Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČEZ připravuje rozšíření Temelína

  1:00aktualizováno  1:00
V České republice by měla vyrůst další jaderná elektrárna. Shodují se na tom všichni, kdo rozhodují o budoucnosti energetiky u nás. Pro nové jaderné reaktory jsou šéfové mocné firmy ČEZ.

Jaderná elektrárna Temelín - Blok jaderné elektrárny Temelín. | foto: David VotrubaiDNES.cz

"Zatím rozhodnutí nepadlo, uvažuje se o různých variantách. Podle mne ale plnohodnotná náhrada za jaderný zdroj není," řekl výrobní ředitel ČEZ Jiří Borovec. Ten vede tým, který řeší, jak nahradit výrobu elektřiny z uhlí, jehož zásoby budou docházet.

V polovině prosince má tento tým předložit svá doporučení představenstvu ČEZ, které pak rozhodne, jaké nové elektrárny, kdy a kde se v Česku budou stavět.

Variantou, která má čím dál větší podporu, je i budování nových jaderných reaktorů.
Pro atom jsou nejen bossové ČEZ, ale i rozhodující politici - a to jak z vládní ČSSD, tak z opozice.

Sociální demokraté už loni zakotvili jadernou energetiku do své vládní energetické koncepce. "Shodujeme se s nimi v tom, že je třeba stavět nové zdroje jak uhelné, tak jaderné," řekl stínový ministr průmyslu Martin Říman z ODS.

Jadernou energetiku podporuje i vedení Mezinárodní energetické agentury, jíž je Česká republika členem.

"Výstavba nových jaderných bloků je dobrá myšlenka, ale zároveň je třeba řešit, co s vyhořelým palivem," řekl šéf agentury Claude Mandil.

Proti novým atomovým reaktorům se nyní stavějí hlavně ekologické organizace v Rakousku či Bavorsku. "Bránit se ale můžeme jen jedním způsobem: snažit se, aby bezpečnostní podmínky pro nové reaktory byly mnohem přísnější než u starých projektů," řekl zmocněnec hornorakouské vlády Radko Pavlovec.

I když je ČEZ ve svých oficiálních vyjádřeních k budoucnosti jaderné energetiky zdrženlivý, v neformálních rozhovorech se lidé z vedení firmy shodují: Bez jádra se země neobejde. Stavbu nových jaderných reaktorů schvaluje i ministr průmyslu a obchodu Milan Urban.

"Krátkodobě se bez jaderné energie můžeme obejít, perspektivně ale ne," říká a zdůrazňuje, že světové zásoby ropy, plynu i uhlí jsou omezené a na obnovitelné zdroje spoléhat nelze. "Jádro má perspektivu na staletí. Naše koncepce předpokládá pozvolnou prioritu jádra po roce 2030," dodal ministr.

Vládní koncepce počítá s tím, že by se u nás z vody, větru, slunečního světla či biomasy vyrábělo do roku 2030 až patnáct procent elektřiny. "My počítáme nanejvýš s pěti procenty," řekl Martin Říman.

Za nereálný označil plán vlády na patnáctiprocentní výrobu z obnovitelných zdrojů i Claude Mandil. Ministr Milan Urban s ním souhlasí. Ministerstvo životního prostředí sice s rozvojem jaderné energetiky nesouhlasí, vládní koncepci však respektuje. "Měli jsme vlastní scénář, ale státní energetická koncepce je kompromisem mezi našimi názory," řekl tajemník ministra Dan Vondrouš.

Navrhovalo tedy řešit potenciální hrozbu nedostatku elektřiny v Česku především úsporami, až devatenáctiprocentním podílem výroby proudu z obnovitelných zdrojů, budováním elektráren na zemní plyn a daňovou reformou.

"Ta by měla více daňově zatížit výrobu z fosilních paliv a z jádra," vysvětluje Vondrouš, podle něhož by pak nebylo třeba ani stavět nové jaderné elektrárny ani posouvat limity na těžbu hnědého uhlí.

Šéfové ČEZ zatím oficiálně neřekli, kde, kdy, za kolik peněz a jak výkonné jaderné reaktory chtějí stavět. Nejpravděpodobnější variantou je však zdvojnásobení současné kapacity jaderné elektrárny Temelín. S tím souhlasí i Říman. Hlasy proti dostavbě Temelína zaznívají i z jižních Čech. "Krajští zastupitelé vyjádřili nesouhlas, proti jsou obce a místní politici," říká Dana Kuchtová z organizace Jihočeské matky.

Autoři:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

Další z rubriky

Mobilní telefony se zakusují do online nakupování. Oblíbili si je mladí

Ze 129 největších maloobchodních prodejců jich má web přizpůsobený pro mobil 81...

Prostřednictvím mobilního telefonu nakupuje online 21 procent Čechů, o deset procentních bodů více než před dvěma lety....

Ve vietnamské tržnici našli veterináři desítky kilogramů prošlého masa

Prošlé rybí maso z tržnice An Dong v Praze 10.

Veterináři spolu s policií při kontrole tržnice An Dong v Praze 10 našli zhruba 130 kilogramů prošlého zmrazeného...

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Najdete na iDNES.cz