Elektrárna Tušimice

Elektrárna Tušimice | foto: Martin Adamec, MAFRA

U Tušimic rajčata i data, u Prunéřova sádrokarton. ČEZ využívá pozemky

  • 4
Energetická společnost ČEZ řeší, jak využít volné plochy v okolí severočeských elektráren Tušimice a Prunéřov. Vedle úvah o výrobě sádrokartonu a výstavbě datového centra plánuje také vznik obřího zelinářského skleníku.

Na vizualizaci to z výšky vypadá jako obří fotovoltaická elektrárna, napadne posluchače. Je to i logická úvaha, když je na prezentaci energetické skupiny ČEZ uvnitř uhelné elektrárny Prunéřov. Ale zdání klame. Ve skutečnosti se jedná o pětihektarový skleník.

Křišťálová Lupa 2016

Obří pěstírna zeleniny zhruba za 200 milionů korun by měla vzniknout v příštím roce v těsném sousedství elektrárny Tušimice. Je to jeden z projektů, v nichž chce ČEZ využít volné pozemky v okolí nově modernizovaných elektráren, které by zároveň profitovaly z její blízkosti. Podle ředitele elektrárny Otakara Tučka by zdroj mohl zásobovat skleník teplem i elektřinou. „Rostliny uvnitř by opylovali čmeláci. Včely by totiž ulétly, ale čmeláci jsou na to příliš líní,“ popisuje Tuček detaily projektu.

ČEZ by skleník neprovozoval ani nastavěl sám. Pro projekt má investora, jehož jméno nechce zatím zveřejnit. Stavba měla původně začít už letos, vše ale zbrzdila nutnost změny územního plánu. „V této chvíli bychom na pozemku mohli postavit huť nebo teplárnu, ale ne skleník,“ říká Tuček.

Komplikací by mohly být i odpor veřejnosti. Po zkušenostech s velkokapacitními skleníky u polské elektrárny Turów, které zamořovaly světelným smogem Jizerské hory, by se místním nemusely podobné plány líbit. Tuček však ujišťuje, že skleníky budou zastíněné a žádné světelné znečištění nehrozí.

Vizualizace obřího skleníku u uhelné elektrárny Tušimice

Skleník není zdaleka jediným projektem, který ČEZ v lokalitě má. U elektrárny Prunéřov by měl vzniknout nový závod na výrobu sádrokartonu. O investici v hodnotě zhruba jedné miliardy korun mají zájem hned tři firmy, mezi nimi lídři odvětví Knauf a Rigips. Závod by mohl produkovat až 30 milionů metrů čtverečních sádrokartonu za rok.

Se stavebnictvím souvisí i projekt terminálu na nakládání popílku z elektráren. Ten u Tušimic už vzniká. Popílek se po úpravě používá při výrobě betonu nebo umělého kameniva. Podle Tučka je po něm velká poptávka v blízkém Německu, většina vedlejšího elektrárenského produktu tak bude směřovat na export.

Na místě již neexistující elektrárny Tušimice I pak vznikne obří datové centrum pro celou skupinu ČEZ. „Letos proběhla realizace kanálu pro přívod vody, elektřiny, tepla a podobně. Příští rok pak začne stavba budovy,“ popsal časový plán Tuček.