Elektárna Tušimice I zmizí, její mladší sestru čeká modernizace.

Elektárna Tušimice I zmizí, její mladší sestru čeká modernizace. | foto: ČEZ

ČEZ do roka zbourá elektrárnu Tušimice I

  • 12
Přes čtyřicet let stará elektrárna Tušimice I do roka zmizí. Společnost ČEZ ji chce zbourat. V březnu 2007 pak začne s obnovou její mladší sestry, elektrárny Tušimice II. Do provozu by ji měl uvést v polovině roku 2010. Investice do její obnovy si vyžádá 15 miliard korun.

Uhelná elektrárna Tušimice I zahájila provoz v roce 1964 a za 34 let svého provozu vyrobila 93 megawatthodin elektrické energie. První část demolice má proběhnout ještě letos. Její částí bude i odstřel 196 metrů vysokého komína.

Celá likvidace energetického zdroje bude stát 75 milionů korun. ČEZ je uhradí prodejem nepotřebného šrotu.

"Při demoličních pracích je třeba odstranit 13 tisíc tun železného šrotu a 10 tisíc tun betonu a cihel. Zůstane jen travnatá plocha. O jejím dalším využití zatím není rozhodnuto, pozemek je však vybaven veškerými inženýrskými sítěmi. Můžeme ho tak v podstatě okamžitě nabídnout k průmyslové činnosti," řekl ředitel Elektrárny Tušimice II Otakar Tuček.

V druhé tušimické elektrárně s instalovaným výkonem 800 megawattů (MW) ve čtyřech blocích nyní pracuje 196 lidí. Po rekonstrukci a zahájení výroby v obnoveném zdroji přijde vzhledem k moderní technologii o práci 70 zaměstnanců.

"Obnova elektrárny ale garantuje těžbu uhlí na dalších 25 let, práci pro regionální firmy při údržbě bloků a vytvoření nových míst ve službách," řekl už dříve Jiří Borovec z firmy ČEZ.


Zdroj: mapy.idnes.cz, (c) PLANstudio

Za pět let ČEZ přistoupí i k obnově tepelné elektrárny v Prunéřově nedaleko Tušimic. Výstavbu nového uhelného zdroje firma plánuje v Ledvicích na Teplicku a Počeradech na Lounsku. Dostatek uhlí je ve všech těchto případech zaručen při současných územních limitech těžby.

"Životnost většiny uhelných elektráren skončí do roku 2015. Máme proto zájem o jejich náhradu, což jsme deklarovali i podpisem smluv na odběr uhlí od těžebních společností až do roku 2050. Závisí to však na rozhodnutí, zda se bude těžit uhlí i za stávajícími limity," doplnil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Do obnovy a modernizace elektráren ČEZ investuje podle svých odhadů postupně přes 100 miliard korun. V případě prolomení limitů by náklady podle Kříže stouply o dalších zhruba 50 miliard korun.