ČEZ zaplatí ještě sto miliard korun

Elektrárenská společnost ČEZ bude muset zaplatit ještě jeden Temelín. Dalších sto miliard korun, kolik stála zatím nezprovozněná jaderná elektrárna v jižních Čechách, spolknou během příštích padesáti let další nutné investice nejen v souvislosti s Temelínem, ale také s patnáct let starou jadernou elektrárnou v Dukovanech.

"Peníze půjdou na rekonstrukci Dukovan, výstavbu a provoz skladů na vyhořelé jaderné palivo a na vyřazování starých elektráren z provozu," potvrdil plány společnosti ČEZ její mluvčí Ladislav Kříž.

Investovat se začíná už nyní, ještě před dokončením Temelína.

ČEZ zahájil rekonstrukci elektrárny v Dukovanech, která bude stát během příštích devíti let 15 až 20 miliard korun. Peníze půjdou například na výměnu celého řídicího systému - a tím i zvýšení jeho bezpečnosti, dodávají zástupci elektrárny. "

Nejde o to, že by elektrárna byla kvůli stáří nebezpečná, ale je to, jako když máte patnáct let starou televizi. I když funguje, je dobré ji vyměnit, protože už byste v případě potřeby nesehnali náhradní díly," prohlašuje mluvčí elektrárny Dukovany Petr Spilka.
V nejbližší době by měl také ČEZ začít s rozšiřováním meziskladu jaderného paliva u Dukovan.

Obrovské investice a náklady bude muset ČEZ promítnout do cen elektřiny, podle jeho tvrzení však zůstanou jaderné zdroje i přesto nejlevnější. "Pokud jde o výstavbu a provoz skladů vyhořelého paliva, pro tyto účely se už teď z každé vyrobené kilowatthodiny odvádí do zvláštního fondu 76 haléřů. V budoucnu se to tedy do cen nepromítne," říká Kříž.

Odpůrci atomové energie trvají na tom, že elektřina z jaderných zdrojů je levná jen "na první pohled". "Zkušenosti západních zemí ukazují, že tyto fondy v budoucnu nestačí a musí se hledat další peníze," upozorňuje Jan Beránek z Hnutí Duha.

Kříž připouští, že cenu elektřiny ovlivní například rekonstrukce Dukovan: "V roce 2008 zdraží rekonstrukce elektřinu o pět až sedm haléřů na kilowatthodinu." Současná výrobní cena elektřiny z Dukovan činí 60 haléřů.