Kurs akcie ani zisk firmy nevypovídá příliš o schopnosti hospodařit. Lepší je EVA.

Kurs akcie ani zisk firmy nevypovídá příliš o schopnosti hospodařit. Lepší je EVA. | foto: Profimedia.cz

ČEZ těší investory, Telefónica O2 propadá

  • 8
České blue chips firmy na tom nemusí být tak dobře, jak o nich vypovídá jejich ziskovost. Podle poměrně nového ukazatele EVA totiž jen některé z nich přinášejí investorům kladnou hodnotu. A to dokonce až od minulého roku. Společnosti jako Telefónica O2 nebo Unipetrol jsou podle EVA dokonce dlouhodobě prodělečné.

EVA (Economic Value Added) je něco podobného jako zisk. Jde však o zisk ekonomický, jiný než účetní. Zahrnuje v sobě totiž náklady na vlastní kapitál a bere v potaz i riziko, které je spojené s držbou dané akcie.

 Co to je EVA? (Economic Value Added)
 EVA = čistý provozní zisk po dani minus náklady na kapitál

Z výsledků studie agentury Čekia vyplývá, že mnohé firmy ze systému SPAD se svým investorům vlastně nevyplatí.

Nejlépe dopadl ve srovnání pěti největších podniků ČEZ. Jeho EVA dosáhla v roce 2005 3,6 miliardy korun, to znamená, že za uplynulý rok přinesl ČEZ všem svým investorům dodatečnou hodnotu 3,6 miliardy korun.

Na druhém místě podle EVA se umístila společnost Philip Morris s 2,6 miliardy korun. Její akcie patřily mezi nevýnosnější a to i díky vysokým dividendám.

Naopak dlouhodobě nevýhodným podnikem je Telefónica O2 (dříve Český Telecom) a Unipetrol. Český Telecom sice v letech 2004 a 2005 vykázal prudký nárůst ceny akcie, bylo to ale díky něčemu jinému, než že by byl schopný vydělávat závratné zisky.

Společnost totiž málo investovala a na účtech jí tak zbyly přebytečné peníze. To je pro některé investory signál o tom, že je na tom firma dobře, a kurs jde nahoru. O další nárůst se pak mohou postarat spekulanti nebo i fakt, že Český Telecom byl v těchto letech předmětem privatizace.

"Tento paradox se zakládá na faktu, že Telefonica O2 například v roce 2005 reinvestovala jen 4,8 miliardy korun při odpisech 19 miliard, což znamená, že volné peněžní toky jsou podstatně vyšší než provozní ziskovost, na kterou se ukazatel EVA váže," uvedl Georg Hotar ze společnosti Central European Capital.

Ve skutečnosti ale společnost není schopná generovat dostatečné provozní zisky na to, aby pokryla rozsáhlé investice z poloviny 90. let, uvedl Georg Hotar.

I další odborníci na sledování výkonnosti podniku míní, že schopnost přinášet kladné efekty vlastníkům podniku měří lépe právě EVA, než běžný účetní zisk, který podléhá daňové optimalizaci.

Zisk z účetnictví má totiž i další nevýhody, které mohou zahalovat skutečnou kondici podniku. Obsahuje totiž i položky, které přímo nesouvisí s hlavním provozem podniku (například mimořádný zisk). Také nezohledňuje riziko, které je spjaté s daným oborem a podnikem, a už vůbec nepočítá s tím, že i investice do akcií jsou spjaté s nějakými náklady.

Proto je vhodnější při posuzování kondice firmy věnovat pozornost právě ukazateli EVA, který poskytuje ucelenější pohled na to, jak se podniku daří vydělávat na svém hlavním byznysu.

"Díky zohlednění celkového investovaného kapitálu a jeho ekonomických nákladů je dosaženo globálního pohledu na podnik a časté zásadní zkreslení ekonomické reality standardními účetními systémy je eliminované," napsala agentura Čekia.

Jak se vyvíjela EVA v některých českých firmách? (v mld. korun)

Společnost 2003 2004 2005
ČEZ -8,5 -7 3,6
Philip Morris 3,2 2,4 2,6
Zentiva 1 0,8 1,2
Unipetrol -2,9 -2,4 -2,6
Telefónica O2 (Český Telecom) -11,3 -10,4 -8,3
Zdroj: Agentura Čekia