Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČEZ je miláček burzy, šéfové vydělali

  1:00aktualizováno  1:00
Když Martin Roman odjede na dovolenou a akcie firmy mezitím na burze stoupnou o deset korun, má v kapse přes dva miliony. Tak silnou pobídku nastavili vládní úředníci ve víře, že šéfové polostátního elektrárenského kolosu ČEZ udělají maximum pro zhodnocení firmy.

Akcie na burze od nástupu Martina Romana loni v únoru vyletěly více, než mohl kdokoli předpokládat: ze 170 na 350 korun.

Nová krev v podniku, ale i příznivá shoda okolností a příznivá státní politika přinesly na jedné straně zhodnocení majetku státu a na druhé straně mimořádný výdělek pro manažery v čele s Romanem.

On sám již vydělal okolo padesáti milionů korun, což je řadí mezi elitu nejlépe placených šéfů v zemi.

Dnes budou akcionáři ČEZ na valné hromadě rozhodovat o tom, že akciový program přidělí širšímu okruhu manažerů společnosti.

Výnos bez rizika
Podstata výhodného programu spočívá v tom, že ČEZ své akcie předem nakoupil a šéfové si je mohou nyní vyzvednout, a to za aktuální tržní cenu na burze. Mohou tedy vydělat stejně jako kterýkoli hráč na burze s tím rozdílem, že sami nic neriskovali.

Každý má nárok zobchodovat předem stanovený počet akcií. Za každou ze svého vynaloží cenu rovnající se půlročnímu průměru na burze před nástupem do funkce. Prodat ji pak může za tržní cenu, což v případě loňského růstu kursu znamená mimořádný zisk.

Šéf dozorčí rady podniku Stanislav Kázecký takto loni v jeden den 8. září koupil 250 tisíc akcií a vzápětí 200 tisíc prodal. Protože kurs byl loni o sto korun výš oproti pořizovací ceně, obchod přinesl obratem výdělek přes dvanáct milionů korun. Kdyby nyní Kázecký prodal zbylých 50 tisíc akcií, vydělá dalších 11 milionů korun.

Vyplývá to z údajů ohlášených na Komisi pro cenné papíry. Kázecký nyní s ministrem průmyslu Milanem Urbanem cestuje po Číně a jeho vyjádření se včera nepodařilo získat.

Během cesty po Číně ale uvedl, že po třiceti letech končí se svým angažmá v podniku ZVVZ Milevsko a chce se věnovat výhradně ČEZu a své funkci ve Svazu průmyslu.

Podle dalšího člena dozorčí rady Martina Peciny měl šéf podniku Roman nárok zobchodovat zhruba stejný objem akcií jako Kázecký. Protože Roman zatím podle Komise pro cenné papíry nic neprodával, může na celý svůj balík uplatnit vysoké loňské zhodnocení a vydělat okolo padesáti milionů korun.

Roman se o svých penězích zatím odmítá bavit. "Systém, který je nastaven, žádným způsobem nevybočuje z toho, co je běžné v obchodovatelných společnostech ve světě," uvádí Roman.

Již dříve naznačil obavy z reakce kvůli závistivé kultuře v Česku, podobně se otázkám na svůj příjem vyhýbají i jiní špičkoví manažeři. Během první poloviny roku při zveřejňování výročních zpráv by ale podle zákona měli své platy zveřejnit všichni manažeři firem s cennými papíry obchodovanými na veřejných trzích, tedy i šéfové ČEZ.

Ani ostatní členové nejvyššího vedení elektráren nechtějí o svých obchodech mluvit. "Budeme to zveřejňovat ve výroční zprávě, jak nám ukládá zákon. Do té doby by to bylo nevyvážené, protože ostatní společnosti budou informovat až později," uvedl člen představenstva Petr Vobořil, který podle záznamů Komise pro cenné papíry zobchodoval sto tisíc akcií.

Burza ČEZ miluje
Akciové odměny manažerů, zejména ve státem kontrolovaných firmách, se nedávno staly předmětem politické diskuse.

Podnětem byly odměny manažerů Českého Telecomu. Ty by za určitých okolností mohly pro nejvyšší vedení, dozorčí radu a další manažery dosáhnout v souhrnu až 200 milionů korun.

Někteří politici považují odměny za příliš štědré a například šéf opoziční ODS Miroslav Topolánek či šéf lidovců Miroslav Kalousek před časem uvedli, že budou žádat vysvětlení po ministrovi financí Bohuslavu Sobotkovi.

Zástupci vlády i Fondu národního majetku, který ve firmách stát zastupuje, odměny hájili s tím, že jde o motivaci manažerů k růstu hodnoty firmy.

Lidé, kteří z akciemi českých elektráren obchodují, odměny schvalují vzhledem k výsledkům firmy. ČEZ loni za tři čtvrtletí zvedl provozní zisk o třetinu na 8,4 miliardy korun (čistý zisk klesl kvůli předchozímu mimořádnému výnosu z prodeje akcií přenosové soustavy ČEPS) a další růst čeká letos.

Růstu akcií pomohla podle analytiků i tvář Romana. "Investoři, s nimiž komunikujeme, jej vidí pozitivně jako mladého a dravého člověka. Firma má rozhodně lepší image než dřív," uvádí Tibor Bokor ze společnosti Wood.

Roman se loni předvedl zahraničním investorům na evropském turné při prodeji dluhopisů a v zahraničí oslnil dobrými čísly. "ČEZ je rozhodně ve svém regionu jedna z nejsilnějších firem," uvádí Josef Pospíšil z londýnské pobočky ratingové agentury Fitch.

Firmě, jejím akciím a tím i výdělku manažerů ale pomohla i příznivá shoda okolností. "Důležitým faktorem je růst ceny energií. Loni zdražila ropa a to s sebou přineslo i zvýšení cen elektřiny na evropských trzích," uvádí Bokor.

Zdražení firma ohlásila i v Česku, za poslední dva roky proud zdražil podle Romana o 11 procent. Elektřina pro domácnosti podraží v průměru o 4,3 procenta, nejvíce na Jižní Moravě, naopak zlevní v Jižních Čechách. V různých regionech domácnosti platí jinak. Například středočeská domácnost, která žije v bytě a elektřinou i topí, zaplatí ročně zhruba o 640 korun více.

Růstu ceny akcií souvisí také s dravou expanzí firmy do zahraničí. ČEZ pod vedením Romana koupil distributory v Bulharsku a v Rumunsku.

Burza, akcie - ilustrační foto

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Zdravá Cola se špetkou marihuany: rýsuje se partnerství z rozumu

Ilustrační snímek

Americká společnost Coca-Cola jedná s kanadským pěstitelem marihuany Aurora Cannabis o výrobě nápojů s obsahem...

Čínská „aplikace pro všechno“ si na burze došla pro miliardy

Společnost Meituan Dianping mimo jiné podniká i se zavážkou jídla až ke dveřím.

Čínská internetová společnost Meituan Dianping získala při svém čtvrtečním debutu na akciové burze od investorů...

Hrdá končí ve vedení české CEFC. Z představenstva odešla z vlastní vůle

Marcela Hrdá

Po dvou a půl letech skončila ve vedení české společnosti CEFC Group (Europe) Company čínské skupiny CEFC China...Najdete na iDNES.cz