Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Technici zpackali kontrolu Dukovan, přesto už zase pracují pro ČEZ

  5:00aktualizováno  5:00
Bývalí technici společnosti Tediko, která zodpovídala za vypracování nekvalitní dokumentace svarů Jaderné elektrárny Dukovany, mají novou práci. Pro ČEZ opět dělají rentgenové snímky svarů. Dukovany kvůli chybám už několik měsíců nejedou na plný výkon.

Výměna palivových kazet v Jaderné elektrárně Dukovany. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jaderná elektrárna na Třebíčsku už od září nejede naplno a polostátní společnost ČEZ kvůli odstaveným blokům tratí miliardy korun. Důvodem je zjištění Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), že v tisících případů nebyly řádně vyhotoveny rentgenové snímky svarů potrubí na nejaderné části elektrárny. Elektrárnu není možné spustit až do doby, než se nedostatky v dokumentaci napraví. ČEZ kvůli tomu dokonce podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

Za vypracování rentgenových snímků zodpovídala chomutovská společnost Tediko. Tu si zase najala další firma, která pro ČEZ dělá na Dukovanech údržbu. Podle zjištění MF DNES nyní část zaměstnanců Tediko, která se společností ČEZ spolupracuje již 15 let, našla práci v Ústavu jaderného výzkumu (ÚJV) Řež, který z 52 procent vlastní polostátní ČEZ. Pracují tak opět v Dukovanech a opravují původní, nepoužitelné rentgenové snímky.

„Firma ÚJV Řež převzala vybrané činnosti při kontrole svarů na Jaderné elektrárně Dukovany. Tato společnost má potřebná osvědčení a certifikáty. Její robustní systém zajištění jakosti prakticky vylučuje selhání jednotlivých pracovníků, kteří se podílejí na provádění nedestruktivních kontrol svarových spojů. To umožnilo zapojení některých bývalých pracovníků firmy Tediko do prací souvisících s prováděním kontrol,“ potvrdil informaci mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Snímání svarů je vysoce odbornou záležitostí. Ačkoliv tuto činnost dokážou zastat i jiné firmy, specialistů s potřebnými znalostmi je poskrovnu. „ČEZ je v podstatě zaměstnat musel. Je potřeba každá ruka i noha,“ uvedl zdroj, který má k vedení ČEZ blízko. Jediný den výpadku reaktoru znamená ztrátu až deset milionů korun.

Podle různých odhadů stál výpadek 2,5 až čtyři miliardy. Než všechny bloky najedou, bude to ještě trvat.

Lidé nepochybili, selhal systém

Skutečnost, že ČEZ svěřil nápravu týmž lidem, kteří se na nasnímání nevyhovujících rentgenů podíleli, nasvědčuje, že nešlo o selhání lidského faktoru. Podle kritiků je pravým důvodem současných problémů Dukovan skutečnost, že energetický kolos to před lety přehnal s tlakem na úspory a kontrolu svěřil externím firmám. Jejich zaměstnanci pak pracovali pod časovým tlakem a práci neudělali tak, jak měli.

„To nebyl primárně problém těch lidí, ale systému, který jim umožnil a možná také nakazoval dělat ty věci,“ reagovala šéfka SÚJB Dana Drábová.

MF DNES se v minulých týdnech pokoušela neúspěšně kontaktovat i společnost Tediko prostřednictvím jejího právního zástupce. Firma se k celé kauze doposud vyjádřila pouze jednou v prohlášení pro ČTK, kde odpovědnost za vady popřela.

ČEZ se snaží od konce listopadu dát dokumentaci do pořádku. Kontroly svarů a znovunafocení rentgenových snímků probíhají 24 hodin denně včetně vánočních svátků. Je potřeba prověřit na 12 tisíc svarů.

Část svarů se musí opravit

Při prověrkách vyšlo najevo, že u velké většiny z nich jsou přiložené rentgenové snímky přeexponované nebo podexponované tak, že vůbec nic nevypovídají o kvalitě provedeného spojení. U jiných byl místo vyžadovaných tří snímků zabírajících svar z každé strany přiložen třikrát tentýž snímek. Podle Drábové vyšlo také najevo, že nebyla v pořádku ani část svarů.

„Našlo se několik desítek případů svarů, které bylo potřeba opravit. Docela velká část snímků byla provedena do té míry nekvalitně, že nešlo ani říct, jestli jsou v pořádku, či v nepořádku. V takové chvíli je potřeba konzervativně říct, že je provedete znovu. V jaderné energetice se nedá nic jiného dělat,“ uvedla Drábová při páteční návštěvě Dukovan.

Mimo provoz zůstává první a druhý blok. Třetí blok je v provozu od konce loňského roku, první by měl najet do konce ledna a druhý v polovině února. Naopak počátkem příštího měsíce by měla začít dlouho plánovaná odstávka na čtvrtém bloku. Kvůli rekordnímu výpadku vyrobila elektrárna loni nejméně elektřiny za sedmnáct let.

Do Dukovan se vrátila kotelna

Tlak na úspory vedl ČEZ v minulosti i k tomu, že se v devadesátých letech zbavil v Dukovanech záložní kotelny.

Tenkrát nikdo nepočítal s tím, že by mohlo dojít k výpadku tří bloků současně, a zároveň se blížila povinná odstávka čtvrtého kvůli výměně paliva. Právě tato situace nastala před koncem roku. Pokud by vypadly všechny čtyři bloky, bez kotelny by byl značný problém elektrárnu znovu nahodit.

Nyní se proto podle mluvčího Dukovan Jiřího Bezděka vrátily do elektrárny dvě kotelny na lehké topné oleje. Vedení elektrárny cenu nepotvrdilo, podle odhadů z branže však mohly stát mezi třiceti a čtyřiceti miliony korun.

Autoři: ,Nejčtenější

Železnici hrozí chaos. Vláda zaskočila dopravce jízdným zdarma

(ilustrační snímek)

Plán vlády Andreje Babiše s bezplatným nebo téměř bezplatným jízdným na železnici pro studenty a seniory zaskočil...

Rasistické! Zákazníkům H&M vadí „opice v džungli“ na mikině tmavého chlapce

Rasistická reklama společnosti H&M.

Společnost H&M se omluvila za obrázek, kde má na sobě dítě tmavé pleti mikinu s nápisem „Nejvíc cool opice v džungli“....Destabilizoval chod agentury a končí. Ministr odvolal šéfa CzechInvestu

Šéf CzechInvestu Karel Kučera

Ministr průmyslu Tomáš Hüner odvolal generálního ředitele vládní agentury na podporu podnikání CzechInvest Karla...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Vlaky zdarma na Slovensku: jsou přecpané, penzisté si připlácejí 1. třídu

Vlaky slovenské železniční společnosti ZSSK

Slovensko zavedlo bezplatné jízdné pro žáky, studenty a seniory už v roce 2014. A doteď toto rozhodnutí budí emoce....

Další z rubriky

Škodovka prosperuje doma i ve světě, loni dodala 1,2 milionu vozů

Výroba nové Škody Yeti v Kvasinách

Škoda Auto loni dodala svým zákazníkům rekordních 1 200 500 aut, což je o 6,6 procenta více než v roce 2016. Milion...

Rodí se úplně nová pojišťovna. Partners nabídnou rizikové pojistky

Logo.

V Česku vznikne na začátku příštího roku nová pojišťovna. Stojí za ní finanční skupina Partners, která se nyní zabývá...

Jarní mrazy poškodily jablka za půl miliardy. Ovocnáři čekají na kompenzace

(Ilustrační snímek)

Loňská sklizeň ovoce v sadech českých ovocnářů klesla meziročně o jednadvacet procent a byla druhou nejnižší sklizní od...

Najdete na iDNES.cz