Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČEZ prodal elektrárnu Chvaletice. Získá rozvody tepla na severu

  13:53aktualizováno  14:30
Elektrárenská firma ČEZ prodala Elektrárnu Chvaletice Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH) a koupila si od něj teplovody v severních Čechách. Získat má i mělnický Energotrans. EPH, spoluvlastněný podnikatelem Danielem Křetínským bude také po boku ČEZ akcionářem Dalkie, může mít až 10 procent.

Šéf ČEZ Martin Roman | foto:  Michal Růžička, MAFRA

V energetice se rozjíždí další kolo přesunů elektráren a akcií mezi polostátní firmou ČEZ, Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH) finančníků z J&T a PPF a také teplárenským kolosem Dalkia.

Stvrdila to trojstranná dohoda mezi těmito společnostmi, která se dnes podepsala. Dohoda mimo jiné obsahuje, že EPH koupí pět procent akcií ve společnosti Dalkia ČR od francouzské matky Dalkia International za zhruba 1,2 miliardy korun. A zároveň získá opci na dalších pět procent.

EPH se tak zařadí po bok ČEZ, který už loni koupil v Dalkii 15 procent akcií celkem za 3,6 miliardy.

Podíl francouzské Dalkie se tak v tuzemské dceři, která je největší teplárenskou skupinou u nás, sníží na 80 procent. Důvodem prodeje akcií je podle dostupných informací potřeba peněz na aktivity mateřské firmy jinde v Evropě.

Dohoda dále potvrdila už dřívější informace, že ČEZ prodá EPH svoji málo využívanou hnědouhelnou Elektrárnu Chvaletice. Novinkou však je, že za to EPH prodá ČEZ rozvody tepla v severních Čechách. Konkrétně jde o přivaděče tepla pro Litvínov a Most, které vedou z Teplárny Komořany, jež patří EPH.

True

Teplovody jsou pro ČEZ důležité proto, že je chce v budoucnu napojit na svou vlastní elektrárnu, a to na nyní nákladně rekonstruovaný Prunéřov. "Výrazně nám to vylepší ekonomiku tohoto zdroje," uvedl zdroj blízký ČEZ. Naopak teplárna v Komořanech, která má potíž s dodávkami uhlí, v příštích letech ukončí svůj provoz.

Součástí dohody je také již dříve avizovaná transakce, že ČEZ získá dceřinou firmu Pražské teplárenské, společnost Energotrans. "Součástí trojstranné dohody jsou i kroky k úsilí ČEZ získat po dohodě s ostatními akcionáři Pražské teplárenské její dceřinou společnost Energotrans, která provozuje stávající uhelnou elektrárnu v Mělníku dodávající teplo do Prahy," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Za to se má ČEZ vzdát svého 48procentního podílu v Pražské teplárenské, za který už loni EPH, jenž nyní tohoto klíčového dodavatele tepla pro Prahu a okolí ovládá, zaplatil 12,9 miliardy korun.

U transakcí mezi ČEZ a EPH zatím nejsou stanoveny ceny, a není tak jasné, pro koho budou více či méně výhodné.

Firmy nyní údajně dělají hloubkovou kontrolu majetku a na jejím základě teprve zpracují ocenění. Transakce kolem Pražské teplárenské a Energotransu navíc ještě podléhá schválení pražského magistrátu, který je spolumajitelem firmy. Veškeré obchody navíc musí schválit antimonopolní úřad.

Podle zdrojů blízkých trojstrannému "superobchodu" nebude se schválením u antimonopolních úřadů u nás či v Bruselu problém.

Získání obří elektrárny Energotrans firmou ČEZ sice zvýší jeho podíl na celkové výrobě elektřiny, vykompenzovat to však má prodej Chvaletic. Otázka ovšem je, zda to bude dostatečné. Energotrans je totiž třetí největší výrobce elektřiny a tepla v zemi, kdežto Chvaletice mají sice velký výkon, 800 megawattů, do soustavy však byly zapojovány minimálně kvůli vyšším nákladům na palivo.

Už dříve upozornila na zvýšení koncentrace na energetickém trhu, kterou přísně sleduje Brusel, společnost Candole Partners. Podle její studie má Česko třetí nejvíce monopolní energetický trh v Unii a prodej Energotransu ČEZ situaci ještě zhorší.Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Třináctiletého chlapce někdo udal inspekci. Prodával hot dogy bez licence

Ilustrační snímek

Zatímco ostatní kluci jezdí na kole a hrají fotbal, třináctiletý Jaequan Faulkner z amerického státu Minnesota ve...

Další z rubriky

PPF podala žalobu, chce zvrátit zákaz a koupit bulharskou televizi Nova

Bulharská televizní stanice NOVA

Investiční skupina PPF podala žalobu k bulharskému Nejvyššímu správnímu soudu kvůli červencovému verdiktu místní Komise...

McDonald’s vyrazil vlastní měnu MacCoin. Má hodnotu Big Macu

McDonald’s

V americkém McDonald‘s se počínaje čtvrtkem už neplatí jen dolary. Síť restaurací totiž zavedla vlastní limitovanou...

Crocs zavírá své továrny, populární boty však vyrábět nepřestane

Gumové pantofle značky Crocs jsou pohodlné a zároveň nedeformují chodidlo.

Výrobce populárních bot Crocs minulou středu vyvolal mezi svými fanoušky menší paniku. Oznámil totiž, že zavře své dvě...

Najdete na iDNES.cz