Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČEZ hodlá zdražit proud, stát souhlasí

  1:00aktualizováno  1:00
Češi si budou muset připlatit za elektrický proud. Tvrdí to dominantní výrobce elektřiny ČEZ i rozvodné podniky, které lidem posílají složenky. A myslí si to i politici, kteří jsou za energetiku v Česku odpovědní.

Mají-li pravdu, z obvyklé pětistovky měsíčně bude za pár let nejméně o stokorunu víc.

Elektřina  je v Česku dosud levnější než ve všech okolních státech - na Slovensku je dražší o deset procent, v Polsku o patnáct a v Německu a Rakousku o osmnáct.

S odvážnou předpovědí přišel náměstek ministra průmyslu Martin Pecina, v energetice jeden z nejvlivnějších lidí.

"Tak tři čtyři roky budou ceny bezpochyby stoupat," řekl MF DNES Pecina. "Odhaduji, že za ty čtyři roky stoupne o dvacet až třicet procent a pak se stabilizuje," uvedl Pecina.

Zdražení se podle něho bude týkat všech, domácností i podniků. Jako důvod uvádí, že se musí postavit nové elektrárny. "Jinak se síť rozpadne a jednou vám vypnou světla," říká Pecina.

Svou předpovědí reagoval na páteční zprávu společnosti ČEZ. Ta oznámila, že se jí jako prvnímu výrobci proudu v Evropě povedlo prodat jednu megawatthodinu za více než čtyřicet eur. Platili kupci na německé energetické burze, kde už se sjednávají dodávky pro příští rok a kde se cena stanoví volně podle nabídky a poptávky.

ČEZ to vidí jako důkaz, že ceny musí jít nahoru i v Česku, o což dlouhodobě usiluje. Čtyřicet eur je podle ČEZ rekord. Letos Němci na stejném trhu v průměru platili o šest eur méně. "V České republice začne prodejní kampaň až po prázdninách," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. "Náš trh se samozřejmě pohybuje v souladu se zahraničím. Je to signál, který ovlivní i Česko směrem ke zdražení," uvedl Kříž.

Šéfové krajských rozvodných společností, kteří nakupují proud v elektrárnách ČEZ a posílají ho dál, říkají, že největšímu dodavateli se sotva mohou vzepřít. "Jestli zdraží oni, tak zdražíme i my," uvádí předseda představenstva Pražské energetiky Drahomír Ruta.

"Ceny pro naše zákazníky se odvíjejí od ceny ČEZ a tu budeme znát v září. Nakupujeme od nich z devadesáti procent," dodává Ruta.

"Je to zajímavá zpráva, která nám dává signál, kam dál ceny půjdou," říká k německé aukci ekonom Tomáš Gatěk ze společnosti Patria.

Světové ceny rostou kvůli tomu, že zdražují všechny typy energie, třeba ropa a uhlí. Pro Čechy se navíc od příštího roku mění pravidla hry. Trh s elektřinou se otevře, jako se to před časem stalo s telefony. Takže každý si teoreticky bude smět vybrat, od koho bude proud kupovat.

V ideálním případě by mohli začít od dveří ke dveřím chodit prodejci a nabízet nový, lepší ceník než zavedené firmy. Anebo by si na internetu mohli lidé vybrat, že chtějí jen zelenou elektřinu, i když to bude dražší. Dnes místo konkurence hlídá ceny regulační úřad, ale jeho dohled se od ledna oslabí.

"Stále budou hlídat cenu pro přepravu, ale samu elektřinu, tam už je cena zcela v rukou trhu. Od příštího roku včetně domácností," uvádí Kříž a dodává, že uvolnění trhu "těžko přinese zlevnění".

Podobně mluví náměstek Pecina: "Úřad bude odpovědný jen za to, aby v nějakém regionu ceny opravdu dramaticky neutekly."

Jak ukázal příklad s telefony, není jisté, že konkurence zabere lépe než regulační úřad. I proto, že ČEZ kromě výroby ovládá také všechny rozvodné závody kromě pražské, jihočeské a jihomoravské energetiky. A na jihu vládne německý E.ON, který se řídí cenami v Německu.

Po uvolnění trhu budou rozvodné firmy muset pustit do svých drátů i konkurenci, ale sehnat hodně elektřiny jinde a levněji než u ČEZ bude těžké.

Podle Peciny jde cena elektřiny nahoru v Evropě proto, že výrobci si začínají dělat zásoby pro výstavbu nových elektráren. Mezinárodní energetická agentura minulý týden varovala, že vyspělým státům hrozí převis nabídky nad poptávkou a přetížení sítě.

Na expanzi se připravuje i ČEZ, který sice třetinu produkce vyváží, ale chce dál stavět. Začíná obnova elektrárny Tušimice, pak se mají stavět dvě další a pořád není vyloučeno, že se bude rozšiřovat Temelín nebo Dukovany. O výstavbě elektráren jako o výnosném byznysu přemýšlejí i soukromí investoři, třeba noví majitelé mosteckých dolů nebo slovenská finanční skupina J&T.

Podle Českého statistického úřadu průměrná rodina zaplatí za všechny druhy energií přes dva tisíce korun měsíčně. Ale v tom je i benzin do auta, plyn či topení.

Naposledy došlo ke zdražení elektřiny v lednu, pro domácnosti v průměru o necelých pět procent, až o desítky procent je dražší pro podniky.

Pro domácnost s průměrnou spotřebou to znamená, že zaplatí během dvanácti měsíců zhruba o 350 korun navíc. Největšího zdražení elektřiny – o 7,6 procenta – se dočkali lidé na jihu Moravy. Nejdráže nakupují elektřinu lidé v jižních Čechách, kde jsou dlouhodobě nejvyšší ceny z celé země.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Air Bank chystá expanzi do západní Evropy. Plánuje, že osloví Němce

Finančník Jiří Šmejc

Do západní Evropy míří první banka českých majitelů. Air Bank, kterou vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner, získala...

Miliardář Křetínský nakupuje rádia. Získává i dvojku trhu Evropu 2

Daniel Křetínský, majitel fotbalové Sparty

Podnikatel v energetice, miliardář Daniel Křetínský posiluje v médiích. Nynější majitel deníku Blesk a týdeníku Reflex...

Avast vstoupí v květnu na londýnskou burzu. Chce 200 milionů dolarů

Avast, ilustrační snímek.

Původně česká antivirová firma Avast po roce odkladů míří na burzu. V květnu hodlá získat na londýnské burze 200...

Najdete na iDNES.cz