Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ČEZ má dát víc za uhlí

  1:00aktualizováno  1:00
Antimonopolní úřad vyšetřuje energetickou firmu ČEZ kvůli podezření, že zneužívá svého dominantního postavení při nákupu uhlí od Sokolovské uhelné. "Zahájíme s ČEZ správní řízení," potvrdil MF DNES předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina.
Zdražení uhlí by letos v průměru nemělo přesáhnout pět procent.

Zdražení uhlí by letos v průměru nemělo přesáhnout pět procent. | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

Podle jeho úřadu je problém ve smlouvách, které ČEZ uzavřel se Sokolovskou uhelnou v letech 2002 a 2003 s platností do roku 2009. V kontraktech jsou zakotveny údajně nevýhodné cenové vzorce, podle kterých se vypočítává, za kolik budou těžaři uhlí v daném roce prodávat.

"Antimonopolní úřad se nás na smlouvy se Sokolovskou uhelnou dotazoval. My jsme ale přesvědčeni, že jsou v pořádku," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Sokolovská uhelná spočítala, že kvůli kontraktům s ČEZ má jen letos přijít o dvacet milionů korun. "Smlouvy byly uzavřeny v trochu jiné době, než jaká je teď situace. Proto je chceme změnit," uvedl šéf Sokolovské uhelné František Štěpánek. Cenové vzorce podle něj hlavně nereagují na pohyby cen elektřiny.

I těžaři chtějí zdražovat
Ceny proudu se přitom promítají do hodnoty uhlí v novějších smlouvách ostatních uhelných společností. Proud hlavně v posledních dvou letech rychle zdražuje a uhelné firmy, v jejichž nákladech má elektřina významný podíl, chtějí nárůst odrazit i ve svých cenách.

Pro letošní rok se velkoobchodní cena elektřiny zvýšila zhruba o patnáct procent, příští rok vzroste o sedmnáct procent. Na druhé straně zdražení uhlí by letos v průměru nemělo přesáhnout pět procent.

Antimonopolní úřad podle dostupných informací bude chtít, aby ČEZ střednědobé smlouvy změnil a doplatil Sokolovské za letošní rok ušlou částku. Jinak mu hrozí pokuta až v řádu desítek milionů korun.

Sokolovská uhelná v roce 2005 prodala ČEZ přes dva miliony tun uhlí, což je zhruba pětina její roční těžby. Její uhlí zásobuje elektrárnu Tisová patřící ČEZ.

Kolem uhlí panuje napětí
Spory mezi uhelnými společnostmi a elektrárenskou firmou jsou téměř každoročním koloritem energetického trhu. Elektrárny ČEZ jsou z více než 90 procent závislé právě na hnědém uhlí z trojlístku těžařů na severu a západě Čech: Severočeských dolů, Mostecké uhelné a Sokolovské uhelné.

Severočeské doly polostátní ČEZ loni na konci roku majetkově ovládl, ostatní dvě společnosti jsou v soukromých rukou. V Mostecké uhelné letos získal téměř poloviční podíl finančník Pavel Tykač, v Sokolovské uhelné pak ovládá 30 procent.

ČEZ nyní vede spor i s Mosteckou uhelnou ohledně dlouhodobých smluv a stejně jako další energetické firmy si stěžuje na snahu těžařů výrazněji zdražit uhlí v příštích letech. Mostecká uhelná to však odmítá. "Probíhá standardní každoroční jednání podle cenových vzorců," uvedl nedávno mluvčí firmy Radek Stavěl.
Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...Diesely v Německu už nikdo nechce. Ceny ojetin srážejí čachry s emisemi

(Ilustrační snímek)

V Německu za poslední rok výrazně klesl prodej nových naftových aut, ceny těch ojetých šly znatelně dolů. Vývoj souvisí...

Prodávat kostku másla za 90 korun byla zlotřilost, říká majitel Madety

Předseda představenstva a generální ředitel Madeta a. s. Milan Teplý.

Majiteli českobudějovické Madety Milanu Teplému sice bude příští rok v březnu 70 let, ale podnik stále řídí pevnou...

Bílý prášek není z mléka. Místo sušené smetany si do kávy sypete chemii

Sypaná smetana do kávy

Lidé, kteří si do kávy sypou instantní smetanu, by se měli mít na pozoru. Coffee creamer, bělidlo do kávy, instantní...

Další z rubriky

ČEZ udělal tečku za Bulharskem. Prodal všechen majetek

Sídlo energetické firmy ČEZ v Sofii (4. března 2013)

ČEZ po 14 letech definitivně opouští bulharský trh. Dohodl se na prodeji sedmi společností, které například prodávají a...

Tesco vyvíjí novou značku. Cenově se chce vyrovnat Lidlu

(Ilustrační snímek)

Skupina Tesco chce vyvinout samostatnou značku, díky které by se svými cenami přiblížila velkým konkurentům, jaké...

Kellnerova PPF kupuje bulharskou televizi Nova. Cenu transakce neuvedla

Bulharská televizní stanice NOVA

Česká investiční skupina PPF se dohodla s mezinárodní skupinou Modern Times Group (MTG), že od ní koupí 95 procent...

Najdete na iDNES.cz