Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČEZ do roka zbourá elektrárnu Tušimice I

  14:00aktualizováno  14:00
Přes čtyřicet let stará elektrárna Tušimice I do roka zmizí. Společnost ČEZ ji chce zbourat. V březnu 2007 pak začne s obnovou její mladší sestry, elektrárny Tušimice II. Do provozu by ji měl uvést v polovině roku 2010. Investice do její obnovy si vyžádá 15 miliard korun.
Elektárna Tušimice I zmizí, její mladší sestru čeká modernizace.

Elektárna Tušimice I zmizí, její mladší sestru čeká modernizace. | foto: ČEZ

Uhelná elektrárna Tušimice I zahájila provoz v roce 1964 a za 34 let svého provozu vyrobila 93 megawatthodin elektrické energie. První část demolice má proběhnout ještě letos. Její částí bude i odstřel 196 metrů vysokého komína.

Celá likvidace energetického zdroje bude stát 75 milionů korun. ČEZ je uhradí prodejem nepotřebného šrotu.

"Při demoličních pracích je třeba odstranit 13 tisíc tun železného šrotu a 10 tisíc tun betonu a cihel. Zůstane jen travnatá plocha. O jejím dalším využití zatím není rozhodnuto, pozemek je však vybaven veškerými inženýrskými sítěmi. Můžeme ho tak v podstatě okamžitě nabídnout k průmyslové činnosti," řekl ředitel Elektrárny Tušimice II Otakar Tuček.

V druhé tušimické elektrárně s instalovaným výkonem 800 megawattů (MW) ve čtyřech blocích nyní pracuje 196 lidí. Po rekonstrukci a zahájení výroby v obnoveném zdroji přijde vzhledem k moderní technologii o práci 70 zaměstnanců.

"Obnova elektrárny ale garantuje těžbu uhlí na dalších 25 let, práci pro regionální firmy při údržbě bloků a vytvoření nových míst ve službách," řekl už dříve Jiří Borovec z firmy ČEZ.


Zdroj: mapy.idnes.cz, (c) PLANstudio

Za pět let ČEZ přistoupí i k obnově tepelné elektrárny v Prunéřově nedaleko Tušimic. Výstavbu nového uhelného zdroje firma plánuje v Ledvicích na Teplicku a Počeradech na Lounsku. Dostatek uhlí je ve všech těchto případech zaručen při současných územních limitech těžby.

"Životnost většiny uhelných elektráren skončí do roku 2015. Máme proto zájem o jejich náhradu, což jsme deklarovali i podpisem smluv na odběr uhlí od těžebních společností až do roku 2050. Závisí to však na rozhodnutí, zda se bude těžit uhlí i za stávajícími limity," doplnil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Do obnovy a modernizace elektráren ČEZ investuje podle svých odhadů postupně přes 100 miliard korun. V případě prolomení limitů by náklady podle Kříže stouply o dalších zhruba 50 miliard korun.

Autor:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

OKD je znovu státní firmou, akcie převzal podnik Prisko

Důl Karviná (ilustrační snímek)

Akcie těžební společnosti OKD v Karviné převzali zástupci státního podniku Prisko, stát za ně zaplatil téměř 80 milionů...

Albert zmenší prodejny, za hlavní tržnice utratí až 120 milionů

Obchodní řetězec Albert chce rozšířit koncept své moderní prodejny „Tržnice“....

Nový koncept „tržnice“ otevřel Albert na pražském Chodově loni v srpnu. Dominuje v něm dřevo a matná černá barva. Kromě...

Lidl a Kaufland přesedlají na BMW, ojetiny mohou zaplavit český trh

Německá automobilka BMW (ilustrační snímek)

Německá skupina Schwarz-Gruppe, vlastnící obchodní řetězce Lidl a Kaufland, přechází u firemní flotily ze značky Audi...

Najdete na iDNES.cz