Daniel Beneš, generální ředitel ČEZ

Daniel Beneš, generální ředitel ČEZ | foto: Michal Sváček, MAFRA

ČEZ má miliardy na nákupy, soupeřem je vizionářská Tesla

  • 52
Polostátní moloch ČEZ se naplno vrhá do nové energetiky, na investice si už dal stranou miliardy korun. Před časem vstoupil do německého výrobce bateriových úložišť Sonnenbatterie a teď se rozhlíží dál. „Chystáme další podobné investice,“ potvrzuje v rozhovoru pro MF DNES šéf firmy Daniel Beneš.

ČEZ si na investice prostřednictvím svého fondu Inven Capital vyčlenil až pět miliard korun. „Určitě se chceme zabývat technologiemi, které souvisejí se ‚smart grids’, s prvky chytrých sítí. Jsou to například inteligentní energetické systémy budov,“ vysvětluje Beneš.

A také nastiňuje, po čem fond pokukuje. „Chceme být hlavně tam, kde je to blízko zlomu, kde to přechází z fáze výzkumu a vývoje do komerčního využití. Ale že bychom chtěli investovat peníze do základního výzkumu, ze kterého možná vypadnou nějaká konkrétní řešení až za pár let, to není úplně naše role,“ doplňuje šéf ČEZ.

Rychlejší než Tesla

Ostatně tuto strategii sledoval Inven Capital i u své první investice do Sonnenbatterie. Už dnes je to podle Beneše lídr na trhu, v komerčním uplatnění baterií pro skladování energie předběhl dokonce i americkou Teslu vizionáře Elona Muska.

ČEZ prostřednictvím svého fondu získal v Sonnenbatterie „za nižší stovky milionů korun“ menšinový podíl s právem podílet se na strategickém rozhodování.

„Do firmy jsme vstoupili jako menšinový investor a budeme chtít, aby se baterie staly součástí řešení, které budeme nabízet - ať už domácnostem či průmyslovým výrobcům. Sonnenbatterie dodává už nyní komerčně použitelné bateriové systémy, především pro domácnosti,“ vysvětluje Beneš.

Konkrétní cíle, například to, kolik plánuje v Česku baterií prodat, však zatím nechce ČEZ prozrazovat. „Bude to mít podobný průběh jako elektromobily, ze začátku to bude pozvolné a pak nastane moment zlomu, kdy se to začne prodávat velmi významně. Ale čísla zatím nechci odhadovat,“ říká Beneš.

Ty úspěšné ČEZ „vcucne“

Fond se věnuje zatím vyhledávání firem, které jsou nyní ve fázi start-upů. Beneš ale počítá s tím, že pokud nějaký projekt komerčně uspěje, „vcucne“ ho skupina ČEZ přímo do své struktury.

„Věřím, že valná většina těchto firem skončí tak, že je Inven Capital posléze včlení do ČEZ. To je primární cíl,“ říká Beneš. ČEZ chce proto získat u budoucích akvizic fondu předkupní právo.

V případě Sonnenbatterie to zatím tak není. „Jsme tam jedním z partnerů a uvidíme, jak se dohodneme s těmi dalšími. Zda ji včleníme do struktury nebo ji uvedeme na burzu. To je ale ještě daleko před námi,“ dodává Beneš.

Současné investiční zaměření ČEZ ukazuje na hloubku změn, které se v energetice nyní odehrávají. Někdy se přirovnávají k tomu, jak nástup chytrých telefonů v krátké době zcela rozbil základy, na nichž byl postaven telekomunikační průmysl.