ČEZ vydělal méně kvůli poklesu cen elektřiny, omezuje investice

  8:45aktualizováno  14:07
Výdělky energetického gigantu ČEZ se za tři čtvrtletí letošního roku ztenčily. Čistý zisk klesl o 15 procent na 40,2 miliardy. Nižší výdělek souvisí s poklesem cen elektřiny. Vyšší byly naopak tržby, které vzrostly o tři procenta na 144 miliard.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Výsledky jsou mnohem lepší, než očekávali analytici. Akcie na ně reagují růstem o 2,5 procenta.

"Celkové výnosy meziročně mírně vzrostly o 3,6 miliardy, zejména vlivem albánské akvizice a expanze v teplárenství. K vyšším tržbám přispěl i meziroční růst ve spotřebě elektrické energie," uvedl analytik společnosti Patria Tomáš Sýkora.

Výsledky ČEZ se odvíjejí od cen elektřiny, které klesly rychleji než ceny paliva. Meziročně se tak hospodaření firmy horší, i když tržby vzrostly.

Razantní škrty zbrzdí investice

ČEZ výrazně přiškrtí investice, během pěti let investuje téměř o sto miliard méně. Investiční program bude firma redukovat v souladu se současným vývojem na energetickém trhu. "Hlavně razantně optimalizujeme vnitřní fungování a nákladovou strukturu," uvedl šéf ČEZ Martin Roman.

Firmě nezbývá než osekat náklady. Stojí před ní obří investice do dostavby Temelína, na kterou si bude muset půjčit. "To si uvědomily i ratingové agentury, které už varovaly, že pokud bude pokračovat agresivní růstová strategie ČEZ, lze předpokládat snížení ratingu," míní analytička společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

ČEZ prodává elektřinu s ročním předstihem. I když cena takzvané silové elektřiny na pražské burze klesá, tím pádem se tenčí i zisk firmy, pokles v ceně pro koncové zákazníky se projevuje až s ročním zpožděním.

Hospodaření ČEZ (I. - III. čtvrtletí)
(mil. Kč) změna v %
Provozní výnosy 144 388 + 3
EBITDA (Provozní zisk před odpisy) 67 174 - 5
Zisk před zdaněním 48 764 - 16
Zisk po zdanění 40 213 - 15
Zdroj: ČEZ

Letošní cena elektřiny se ale nezmění kvůli zvýšení ostatních položek, z nichž se konečná částka pro domácnosti a firmy počítá. Příští rok elektřina zdraží do 5,5 procenta kvůli solárnímu boomu i přesto, že cena na burze klesá a vláda začne elektřinu dotovat (více čtěte zde).

Firma nezměnila plánovaný zisk na celý letošní rok, který má být 46,7 miliardy. Kromě nižších cen elektřiny její hospodaření negativně ovlivní i podpora energie z obnovitelných zdrojů.

Podle analytika Marka Hatlapatky ze společnosti Cyrrus jsou výsledky ČEZ lepší, než trh čekal. "Důvody lze hledat jak na provozní úrovni, ve vyšších tržbách z prodeje tepla a plynu, tak mírně vyšších provozních ziskových maržích," řekl ČTK Hatlapatka. Důležitou roli podle něj hrály také položky jako například kurzovní zisky.

"Cíl čistého zisku bude podle nás bez problémů překonán. Trh po sérii nepříznivých zpráv určitě rád uslyší nejen lepší než očekávané výsledky, ale také nový program nákladových a investičních úspor," dodal Hatlapatka.

Lepší výsledek souvisí také se zvyšováním výroby a prodeje. ČEZ za tři čtvrtletí vyrobil o 4,8 procenta více elektřiny. Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany zvýšily produkci o 3,5 procenta, výroba rostla také u uhelných elektráren a obnovitelných zdrojů.

ČEZ výrazně přiškrtí investice, během pěti let investuje téměř o sto miliard méně. Investiční program bude firma redukovat v souladu se současným vývojem na energetickém trhu. "Hlavně razantně optimalizujeme vnitřní fungování a nákladovou strukturu," uvedl šéf ČEZ Martin Roman.
Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Lego vyhrálo v Číně další soud, jeho stavebnice kopírovaly čtyři firmy

Čínská stavebnice Lepin podle soudu kopírují dánské Lego

Dánský výrobce hraček Lego vyhrál v Číně další soudní spor s firmami kopírujícími jeho stavebnice. Čínský soud podle...

V Rohlíku opět zasahovala policie, odvedla si sedm lidí

Ilustrační snímek

Cizinecká policie ve středu provedla další razii ve skladu českého e-shopu Rohlík.cz. Podle informací iDNES.cz se...

Česká mise v Šanghaji: dohody v Číně uzavře PPF i průmyslník Strnad

Panorama Pudongu v roce 2013

Při pohledu na prezidenta Miloše Zemana hrajícího na piano by se mohlo zdát, že česká delegace přijela do Šanghaje za...

Najdete na iDNES.cz