ČEZ a PPF začínají s výkupem akcií

  1:00aktualizováno  1:00
Dvě z nejvlivnějších českých společností - ČEZ a PPF - spouštějí výkup akcií ve firmách, na kterých jim hodně záleží a v nichž chtějí mít stoprocentní kontrolu.
Dráty s elektřinou

Dráty s elektřinou - Ilustrační foto. | foto: CorbisProfimedia.cz

Jedná se o první příklady využití nového zákona, který začal v pátek platit a který dovoluje dominantním majitelům vyvlastnit zbylé akcionáře.

ČEZ v pátek oznámil, že rychle svolá valné hromady ve čtyřech regionálních distribučních společnostech, kde už nyní drží mezi 97 a 99 procenty akcií.

"Během příštího týdne budou ceny známy. Ceny budou naprosto férové a vyšší, než byly u předchozích výkupů," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Tímto krokem chce ČEZ získat plnou kontrolu ve Středočeské, Západočeské, Východočeské a Severomoravské energetice. Do konce roku chce vykoupit také podíly v Severočeské energetice, kde však má jen necelých šedesát procent a musí se se zbývajícími podílníky domluvit podle běžných pravidel.

Naopak u čtyř ostatních nově stačí svolat valnou hromadu, po ní zapsat záměr vyvlastnění do obchodního rejstříku a měsíc nato jsou vyvlastněné akcie už majetkem ČEZ.

Drobní podílníci o své akcie automaticky přijdou a dostanou peníze. Pokud se mezitím stihne v Senátu projednat novela, kterou už v pátek přijali poslanci, pak bude výkupní cenu kontrolovat ještě Komise pro cenné papíry.

Jinak ji stanoví pouze znalec vybraný firmou ČEZ. "Situace se zlepšuje tím, že přibude dohled ze strany komise," uvedl ministr financí Bohuslav Sobotka a nevyloučil, že se pravidla ještě změní.

Výsledkem operace ČEZ má být sjednocení výroby a distribuce elektřiny do jednoho podniku, aby se ušetřily náklady. Do tří let chce ČEZ regionální rozvodné podniky zrušit a vymazat z rejstříku.

Na vyvlastnění už je připravena také skupina PPF, která příští týden oznámí podmínky výkupu zbylých podílů v České pojišťovně a eBance. Také tyto společnosti by měsíc po valných hromadách a poté, co bude záměr výkupu zapsán do obchodního rejstříku, měly být stoprocentně majetkem PPF.

"Pak budou akcie naše," uvedla mluvčí PPF Romana Tomasová. Podle České televize chce podobným způsobem ovládnout Elektrárny Opatovice britská společnost International Power, která ve firmě vlastní 98 procent.

Autoři:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Virtuální zrcadlo, kdo je nejkrásnější? Technologie mění online nákup oblečení

Rtěnku, brýle i šperky je možné si v e-shopu virtuálně vyzkoušet na vlastním...

Obchody specializující se na prodej na internetu stále usilovněji vymýšlejí, jak překonat základní nevýhodu proti...

Letošní úroda je nižší než za poslední roky, dařilo se řepce, žitu a ovsu

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

Obilí se letos v Česku sklidilo o 7,9 procenta méně než loni, zemědělci ho svezli z polí 6 861 milionu tun. Vyplývá to...

Michelinské hvězdy zvedají obrat, ale i tlak na restauratéry a kuchaře

Zleva současní držitelé michelinské hvězdy: Radek Kašpárek, Roman Paulus a...

Michelinská hvězda je pro kuchaře nebo restauratéra něco jako Oscar pro herce. Ale není to jen pocta. Ocenění „nakopne“...Najdete na iDNES.cz