Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČEZ zvažuje, že bude pálit obilí

  10:51aktualizováno  10:51
Nejen uhlí by se mohlo spalovat v elektrárnách společnosti ČEZ. Energetická firma totiž zvažuje, že by tu společně s uhlím pálila i obilí. "Nabídku jsme dostali od zemědělců a uvažujeme o ní," řekl mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

Informaci přinesly Hospodářské noviny, podle kterých jednání se zástupci firmy ČEZ už proběhla. Společnost podle nich měla nabídnout cenu kolem 1100 korun za tunu.

Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže se má jednat o obilí, pro které zemědělci nenašli jiné využití. Zbavili by se tak méně kvalitních přebytků a zároveň by uvolnili sklady pro novou úrodu. Pro ČEZ je zase lákavá příznivá cena, uvedl list.

"Výhřevnost samozřejmě není taková jako u uhlí. U paliv ale zvažujeme tři faktory. Jsou jimi výhřevnost, množství paliva a cena," řekl iDNES Kříž.

Pokud na spalování obilí v elektrárnách dojde, nebude to podle Kříže v nejbližším měsících. ČEZ se chystá provést řadu testů. Záměr musí ještě schválit Česká inspekce životního prostředí, i spalováním biomasy totiž vznikají emise.

"Spalování obilí je samozřejmě lepší, než kdyby přebytky shnily někde ve skladu. Z dlouhodobého hlediska ale ministerstvo pokládá za vhodnější spalování speciálních energetických plodin," řekla k záměru zemědělců a společnosti ČEZ tisková mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šulová.

Právě minulý týden Senát schválil zákon o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. ČEZ ani zemědělci ale nemohou počítat, že by ministerstvo životního prostředí někdy zařadilo obilí na seznam biomasy určené ke spalování v elektrárnách, citovaly Hospodářské noviny Martina Bursíka, který se na přípravě normy podílel.

Záměr ČEZ a zemědělců kritizovala i Strana zelených. Vadí ji především fakt, zemědělci dostávají dotace na hekrar orné půdy. V roce 2004 to bylo 1 830 korun z Evropské unie a dalších 1 450 korun z národních zdrojů.

"S každou tunou konvenčního obilí se spálí i téměř 600 Kč evropských i národních zemědělských dotací, u 100 000 tun je to 60 milionů korun. To je špatné řešení," říká Jan Korytář ze Strany zelených.

Dlouhodobě podle něj může pomoci jen biozemědělství, které díky nižším výnosům nevytváří takové přebytky a je ohleduplnější i k přírodě.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...Najdete na iDNES.cz