Cestovní ruch atentáty utrpí

Ve sboru podnikatelů stěžujících si na ztráty způsobené nedávným teroristickým útokem přibyl nový hlas. Ozývají se zástupci firem působících v oblasti cestovního ruchu - rušení či odkládání dovolených jim totiž podle Světové organizace cestovního ruchu zasadí "hrozivou ránu".

"Nejen že řada turistů a obchodních cestujících zejména v USA ruší své cesty. Jsou zde i dodatečné náklady na zvýšení a zlepšení bezpečnosti," prohlásil generální tajemník organizace působící v rámci OSN Francesco Frangialli.

Z údajů centrálních systémů na rezervace letenek vyplývá, že v posledních dnech poklesl počet rezervací celosvětově o třetinu. Poptávka amerických pasažérů přitom propadla o tři čtvrtiny.

"Firmám podnikajícím v cestovním ruchu se zisky rozplývají pod tlakem nákladů na bezpečnost, nižšího zájmu a vyšších cen ropy," dodal Frangialli.

Podle mluvčí organizace Deborah Luhrmanové hlásí všech 139 členských zemí rušení objednaných zájezdů. "Postihlo to každý z oblíbených turistických cílů. Lidé zvolili vyčkávací taktiku," řekla. Řada turistů namísto zamýšlené cesty do zahraniční zvolila raději dovolenou ve své zemi.

Špičky světové turistiky však zatím nechtějí jakkoli odhadovat výši očekávaných ztrát. "Je to poprvé, co byla unesena najednou čtyři letadla, co byla zavřena všechna letiště a kdy byl mezinárodní letecký provoz uvržen do takového chaosu," dodal Frangialli.

Světová organizace cestovního ruchu odmítla i srovnání se situací okolo války v Perském zálivu. Tehdy počet mezinárodních turistů cestujících letecky klesl z 280 milionů v roce 1990 na 266 milionů v roce 1991. Zvlášť velký podíl na tomto propadu měli Američané. Evropu jich tehdy navštívilo o pětinu méně a na úroveň před válkou se jejich počet vyšplhal až po třech letech.

Ve hře jsou přitom značné sumy. Například v Británii utratilo loni 4,1 milionu Američanů bezmála čtyři miliardy dolarů. Celkové příjmy z mezinárodního cestovního ruchu loni dosáhly 476 miliard dolarů.

,