Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČEZ je miláček burzy, šéfové vydělali

  1:00aktualizováno  1:00
Když Martin Roman odjede na dovolenou a akcie firmy mezitím na burze stoupnou o deset korun, má v kapse přes dva miliony. Tak silnou pobídku nastavili vládní úředníci ve víře, že šéfové polostátního elektrárenského kolosu ČEZ udělají maximum pro zhodnocení firmy.

Akcie na burze od nástupu Martina Romana loni v únoru vyletěly více, než mohl kdokoli předpokládat: ze 170 na 350 korun.

Nová krev v podniku, ale i příznivá shoda okolností a příznivá státní politika přinesly na jedné straně zhodnocení majetku státu a na druhé straně mimořádný výdělek pro manažery v čele s Romanem.

On sám již vydělal okolo padesáti milionů korun, což je řadí mezi elitu nejlépe placených šéfů v zemi.

Dnes budou akcionáři ČEZ na valné hromadě rozhodovat o tom, že akciový program přidělí širšímu okruhu manažerů společnosti.

Výnos bez rizika
Podstata výhodného programu spočívá v tom, že ČEZ své akcie předem nakoupil a šéfové si je mohou nyní vyzvednout, a to za aktuální tržní cenu na burze. Mohou tedy vydělat stejně jako kterýkoli hráč na burze s tím rozdílem, že sami nic neriskovali.

Každý má nárok zobchodovat předem stanovený počet akcií. Za každou ze svého vynaloží cenu rovnající se půlročnímu průměru na burze před nástupem do funkce. Prodat ji pak může za tržní cenu, což v případě loňského růstu kursu znamená mimořádný zisk.

Šéf dozorčí rady podniku Stanislav Kázecký takto loni v jeden den 8. září koupil 250 tisíc akcií a vzápětí 200 tisíc prodal. Protože kurs byl loni o sto korun výš oproti pořizovací ceně, obchod přinesl obratem výdělek přes dvanáct milionů korun. Kdyby nyní Kázecký prodal zbylých 50 tisíc akcií, vydělá dalších 11 milionů korun.

Vyplývá to z údajů ohlášených na Komisi pro cenné papíry. Kázecký nyní s ministrem průmyslu Milanem Urbanem cestuje po Číně a jeho vyjádření se včera nepodařilo získat.

Během cesty po Číně ale uvedl, že po třiceti letech končí se svým angažmá v podniku ZVVZ Milevsko a chce se věnovat výhradně ČEZu a své funkci ve Svazu průmyslu.

Podle dalšího člena dozorčí rady Martina Peciny měl šéf podniku Roman nárok zobchodovat zhruba stejný objem akcií jako Kázecký. Protože Roman zatím podle Komise pro cenné papíry nic neprodával, může na celý svůj balík uplatnit vysoké loňské zhodnocení a vydělat okolo padesáti milionů korun.

Roman se o svých penězích zatím odmítá bavit. "Systém, který je nastaven, žádným způsobem nevybočuje z toho, co je běžné v obchodovatelných společnostech ve světě," uvádí Roman.

Již dříve naznačil obavy z reakce kvůli závistivé kultuře v Česku, podobně se otázkám na svůj příjem vyhýbají i jiní špičkoví manažeři. Během první poloviny roku při zveřejňování výročních zpráv by ale podle zákona měli své platy zveřejnit všichni manažeři firem s cennými papíry obchodovanými na veřejných trzích, tedy i šéfové ČEZ.

Ani ostatní členové nejvyššího vedení elektráren nechtějí o svých obchodech mluvit. "Budeme to zveřejňovat ve výroční zprávě, jak nám ukládá zákon. Do té doby by to bylo nevyvážené, protože ostatní společnosti budou informovat až později," uvedl člen představenstva Petr Vobořil, který podle záznamů Komise pro cenné papíry zobchodoval sto tisíc akcií.

Burza ČEZ miluje
Akciové odměny manažerů, zejména ve státem kontrolovaných firmách, se nedávno staly předmětem politické diskuse.

Podnětem byly odměny manažerů Českého Telecomu. Ty by za určitých okolností mohly pro nejvyšší vedení, dozorčí radu a další manažery dosáhnout v souhrnu až 200 milionů korun.

Někteří politici považují odměny za příliš štědré a například šéf opoziční ODS Miroslav Topolánek či šéf lidovců Miroslav Kalousek před časem uvedli, že budou žádat vysvětlení po ministrovi financí Bohuslavu Sobotkovi.

Zástupci vlády i Fondu národního majetku, který ve firmách stát zastupuje, odměny hájili s tím, že jde o motivaci manažerů k růstu hodnoty firmy.

Lidé, kteří z akciemi českých elektráren obchodují, odměny schvalují vzhledem k výsledkům firmy. ČEZ loni za tři čtvrtletí zvedl provozní zisk o třetinu na 8,4 miliardy korun (čistý zisk klesl kvůli předchozímu mimořádnému výnosu z prodeje akcií přenosové soustavy ČEPS) a další růst čeká letos.

Růstu akcií pomohla podle analytiků i tvář Romana. "Investoři, s nimiž komunikujeme, jej vidí pozitivně jako mladého a dravého člověka. Firma má rozhodně lepší image než dřív," uvádí Tibor Bokor ze společnosti Wood.

Roman se loni předvedl zahraničním investorům na evropském turné při prodeji dluhopisů a v zahraničí oslnil dobrými čísly. "ČEZ je rozhodně ve svém regionu jedna z nejsilnějších firem," uvádí Josef Pospíšil z londýnské pobočky ratingové agentury Fitch.

Firmě, jejím akciím a tím i výdělku manažerů ale pomohla i příznivá shoda okolností. "Důležitým faktorem je růst ceny energií. Loni zdražila ropa a to s sebou přineslo i zvýšení cen elektřiny na evropských trzích," uvádí Bokor.

Zdražení firma ohlásila i v Česku, za poslední dva roky proud zdražil podle Romana o 11 procent. Elektřina pro domácnosti podraží v průměru o 4,3 procenta, nejvíce na Jižní Moravě, naopak zlevní v Jižních Čechách. V různých regionech domácnosti platí jinak. Například středočeská domácnost, která žije v bytě a elektřinou i topí, zaplatí ročně zhruba o 640 korun více.

Růstu ceny akcií souvisí také s dravou expanzí firmy do zahraničí. ČEZ pod vedením Romana koupil distributory v Bulharsku a v Rumunsku.

Burza, akcie - ilustrační foto

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Novým ředitelem koncernu Volkswagen je Diess, značky se rozdělí do tří skupin

(Ilustrační snímek)

Novým šéfem automobilového koncernu Volkswagen je Herbert Diess (59), dosavadní šéf hlavní značky Volkswagen. Ve funkci...

Tesla fixluje, vážné úrazy v továrně vydává za malé nehody, tvrdí server

Tesla 3

Automobilka Tesla neoznámila některé vážné pracovní úrazy svých zaměstnanců v továrně v kalifornském Fremontu a...

Air Bank chystá expanzi do západní Evropy. Plánuje, že osloví Němce

Finančník Jiří Šmejc

Do západní Evropy míří první banka českých majitelů. Air Bank, kterou vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner, získala...

Najdete na iDNES.cz