ i další čeští obuvníci.

Snaha je vedle Botas a Prestige další tradiční značkou, která má miliony pamětníků. První výrobní družstva Snaha založili už v roce 1920 soukromí ševci. Továrna v Jaroměři, jediná, která přežila dodnes, vznikla v roce 1945 jako Lidové výrobní družstvo obuvníků a sedlářů. O tři roky později bylo přejmenováno na Kožedělné výrobní družstvo SNAHA. Snaha se nestala součástí národního podniku Svit, který vznikl na základech znárodněných Baťových závodů a vyráběl desítky milionů párů bot ročně. Centrální plánování se však dotklo i družstev Snaha. Ta v totalitních dobách vyráběla až sedm milionů párů bot ročně, ale jen pro domácí trh.

Pád komunismu přinesl rychlý útlum a privatizaci. Z jedenácti továren přežila jediná, v Jaroměři u Hradce Králové. Dlouhé roky až do roku 2014 vlastně jen přežívala.

Prodeje Prestige

2014: 155 000 párů
2015: 153 000 párů
2016: 161 000 párů

zdroj: Moleda

Daří se také dalšímu tradičnímu výrobci, společnosti Moleda, která šije boty značky Prestige. Největší úspěch má stále ikonická šněrovací polobotka (bílá bota s modrým pruhem), zájem roste i o sportovní boty. Firma těží z konjunktury, ale i poptávky po domácím zboží. „Po určitém zklamání z kvality asijské produkce se zákazníci vrací k české kvalitě za rozumnou cenu,“ uvedla obchodní ředitelka Jolana Němcová.

Firmě prodejně úplně nevyšel tah zařadit do nabídky dětské boty, nicméně je bude nabízet dál. „Rok 2016 byl pro naši firmu velmi úspěšný v počtu prodaných i vyrobených párů. Mírný neúspěch pociťujeme pouze u prodeje dětské obuvi, kde prodeje nedosahují takového množství, jaké si představujeme,“ shrnula Němcová.

Poslední z trojice retro výrobců Botas loni stagnoval. Počet vyrobených bot klesl zhruba o tisíc párů na více než 45 tisíc. Důvodem byl podle ředitele Františka Nestávala výpadek technologie na lepení podešví z důvodu obnovy strojového parku. „Celkově se však podařilo zvýšit prodej vlastních výrobků oproti roku 2015 o téměř dva miliony korun,“ řekl Nestával. Export se snížil o pět procent kvůli totálnímu kolapsu v Rusku. Botas vyváží třetinu produkce.

Příznačné je, že i zde vede prodeje kultovní model boty s názvem Classic z roku 1966.

12. listopadu 2015

Mongolská hvězda

Loňský rok hodnotí pozitivně i další čeští výrobci, řadu z nich ale brzdí nedostatek lidí. „Omezuje nás to v růstu. Mohli bychom vyrábět podstatně více, ale stagnujeme,“ líčí Petr Kubát, jednatel firmy D.P.K. spol. která vyrábí dětské botičky. „Máme pracovnici z Mongolska a je to hvězda. Pracuje o sto procent víc než ostatní. Ale dovézt příbuzné je kvůli legislativě nebetyčný problém,“ posteskl si.

Fotogalerie

Nedostatek lidí brzdí i výrobce dětských bot z Olomoucka Jonap. „Nemůžeme růst skokově jako v předchozích letech,“ svěřil se jednatel Martin Píšek.

Podle něj na tom obor celkově není dobře i kvůli agresivní cenové politice obchodníků. „Z jedné boty máme desítky korun, je to šílené,“ vylíčil.

Proto se firma před třemi lety otočila k většině velkoobchodů zády a botičky rozesílá do kamenných obchodů sama kurýrem. „Dodáváme už jen několika velkoskladům. Bylo to šílené, někteří měli na botě ve srovnání s námi i čtyřnásobek,“ dodal. Firma je teď prý zdravější, loni proinvestovala tolik, co za posledních patnáct let.

Také Botas potvrzuje personální nouzi. Ve fabrice postrádá šičky a pracovníky na spodkovou dílnu. Firma pociťuje větší tlak na mzdy. „Bohužel velké firmy jako Škoda Auto a Foxconn nabízejí výrazně vyšší mzdy. Jedinou útěchou je, že k nim je složité dojíždění,“ líčí ředitel.

Dětské boty pro přežití

Největším výrobcem dětských bot je FARE. Firma z Valašských Klobouků, která ročně roste o zhruba deset procent a loni vyrobila 130 tisíc párů obuvi, má lidí dost. „Potýkáme se spíš s problémem odbornosti, protože nepřichází do praxe vystudovaní odborníci v oboru obouvání“ uvedl jednatel Alois Šůstek.

Právě na nabídku dětských bot s vyšší přidanou hodnotou se v minulosti někteří čeští výrobci zaměřili, aby na trhu přežili. Rodiče jsou ochotni za dětské vybavení utrácet navzdory krizím. Platí zde ale přísnější certifikace než v EU, což může tuzemské hráče naopak poškozovat.

Záplava levných bot se do ČR každoročně valí z Číny. Objemy ale v posledních letech klesají a i čínské boty zdražují. Podle dat České obuvnické a kožedělné asociace boty z Číny předloni meziročně skokově zdražily na 157 ze 79 korun v roce 2014. Zdražení, které pokračovalo i loni, ukazuje na růst nákladů v Číně, kterou už některé výrobní firmy začaly opouštět.

I když jde o velkoobchodní cenu, rozdíl mezi cenou české a čínské boty je stále obrovský. A výrobci upozorňují, že už i Číňané dovedou vyrobit kvalitní botu. „Asie udělala velký pokrok v technologiích. I do budoucna to bude vážný konkurent,“ uzavřel Šůstek.

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlato raketově zdražilo. Mohou za to Spojené státy, Čína i Rusko

13. dubna 2024

Cena zlata pokořila historické rekordy a podle ekonomů se ještě zdaleka nemusí zastavit. Důvodem...

Sociální sítě jsou nepřítelem hospody, říká šéf obchodu z Prazdroje

18. dubna 2024

Premium Dříve se v hospodě vypilo na jedno posezení více piv, ale byly to spíše desítky. Dneska naopak...

Kansas láká migranty z New Yorku na práci. Zaměstnáme každého, slibuje

18. dubna 2024

„Chcete práci? Přijďte k nám!“ S takovým vzkazem se obrátil starosta Kansas City Quinton Lucas na...

Za pivo i 255 korun. Rozdíly cen jsou v Evropě obrovské, Praha patří mezi levné

17. dubna 2024

Premium Vyrazit na pivo se v Evropě nejvíc prodraží v severských zemích, kde v sobě ceny zahrnují vysoké...

Čínský vývoz do Ruska klesá pod hrozbou amerických sankcí. Moskva to zlehčuje

17. dubna 2024

Čínský vývoz do Ruska klesá. Ukázala to březnová data, podle nichž se tok zboží z z Číny meziročně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...