Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČEZ připravuje rozšíření Temelína

  1:00aktualizováno  1:00
V České republice by měla vyrůst další jaderná elektrárna. Shodují se na tom všichni, kdo rozhodují o budoucnosti energetiky u nás. Pro nové jaderné reaktory jsou šéfové mocné firmy ČEZ.

Jaderná elektrárna Temelín - Blok jaderné elektrárny Temelín. | foto: David VotrubaiDNES.cz

"Zatím rozhodnutí nepadlo, uvažuje se o různých variantách. Podle mne ale plnohodnotná náhrada za jaderný zdroj není," řekl výrobní ředitel ČEZ Jiří Borovec. Ten vede tým, který řeší, jak nahradit výrobu elektřiny z uhlí, jehož zásoby budou docházet.

V polovině prosince má tento tým předložit svá doporučení představenstvu ČEZ, které pak rozhodne, jaké nové elektrárny, kdy a kde se v Česku budou stavět.

Variantou, která má čím dál větší podporu, je i budování nových jaderných reaktorů.
Pro atom jsou nejen bossové ČEZ, ale i rozhodující politici - a to jak z vládní ČSSD, tak z opozice.

Sociální demokraté už loni zakotvili jadernou energetiku do své vládní energetické koncepce. "Shodujeme se s nimi v tom, že je třeba stavět nové zdroje jak uhelné, tak jaderné," řekl stínový ministr průmyslu Martin Říman z ODS.

Jadernou energetiku podporuje i vedení Mezinárodní energetické agentury, jíž je Česká republika členem.

"Výstavba nových jaderných bloků je dobrá myšlenka, ale zároveň je třeba řešit, co s vyhořelým palivem," řekl šéf agentury Claude Mandil.

Proti novým atomovým reaktorům se nyní stavějí hlavně ekologické organizace v Rakousku či Bavorsku. "Bránit se ale můžeme jen jedním způsobem: snažit se, aby bezpečnostní podmínky pro nové reaktory byly mnohem přísnější než u starých projektů," řekl zmocněnec hornorakouské vlády Radko Pavlovec.

I když je ČEZ ve svých oficiálních vyjádřeních k budoucnosti jaderné energetiky zdrženlivý, v neformálních rozhovorech se lidé z vedení firmy shodují: Bez jádra se země neobejde. Stavbu nových jaderných reaktorů schvaluje i ministr průmyslu a obchodu Milan Urban.

"Krátkodobě se bez jaderné energie můžeme obejít, perspektivně ale ne," říká a zdůrazňuje, že světové zásoby ropy, plynu i uhlí jsou omezené a na obnovitelné zdroje spoléhat nelze. "Jádro má perspektivu na staletí. Naše koncepce předpokládá pozvolnou prioritu jádra po roce 2030," dodal ministr.

Vládní koncepce počítá s tím, že by se u nás z vody, větru, slunečního světla či biomasy vyrábělo do roku 2030 až patnáct procent elektřiny. "My počítáme nanejvýš s pěti procenty," řekl Martin Říman.

Za nereálný označil plán vlády na patnáctiprocentní výrobu z obnovitelných zdrojů i Claude Mandil. Ministr Milan Urban s ním souhlasí. Ministerstvo životního prostředí sice s rozvojem jaderné energetiky nesouhlasí, vládní koncepci však respektuje. "Měli jsme vlastní scénář, ale státní energetická koncepce je kompromisem mezi našimi názory," řekl tajemník ministra Dan Vondrouš.

Navrhovalo tedy řešit potenciální hrozbu nedostatku elektřiny v Česku především úsporami, až devatenáctiprocentním podílem výroby proudu z obnovitelných zdrojů, budováním elektráren na zemní plyn a daňovou reformou.

"Ta by měla více daňově zatížit výrobu z fosilních paliv a z jádra," vysvětluje Vondrouš, podle něhož by pak nebylo třeba ani stavět nové jaderné elektrárny ani posouvat limity na těžbu hnědého uhlí.

Šéfové ČEZ zatím oficiálně neřekli, kde, kdy, za kolik peněz a jak výkonné jaderné reaktory chtějí stavět. Nejpravděpodobnější variantou je však zdvojnásobení současné kapacity jaderné elektrárny Temelín. S tím souhlasí i Říman. Hlasy proti dostavbě Temelína zaznívají i z jižních Čech. "Krajští zastupitelé vyjádřili nesouhlas, proti jsou obce a místní politici," říká Dana Kuchtová z organizace Jihočeské matky.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Omezení hypoték Čechy neomezuje. Lidé si půjčují jinde

(Ilustrační snímek)

Česká národní banka před rokem omezila poskytování hypoték, a klienti komerčních bank tak bez větších problémů dosáhnou...

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Najdete na iDNES.cz