Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Petr Lemberk, MAFRA

ČEZ touží po německých větrnících. Jedinou podmínkou je schválená podpora

  • 18
Polostátní společnost ČEZ chce posílit své aktivity v německé energetice. Po investicích do úsporných technologií dostala firma zálusk na větrné elektrárny. Těch na rozdíl od solárů rychle přibývá a jejich výroba se už téměř vyrovná produkci jaderných elektráren.

Po neslavném „balkánském dobrodružství“ nabývá zahraniční expanze společnosti ČEZ opět na intenzitě. Liší se však zaměřením i světovou stranou. Místo tradiční energetiky zajímají ČEZ zelené zdroje a místo Balkánu Německo.

Polostátní společnost pověřila německého správce aktiv Aquila Capital, aby ji vyhledal možné investice do větrných elektráren. Podle šéfa zahraniční divize ČEZ Tomáše Pleskače má společnost zájem o zdroje o kapacitě až 120 megawattů. To je o něco méně než polovina instalovaného výkonu všech tuzemských větrníků. „V tuto chvíli již máme první nabídku na projekt o 30 megawattech, kterou budeme analyzovat,“ uvedl Pleskač.

Podle něj se chce firma zaměřit jak na větrníky, které už elektřinu vyrábí, tak na ty, které existují zatím jen ve fázi projektu. ČEZ nezáleží ani na tom, zda se nacházejí na pevnině nebo na moři, podmínkou je však schválená podpora. Objem investic se může pohybovat v řádu jednotek stovek milionů eur v horizontu pěti

Třetina energie v Německu pochází z obnovitelných zdrojů

Energie z větru se stává v německém energetickém mixu čím díl tím důležitější. Spolkový svaz energetického a vodního hospodářství (BDEW) potvrdil před Vánocemi původní odhady, podle kterých z obnovitelných zdrojů pochází už téměř třetina elektřiny (více čtěte zde). Rozvoj solárních elektráren nebo bioplynových stanic se však zpomalil. Téměř veškerý růst tak jde za větrem.

Větrné parky na pevnině vyrobily loni 12 procent elektřiny. K tomu je potřeba připočítat 1,3 procenta z větrníků na moři. Ty jsou dražší, a proto méně výhodné. Větrné farmy jsou už tak v těsném závěsu za jadernými elektrárnami, které vyrábí 14 procent elektrické energie v Německu. Zároveň však roste odpor proti další výstavbě větrných parků mezi obyvatelstvem. Němcům vadí, že „lesy“ větrníků radikálně proměňují ráz krajiny.

Odkud pochází německá elektřina
Zdroj:Podíl na výrobě 2015:Podíl na výrobě 2014:
Hnědouhelné elektrárny2424,8
Černouhelné elektrárny18,218,9
Jaderné elektrárny14,115,5
Větrné parky13,39,1
Elektrárny na zemní plyn8,89,7
Bioplynové stanice6,86,9
Solární parky5,75,5
Vodní elektrárny33,1

Aquila Capital patří mezi přední správce aktiv do obnovitelných zdrojů v Německu. Skupina spravuje portfolio v hodnotě osmi miliard eur. Vedle zelené energie se zaměřuje i na investice do půdy, lesnictví a nemovitostí. Společnost založili v roce 2001 Roman Rosslenbroich a atomový fyzik Dieter Rentsch

Nejedná se zdaleka o jedinou investici ČEZ do oblasti obnovitelných zdrojů a decentralizované energetiky v Německu. Prostřednictvím svého fondu Inven Capital koupila společnost podíl v drážďanském výrobci unikátních palivových článků Sunfire (více čtěte zde). Ještě předtím investovala do bavorské firmy Sonnenbatterie, která vyrábí uložiště pro solární elektrárny (více čtěte zde).

Vedle toho je ČEZ také jedním ze zájemců o německé hnědouhelné aktivity švédské státní společnosti Vattenfall. Součástí nabídky jsou i vodní elektrárny o výkonu tři tisíce megawattů (více čtěte zde).