Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČEZ hodlá zdražit proud, stát souhlasí

  1:00aktualizováno  1:00
Češi si budou muset připlatit za elektrický proud. Tvrdí to dominantní výrobce elektřiny ČEZ i rozvodné podniky, které lidem posílají složenky. A myslí si to i politici, kteří jsou za energetiku v Česku odpovědní.

Mají-li pravdu, z obvyklé pětistovky měsíčně bude za pár let nejméně o stokorunu víc.

Elektřina  je v Česku dosud levnější než ve všech okolních státech - na Slovensku je dražší o deset procent, v Polsku o patnáct a v Německu a Rakousku o osmnáct.

S odvážnou předpovědí přišel náměstek ministra průmyslu Martin Pecina, v energetice jeden z nejvlivnějších lidí.

"Tak tři čtyři roky budou ceny bezpochyby stoupat," řekl MF DNES Pecina. "Odhaduji, že za ty čtyři roky stoupne o dvacet až třicet procent a pak se stabilizuje," uvedl Pecina.

Zdražení se podle něho bude týkat všech, domácností i podniků. Jako důvod uvádí, že se musí postavit nové elektrárny. "Jinak se síť rozpadne a jednou vám vypnou světla," říká Pecina.

Svou předpovědí reagoval na páteční zprávu společnosti ČEZ. Ta oznámila, že se jí jako prvnímu výrobci proudu v Evropě povedlo prodat jednu megawatthodinu za více než čtyřicet eur. Platili kupci na německé energetické burze, kde už se sjednávají dodávky pro příští rok a kde se cena stanoví volně podle nabídky a poptávky.

ČEZ to vidí jako důkaz, že ceny musí jít nahoru i v Česku, o což dlouhodobě usiluje. Čtyřicet eur je podle ČEZ rekord. Letos Němci na stejném trhu v průměru platili o šest eur méně. "V České republice začne prodejní kampaň až po prázdninách," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. "Náš trh se samozřejmě pohybuje v souladu se zahraničím. Je to signál, který ovlivní i Česko směrem ke zdražení," uvedl Kříž.

Šéfové krajských rozvodných společností, kteří nakupují proud v elektrárnách ČEZ a posílají ho dál, říkají, že největšímu dodavateli se sotva mohou vzepřít. "Jestli zdraží oni, tak zdražíme i my," uvádí předseda představenstva Pražské energetiky Drahomír Ruta.

"Ceny pro naše zákazníky se odvíjejí od ceny ČEZ a tu budeme znát v září. Nakupujeme od nich z devadesáti procent," dodává Ruta.

"Je to zajímavá zpráva, která nám dává signál, kam dál ceny půjdou," říká k německé aukci ekonom Tomáš Gatěk ze společnosti Patria.

Světové ceny rostou kvůli tomu, že zdražují všechny typy energie, třeba ropa a uhlí. Pro Čechy se navíc od příštího roku mění pravidla hry. Trh s elektřinou se otevře, jako se to před časem stalo s telefony. Takže každý si teoreticky bude smět vybrat, od koho bude proud kupovat.

V ideálním případě by mohli začít od dveří ke dveřím chodit prodejci a nabízet nový, lepší ceník než zavedené firmy. Anebo by si na internetu mohli lidé vybrat, že chtějí jen zelenou elektřinu, i když to bude dražší. Dnes místo konkurence hlídá ceny regulační úřad, ale jeho dohled se od ledna oslabí.

"Stále budou hlídat cenu pro přepravu, ale samu elektřinu, tam už je cena zcela v rukou trhu. Od příštího roku včetně domácností," uvádí Kříž a dodává, že uvolnění trhu "těžko přinese zlevnění".

Podobně mluví náměstek Pecina: "Úřad bude odpovědný jen za to, aby v nějakém regionu ceny opravdu dramaticky neutekly."

Jak ukázal příklad s telefony, není jisté, že konkurence zabere lépe než regulační úřad. I proto, že ČEZ kromě výroby ovládá také všechny rozvodné závody kromě pražské, jihočeské a jihomoravské energetiky. A na jihu vládne německý E.ON, který se řídí cenami v Německu.

Po uvolnění trhu budou rozvodné firmy muset pustit do svých drátů i konkurenci, ale sehnat hodně elektřiny jinde a levněji než u ČEZ bude těžké.

Podle Peciny jde cena elektřiny nahoru v Evropě proto, že výrobci si začínají dělat zásoby pro výstavbu nových elektráren. Mezinárodní energetická agentura minulý týden varovala, že vyspělým státům hrozí převis nabídky nad poptávkou a přetížení sítě.

Na expanzi se připravuje i ČEZ, který sice třetinu produkce vyváží, ale chce dál stavět. Začíná obnova elektrárny Tušimice, pak se mají stavět dvě další a pořád není vyloučeno, že se bude rozšiřovat Temelín nebo Dukovany. O výstavbě elektráren jako o výnosném byznysu přemýšlejí i soukromí investoři, třeba noví majitelé mosteckých dolů nebo slovenská finanční skupina J&T.

Podle Českého statistického úřadu průměrná rodina zaplatí za všechny druhy energií přes dva tisíce korun měsíčně. Ale v tom je i benzin do auta, plyn či topení.

Naposledy došlo ke zdražení elektřiny v lednu, pro domácnosti v průměru o necelých pět procent, až o desítky procent je dražší pro podniky.

Pro domácnost s průměrnou spotřebou to znamená, že zaplatí během dvanácti měsíců zhruba o 350 korun navíc. Největšího zdražení elektřiny – o 7,6 procenta – se dočkali lidé na jihu Moravy. Nejdráže nakupují elektřinu lidé v jižních Čechách, kde jsou dlouhodobě nejvyšší ceny z celé země.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Pět barev musí stačit, velí Musk. Chce urychlit výrobu vozů Tesla

Elon Musk, šéf automobilky Tesla, představuje nový elektrický roadster

Automobily Tesla už budou jen v pěti namísto sedmi barev. Oznámil to v úterý majitel firmy Elon Musk na Twitteru. Chce...

Učíme pít naše pivo Chorvaty i Němce, říká ředitel pivovaru Svijany

Ředitel pivovaru Svijany Roman Havlík

Export ze Svijan v posledních letech silně roste. Avšak plné ruce práce má pivovar také se sháněním nových lidí....

Presumpce viny v Dánsku: bankéř rezignoval, i když důkazy proti němu nejsou

Bývalý šéf Danske Bank, Thomas Borgen, na fotografii z 16. listopadu 2017.

Šéf největší dánské bankovní společnosti Danske Bank rezignoval. Banka čelí obvinění, že přes svou estonskou pobočku...

Najdete na iDNES.cz