Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČEZ a PPF začínají s výkupem akcií

  1:00aktualizováno  1:00
Dvě z nejvlivnějších českých společností - ČEZ a PPF - spouštějí výkup akcií ve firmách, na kterých jim hodně záleží a v nichž chtějí mít stoprocentní kontrolu.
Dráty s elektřinou

Dráty s elektřinou - Ilustrační foto. | foto: CorbisProfimedia.cz

Jedná se o první příklady využití nového zákona, který začal v pátek platit a který dovoluje dominantním majitelům vyvlastnit zbylé akcionáře.

ČEZ v pátek oznámil, že rychle svolá valné hromady ve čtyřech regionálních distribučních společnostech, kde už nyní drží mezi 97 a 99 procenty akcií.

"Během příštího týdne budou ceny známy. Ceny budou naprosto férové a vyšší, než byly u předchozích výkupů," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Tímto krokem chce ČEZ získat plnou kontrolu ve Středočeské, Západočeské, Východočeské a Severomoravské energetice. Do konce roku chce vykoupit také podíly v Severočeské energetice, kde však má jen necelých šedesát procent a musí se se zbývajícími podílníky domluvit podle běžných pravidel.

Naopak u čtyř ostatních nově stačí svolat valnou hromadu, po ní zapsat záměr vyvlastnění do obchodního rejstříku a měsíc nato jsou vyvlastněné akcie už majetkem ČEZ.

Drobní podílníci o své akcie automaticky přijdou a dostanou peníze. Pokud se mezitím stihne v Senátu projednat novela, kterou už v pátek přijali poslanci, pak bude výkupní cenu kontrolovat ještě Komise pro cenné papíry.

Jinak ji stanoví pouze znalec vybraný firmou ČEZ. "Situace se zlepšuje tím, že přibude dohled ze strany komise," uvedl ministr financí Bohuslav Sobotka a nevyloučil, že se pravidla ještě změní.

Výsledkem operace ČEZ má být sjednocení výroby a distribuce elektřiny do jednoho podniku, aby se ušetřily náklady. Do tří let chce ČEZ regionální rozvodné podniky zrušit a vymazat z rejstříku.

Na vyvlastnění už je připravena také skupina PPF, která příští týden oznámí podmínky výkupu zbylých podílů v České pojišťovně a eBance. Také tyto společnosti by měsíc po valných hromadách a poté, co bude záměr výkupu zapsán do obchodního rejstříku, měly být stoprocentně majetkem PPF.

"Pak budou akcie naše," uvedla mluvčí PPF Romana Tomasová. Podle České televize chce podobným způsobem ovládnout Elektrárny Opatovice britská společnost International Power, která ve firmě vlastní 98 procent.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....Najdete na iDNES.cz