V ČEZ se vede zákopová válka. Drobní akcionáři chtějí nabourat monolit

  1:00aktualizováno  1:00
Akcionáři polostátního gigantu ČEZ se v pátek sejdou na valné hromadě, která byla poprvé svolána na popud menšinových akcionářů. Konkrétně analytika Michala Šnobra a finanční skupiny J&T. Přestože vědí, že s jedním procentem akcií toho při hlasování moc nezmůžou, chtějí upozornit, že současné vedení nepostupuje správně.

Firma má potenciál, jen to téma konečně někdo musí zvednout, říká investor Michal Šnobr. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Přinášíme několik otázek a odpovědí k tomu, co může setkání akcionářů přinést.

1.Proč se valná hromada koná?

Šnobr kritizuje vedení ČEZ dlouhodobě. Tvrdí, že stát dostatečně nekontroluje představenstvo. Šéf ČEZ Daniel Beneš však před časem MF DNES řekl, že akcionáři kolem Šnobra „chtějí krátkodobě vydělat co nejvíc peněz a je jim úplně jedno, jaká bude budoucnost ČEZ v dlouhodobějším horizontu“.

To malí akcionáři odmítají. „Víme, že díky očekávanému růstu cen elektřiny vygeneruje ČEZ poměrně značnou hodnotu a my ji jako akcionáři chceme ochránit,“ vysvětluje Šnobr svou motivaci. „Hodnota firmy ale poroste jen za předpokladu, že management bude schopen postarat se o výrobní aktiva firmy,“ dodává.

Šnobr v poslední době torpéduje prakticky každé rozhodnutí Benešova vedení. „Management se pasoval do vrcholného orgánu firmy, tím je ale valná hromada. Management je pouze správce. A tržní hodnota akcií trpí tím, čím si ČEZ v minulosti prošel,“ říká Šnobr.

Jenže pozice vedení není jednoduchá. Zájmy akcionářů se liší. Stát, který vlastní 70 procent akcií ČEZ, chce stabilní dividendu a nástroj energetické politiky. A víc než menšinoví akcionáři sleduje bezpečnost dodávek. Ti zase usilují o co nejvyšší růst ceny akcií.

2.O co menšinovým akcionářům jde?

Šnobr včera v rozhovoru pro MF DNES výslovně zmínil dvě klíčové věci. A sice jednání o prodeji uhelné elektrárny Počerady, na niž má „předkupní právo“ skupina Czech Coal Pavla Tykače. Loni po intervenci dozorčí rady z prodeje sešlo.

Podle smlouvy má ČEZ další šanci do konce příštího roku. „Elektrárna i samotná lokalita má strategický význam, ČEZ by se jí neměl zbavovat,“ míní Šnobr.

Chce řešit také opční program pro vedení firmy. „Nechceme jim brát odměny, ale motivační program by měl být čitelný a v souladu s běžnou západní praxí,“ dodává.

Malí akcionáři se zajímají i o strategii firmy v zahraničí nebo výstavbu jaderných bloků, která podle nich firmě přinese jen problémy. Peníze, které by na to vynaložila, by se podle nich nikdy nevrátily.

3.Jaký bude nakonec program?

Proti představám menšinových akcionářů však bude velmi osekaný. „Nepovažujeme to za naši valnou hromadu, do programu bylo zasaženo nepřijatelným způsobem. Zůstalo jen torzo,“ říká Šnobr. A dodává, že už mají připraven další postup, který představí v dalších dnech.

Vedení firmy se však brání, že se nedalo postupovat jinak. „Valnou hromadu jsme na žádost minoritních akcionářů svolali a na její pořad jsme přijali ty návrhy, které jsme mohli,“ říká Beneš.

Představenstvo argumentuje i tím, že některé věci nepřísluší řešit valné hromadě či že by hrozila pokuta kvůli porušení pravidel hospodářské soutěže.

Šnobr s tím nesouhlasí. „Nic neopravňuje představenstvo stavět se do role arbitra. Akcionáři mají právo se na ty věci zeptat a představenstvo má na valné hromadě stejné právo je pak ponechat bez odpovědi,“ říká.

Z navrhovaných bodů zůstaly nakonec jen tři. Jde o odměňování manažerů, strategii firmy a složení dozorčí rady. První dva však jen z­ malé části. Lze tak předem vyloučit, že by se opční program či strategie nějakým způsobem změnily.

4.Čeho mohou malí akcionáři dosáhnout?

Vzhledem k tomu, že malí akcionáři, které zastupuje Šnobr, disponují jen jedním procentem hlasů, při hlasování mají šanci, jen když se jim podaří přesvědčit zástupce státu.

S velkou pravděpodobností půjde nakonec jen o právnickou bitvu mezi dvěma stranami. O jediné vzrušení by se mohla postarat volba nových členů dozorčí rady (viz MF DNES 29. 11. 2018, str. 10). Možný kandidát Jan Vaněček (s podporou komunistů) prošel vládním výborem pro personální nominace již v červnu.

Jenže bude záležet, zda na Pankrác, kde se valná hromada koná, vůbec dorazí člověk z ministerstva. O tom, zda a s jakými instrukcemi úředník přijde, bývá obvykle jasno až ráno v den konání akce. Pokud se nedostaví, nebude valná hromada usnášeníschopná a bude se během šesti týdnů opakovat. Třetí pokus však už nenásleduje.

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Nulové mýtné nebude zadarmo. Stát i dopravce čeká spousta administrativy

Ilustrační snímek

Na konci příštího roku začne na 900 kilometrech silnic prvních tříd platit kamionové mýtné. Stane se tak bez ohledu na...

Češi dělají vlny. Zdejší studia patří v počítačové animaci ke světové špičce

Záběr z katastrofického filmu 2012, na němž se podílelo studio UPP

Postava procházející kontrastním lékařským zařízením kolem nádrží, v nichž se v tekutině vznášejí postavy podobné...

Najdete na iDNES.cz