ČEZ prodal elektrárnu Chvaletice. Získá rozvody tepla na severu

  13:53aktualizováno  14:30
Elektrárenská firma ČEZ prodala Elektrárnu Chvaletice Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH) a koupila si od něj teplovody v severních Čechách. Získat má i mělnický Energotrans. EPH, spoluvlastněný podnikatelem Danielem Křetínským bude také po boku ČEZ akcionářem Dalkie, může mít až 10 procent.

Šéf ČEZ Martin Roman | foto:  Michal Růžička, MAFRA

V energetice se rozjíždí další kolo přesunů elektráren a akcií mezi polostátní firmou ČEZ, Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH) finančníků z J&T a PPF a také teplárenským kolosem Dalkia.

Stvrdila to trojstranná dohoda mezi těmito společnostmi, která se dnes podepsala. Dohoda mimo jiné obsahuje, že EPH koupí pět procent akcií ve společnosti Dalkia ČR od francouzské matky Dalkia International za zhruba 1,2 miliardy korun. A zároveň získá opci na dalších pět procent.

EPH se tak zařadí po bok ČEZ, který už loni koupil v Dalkii 15 procent akcií celkem za 3,6 miliardy.

Podíl francouzské Dalkie se tak v tuzemské dceři, která je největší teplárenskou skupinou u nás, sníží na 80 procent. Důvodem prodeje akcií je podle dostupných informací potřeba peněz na aktivity mateřské firmy jinde v Evropě.

Dohoda dále potvrdila už dřívější informace, že ČEZ prodá EPH svoji málo využívanou hnědouhelnou Elektrárnu Chvaletice. Novinkou však je, že za to EPH prodá ČEZ rozvody tepla v severních Čechách. Konkrétně jde o přivaděče tepla pro Litvínov a Most, které vedou z Teplárny Komořany, jež patří EPH.

True

Teplovody jsou pro ČEZ důležité proto, že je chce v budoucnu napojit na svou vlastní elektrárnu, a to na nyní nákladně rekonstruovaný Prunéřov. "Výrazně nám to vylepší ekonomiku tohoto zdroje," uvedl zdroj blízký ČEZ. Naopak teplárna v Komořanech, která má potíž s dodávkami uhlí, v příštích letech ukončí svůj provoz.

Součástí dohody je také již dříve avizovaná transakce, že ČEZ získá dceřinou firmu Pražské teplárenské, společnost Energotrans. "Součástí trojstranné dohody jsou i kroky k úsilí ČEZ získat po dohodě s ostatními akcionáři Pražské teplárenské její dceřinou společnost Energotrans, která provozuje stávající uhelnou elektrárnu v Mělníku dodávající teplo do Prahy," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Za to se má ČEZ vzdát svého 48procentního podílu v Pražské teplárenské, za který už loni EPH, jenž nyní tohoto klíčového dodavatele tepla pro Prahu a okolí ovládá, zaplatil 12,9 miliardy korun.

U transakcí mezi ČEZ a EPH zatím nejsou stanoveny ceny, a není tak jasné, pro koho budou více či méně výhodné.

Firmy nyní údajně dělají hloubkovou kontrolu majetku a na jejím základě teprve zpracují ocenění. Transakce kolem Pražské teplárenské a Energotransu navíc ještě podléhá schválení pražského magistrátu, který je spolumajitelem firmy. Veškeré obchody navíc musí schválit antimonopolní úřad.

Podle zdrojů blízkých trojstrannému "superobchodu" nebude se schválením u antimonopolních úřadů u nás či v Bruselu problém.

Získání obří elektrárny Energotrans firmou ČEZ sice zvýší jeho podíl na celkové výrobě elektřiny, vykompenzovat to však má prodej Chvaletic. Otázka ovšem je, zda to bude dostatečné. Energotrans je totiž třetí největší výrobce elektřiny a tepla v zemi, kdežto Chvaletice mají sice velký výkon, 800 megawattů, do soustavy však byly zapojovány minimálně kvůli vyšším nákladům na palivo.

Už dříve upozornila na zvýšení koncentrace na energetickém trhu, kterou přísně sleduje Brusel, společnost Candole Partners. Podle její studie má Česko třetí nejvíce monopolní energetický trh v Unii a prodej Energotransu ČEZ situaci ještě zhorší.

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Uber se před vstupem na burzu potřebuje ukázat, prodělal však miliardu

Tomáš Peťovský, šéf Uber Eats.

Globální technologická společnost Uber, známá ve světě svou taxi aplikací, ve třetím čtvrtletí prodělala 1,07 miliardy...

ČEZ vydělal za tři čtvrtletí 9,1 miliardy. Meziročně o téměř polovinu méně

Ilustrační snímek - polostátní energetická firma ČEZ.

Čistý zisk energetické společnosti ČEZ klesl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně o 45 procent na 9,1...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Najdete na iDNES.cz