Ilustrační snímek - polostátní energetická firma ČEZ.

Ilustrační snímek - polostátní energetická firma ČEZ. | foto: iDNES.cz

Bulharský úřad mírní vášně kolem ČEZ, blesková ztráta licence firmě nehrozí

  • 3
Bulharský regulační úřad zmírnil na tiskové konferenci v Sofii prohlášení premiéra Bojka Borisova o odebrání licence firmě patřící ČEZ. Úřad však potvrdil, že bulharskou odnož českého energetického kolosu prověřuje kvůli jejím možným porušením pravidel. ČEZ je přesvědčen, že firma o licenci nakonec nepřijde.

"Licence společnostem ČEZ Distribution a ČEZ Electro včera (v úterý) zrušena nebyla, ale proces směřující k jejímu odebrání byl zahájen," řekl zástupce úřadu Andon Rokov podle agentury Focus. Oznámil, že slyšení držitelů licence z obou společností je naplánováno na 16. dubna.

Pád vlády

Kabinet kvůli protestům končí

"Cílem těchto procedur je přesvědčit se o tom, že způsobená pochybení jsou natolik závažná, že může k odebrání licence dojít, aniž by to vyvolalo negativní následky," řekl Rokov. "Jakmile bude proces u konce, můžeme sáhnout k tomuto extrémnímu kroku a licenci odebrat," dodal.

Finanční inspekce našla chyby v zakázkách a v evidenci

Rokov řekl, že podnětem ke kontrole regulační komise byla prověrka, kterou v distribuční společnosti ČEZ provedla bulharská finanční inspekce. Její zpráva, vypracovaná 8. února, upozornila na pochybení zjištěná v činnosti společností ČEZ Distribution a ČEZ Electro. První z nich obdržela 17 protokolů o zjištěných závadách, druhá čtyři.

"Většinou se týkají porušení zákona o veřejných zakázkách, chyb v protokolech o instalaci elektroměrů a zpoždění povinných výkazů," upřesnil bulharský činitel. ČEZ Electro podle něj porušila i závazná pravidla pro zavádění zelené energie. Firmy jsou povinny nové metody zavádět počínaje datem oznámení, ale česká společnost tak údajně neučinila po řadu měsíců.

ČEZ v Bulharsku

ČEZ působí v zemi od roku 2005, kdy česká energetická společnost koupila za devět miliard korun majoritní podíl ve třech distribučních společnostech, které později sloučila do jedné. Kromě toho vlastní ČEZ v Bulharsku uhelnou elektrárnu Varna a solární elektrárnu Orešec. Kumulovaný zisk ČEZ před odpisy v Bulharsku činí 14,4 miliardy korun a podle energetické společnosti je návratnost bulharských investic nad očekáváním.

Zdroj: ČTK

Bulharská odbočka firmy ČEZ má nyní podle Rokova tři dny na to, aby se proti zjištěným závadám odvolala. Současně s kroky zahájenými proti ČEZ podle Rokova probíhá prověrka dvou dalších zahraničních distributorů, tedy české firmy Energo-Pro a rakouské EVN.

Člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač na středeční tiskové konferenci uvedl, že firma by si měla licenci udržet. Rozhodně prý neočekává podobný vývoj jako v Albánii, kde tamní vláda firmu fakticky zestátnila.

"Uvidíme, jaký bude vývoj, každopádně očekáváme, že dojde k postupnému odpolitizování toho tématu a že se diskuse s regulačním úřadem přesune na tu platformu, kde má být," uvedl Pleskač.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska se ČEZ v Bulharsku žádného porušení legislativy nedopustil. "Věříme, že správní řízení bude vedeno férově. Kdyby náhodou nebylo, pak společnost i akcionář, kterým je český stát, učiní všechny kroky, aby dosáhli férového zacházení," uvedl na tiskové konferenci Kalousek.

Zástupci regulačního úřadu se na tiskové konferenci vyjádřili zdrženlivě k úternímu výroku premiéra o tom, že s platností od 1. března se ceny elektřiny pro koncové odběratele v Bulharsku sníží o osm procent (více zde). "Je to doporučení," komentovala slova Bojka Borisova předsedkyně regulačního úřadu Juliana Ivanovová.

Situace v Bulharsku se vyhrotila poté, co lidé dostali lednové složenky za prosincovou spotřebu elektřiny, které byly podle nich nepřiměřeně vysoké. V účtech se naplno projevilo loňské zvýšení cen elektřiny o 13 procent, ale i to, že byly svátky a spotřeba tak narostla.

Do ulic bulharských měst od té doby vyrážejí tisíce lidí protestujících proti drahé elektřině a všeobecné drahotě. Situace se vyhrotila natolik, že vláda dnes podá demisi.

,