Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Výpravčí nahrazuje moderní technika, bude i ve venkovských zastávkách

  1:00aktualizováno  1:00
Z desítek nádraží v Česku mizí kvůli přechodu na dálkové řízení železnice výpravčí. Cestující by ale o aktuální informace o spojích přijít neměli. Správa železniční dopravní cesty chce i na malé zastávky postupně umístit elektronické tabule. Chystá se i nová aplikace pro chytré telefony.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

(SŽDC) plánuje vybavit více nádraží i zastávek informačními systémy, například displejem či rozhlasem.

„Cílem je, aby na každé rekonstruované zastávce i nádraží byla zobrazovací jednotka, která bude ukazovat aktuální příjezdy a odjezdy vlaků,“ řekl Josef Hendrych, náměstek generálního ředitele Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) pro řízení provozu. V praxi má jít hlavně o displeje nebo velkoplošné obrazovky. Součástí bude i rozhlas, který bude hlásit příjezd vlaku, případně jaké má zpoždění.

Plán se netýká všech nádraží a zastávek, ale hlavně těch na tratích, které projdou v příštích letech modernizací. „Většinou se je podařilo instalovat už i tam, kde modernizace proběhla v posledních dvou letech,“ dodal Hendrych. Pro SŽDC údajně nejde o zásadní náklady, většinou jen řádově o statisíce korun.

Inspirace ve Švýcarsku

Podobná zařízení jsou i na nejmenších zastávkách běžná v řadě jiných zemí, například ve Švýcarsku.

SŽDC získala do svého majetku od 1.července téměř všechna nádraží a zastávky v zemi s výjimkou několika, kde se ještě řeší smluvní developerské vztahy. Správce železnice slibuje, že nádraží opraví rychleji, než dosud postupovaly České dráhy.

Lepší přehled o vlacích budou mít cestující i přes chytré telefony. SŽDC chystá letos spustit aplikaci, která bude informovat, zda jede daný vlak včas, nebo jaké má zpoždění. Podobnou službu mají i České dráhy se svojí úspěšnou aplikací Můj vlak. „Naše aplikace bude mít na rozdíl od nich data o vlacích všech dopravců,“ vysvětlil Hendrych.

Výpravčí mizí z českých stanic

Česká železnice prochází v posledních letech velkou proměnou nejen stavebně, ale i personálně. Přibývá totiž tratí s takzvaným dálkovým řízením, které nahrazuje výpravčí v každé stanici.

Pro cestující to znamená, že už se často nemají s dotazy na koho obrátit. SŽDC podle Hendrycha ale neplánuje výpravčí propouštět, nabízí jim přechod na centrální dispečerské pracoviště nebo na post záložního výpravčího. „Aktuálně nám výpravčí naopak chybí. Není to práce, kterou by lidé chtěli příliš dělat, je odpovědná,“ dodal Hendrych. Podle něj aktuálně schází 180 výpravčích.

Jejich potřeba ale bude klesat s tím, jak se budou postupně zapojovat do Centrálních dispečerských pracovišt v Praze a v Přerově další tratě. To pražské, které už postupně zahajuje provoz, bude řídit celkem 2 200 kilometrů tratí. Moravské úseky jsou už delší dobu řízeny z Přerova.

Jako první se k dálkovému řízení z Prahy připojil 3. koridor v úseku z Berouna do Rokycan, z Prahy se už řídí provoz z České Třebové do Kolína s výjimkou některých stanic. Na konci srpna přejde pod dálkové řízení také 4. koridor a úsek z Olbramovic do pražské Uhříněvsi. Ještě letos se začne zapojovat také trať z Kolína do Kralup nad Vltavou .

Autor:Nejčtenější

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Rasistická kampaň H&M má dohru. Řetězec zavírá obchody v Jižní Africe

Rasistická reklama společnosti H&M.

Reklama švédské oděvní společnosti H&M s černošským chlapcem v mikině „nejhustší opice v džungli“ vyvolala v Jižní...

Další z rubriky

Posunovačům a dalším správcům železnice vzrostou mzdy až o osm procent

(Ilustrační snímek)

Zaměstnancům státní Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) vzrostou v letošním roce mzdy o 4,4 až osm procent. Všichni...

Nabalil se a šel na odbavení. Návrhář neměl peníze na poplatek za kufr

Kuriózní případ z letiště

Někdo se na letišti obává teroristického útoku, jiného frustruje mnohem běžnější hrozba: poplatek za extra zavazadlo....

Soulské letiště otevřelo nový terminál. Nejen pro olympijské fanoušky a Čechy

Tři týdny před začátkem olympiády v jihokorejském Pchjongčchangu otevřeli na...

Letiště Inčchon v Soulu otevřelo druhý terminál. Už za pár týdnů ho čeká zatěžkávací zkouška v podobě turistů mířících...

Najdete na iDNES.cz