Czech Coal se dohodl s ČEZ, že bude dodávat uhlí pro Počerady

  9:58aktualizováno  10:46
Uhelná válka skončila. Energetická společnost ČEZ podepsala smlouvu s těžební firmou Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal patřící Pavlu Tykačovi o dodávkách uhlí pro elektrárnu Počerady. Dohoda mezi dlouhodobě znesvářenými stranami může trvat až padesát let.

Elektrárna v Počeradech | foto: Karel Pešek, MAFRA

V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž s tím, že touto dohodou je uzavřeno jedno z vůbec nejsložitějších jednání vedených v oblasti energetiky v České republice. "Dohoda může trvat až za rok 2060, proto v dnešním, pro energetiky velmi nejistém, období představuje významný stabilizační prvek, a to nejen pro obě společnosti, ale i pro celý region, kterému zajistí dostatek pracovních míst a také s tím související rozvoj," uvedl Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.

Zároveň se tím podle něj otevírá prostor pro rozsáhlejší investice do zlepšování provozu elektrárny Počerady i dolu Vršany, který má zásoby téměř 300 milionů tun uhlí. "Je to dobrá zpráva pro celý severočeský region dosud kriticky ohrožený nejvyšší nezaměstnaností v Česku. Smlouva zakládá dlouhodobou perspektivu pro 1 300 zaměstnanců přímo ve skupině Czech Coal. Dalších přibližně 3 200 lidí bude mít práci mimo skupinu ve službách a dodavatelských firmách," uvítal dohodu generální ředitel Vršanské uhelné Vladimír Rouček.

Elektrárnu Počerady čeká první rozsáhlejší modernizace do roku 2016. To je také první termín, kdy se může společnost ČEZ dohodnout s Czech Coal na jejím prodeji. Druhou takovou možnost smlouva stanovuje na rok 2024. Cena je předem sjednaná a pohybuje se na úrovni nabídek z loňského roku, kdy ČEZ nabídl v rámci podmínek dohody o narovnání s Evropskou komisí k prodeji několik svých elektráren.

Czech Coal má zajištěn odbyt uhlí

Skupině Czech Coal dohoda naopak zajistí trvalý odběr hnědého uhlí. Ten bude však o něco nižší než v minulých letech: klesne z dosavadních 8,5 na 5 milionů tun, tedy o více než čtyřicet procent. ČEZ se tak vzdá veškerého výhřevného teplárenského uhlí, v jednání zůstává pouze odběr studeného uhlí z Vršan pro blízké Počerady.

ARA

ARA je zkratka pro referenční cenu černého energetického uhlí v dodací paritě do přístavů v Amsterdamu, Rotterdamu a Antverpách (ARA). Toto uhlí především australského a jihoafrického původu je cenotvorné pro celé Německo a středoevropský region. Cena je vyjádřena v USD za tunu. Hodnota ARA je velmi úzce provázána s cenou elektřiny v Německu a potažmo v České republice, protože německé černouhelné elektrárny jsou po většinou času závěrné a působí tak jako cenotvorné zdroje elektřiny.

Vršanská uhelná hodlá v průběhu příštích deseti let investovat asi deset miliard korun, zejména do přeložek sítí v Hořanském koridoru a komplexní rekonstrukce těžební technologie.

Cena za jeden GJ byla stanovena ve výši 38,8 Kč, což odpovídá cenám aktuálně sjednávaným na českém trhu, a je srovnatelná s cenou, za kterou dlouhodobě nakupují i teplárenské společnosti. Do roku 2023 se bude cena postupně přibližovat na úroveň 65 procent ceny černého uhlí na evropských burzách (ARA).

Po roce 2024 smlouva zajišťuje dodávky uhlí i pro případný nový zdroj v lokalitě Počerady s trvalou výhodou ve výši 0,35 ceny ARA proti konkurenčním zdrojům v Německu a zároveň opci ČEZ na prodej počeradské lokality v případě, že podmínky na energetických trzích nebudou výstavbě nových uhelných zdrojů nakloněny.

Obě strany pondělní dohody spolu dlouho bojovaly. Czech Coal potřeboval dodávat uhlí za co nejvyšší cenu právě Počeradům, protože jinde by ho prodával kvůli dopravním nákladům a horší kvalitě těžko. ČEZ naopak potřeboval mít zajištěné dodávky za co nejnižší cenu právě od Czech Coalu, protože elektrárna Počerady je bez dalších velkých investic přizpůsobena právě na Tykačovo uhlí. Obě strany si svou vzájemnou provázanost uvědomovaly, což je zřejmě dráždilo, a proto se na řešení, které by vyhovovalo oběma stranám, dohadovaly tak těžko.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Staropramen od listopadu zdraží točené pivo. Roste cena chmele i energií

2. Čtyři tanky: Cisterna vjede zásobovacím tunelem a dostane se pod úroveň...

Pivovary Staropramen, druhý největší tuzemský výrobce piva, od listopadu zdraží točené pivo, tedy sudové a tankové, v...

Zrušte hračky v Happy Mealu, říká britská členka parlamentního výboru

Happy Meal od MC Donald´s.

McDonald’s by neměl přidávat plastové hračky do dětského menu Happy Meal, uvedla Thérèse Coffeyová, členka...

I čokoláda je superpotravina. Česká firma ji dodává do Švýcarska

Výroba v pražské společnosti Iswari

O borůvkách či šípku se mluví jako takzvaných superpotravinách. Podle Františka Lomského, spolumajitele české firmy...Najdete na iDNES.cz