Charouz hledá kupce pro Jawu Moto

  19:17aktualizováno  19:17
Největší domácí výrobce motocyklů Jawa Moto Týnec nad Sázavou potýkající se s finanční tísní, se zřejmě stane první částí Charouzova impéria, která změní majitele. Podnik pravděpodobně skončí v zahraničních rukou.

Prodej strategickému partnerovi souvisí s dohodou mezi Charouzem a ČSOB, podle níž se zpeněžením několika podniků z holdingu smažou miliardové dluhy u banky. Ty převzala ČSOB po IPB.

Podle důvěryhodného zdroje z ČSOB jedná Charouz s trojlístkem zahraničních zájemců o Jawu Moto - s rakouským výrobcem motocyklů KTM a italskými firmami Aprilia a Piaggio. Charouz vlastní Jawu prostřednictvím Jihostroje Velešín, producenta hydraulických zařízení pro letadla, nákladní vozy a traktory.

"Peníze utržené za prodej půjdou na splacení závazků, které mají podniky Jihostroj a Jawa Moto vůči ČSOB," uvedl zdroj. Charouz pouze potvrdil, že jednání o prodeji výrobce motocyklů skutečně vede, konkrétně s kým však neupřesnil.

Charouz chtěl oživit tradiční tuzemskou výrobu motocyklů. Zkrachovalou Jawu koupil od konkursního správce a před dvěma roky ji spojil s domácí motocyklovou dvojkou, vodňanskou Dandy. Jenže záměr a plánovaný nárůst výroby nevyšel. Stroje se zastaralými motory našly uplatnění jen na méně náročných trzích, v Egyptě a na Kubě.

Agonie Jawy se ještě více prohloubila před rokem, když do hry vstoupila ČSOB a odřízla ji od úvěrů, které před tím poskytovala IPB. "Nedostatek provozních prostředků je dnes naším hlavním problémem," potvrdil ředitel Jawy Moto Milan Hradecký. Přesto podle něho vstup strategického partnera není pro záchranu společnosti nezbytně nutný.

Jiného názoru je šéf Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek. "Silný vlastník by byl přínosem stejně jako pro Škodu nebo Karosu. Vlastní vývoj motocyklů sice mohou zvládnout sami, ale velice nákladný vývoj motorů už ne," vysvětlil.

Ovšem skutečnost, že renomovaný zahraniční vlastník nemusí být vším, ukazuje příklad ne- úspěšného sňatku z roku 1992 mezi strakonickou ČZ a italskou Cagivou. Společnou výrobou se jim nikdy rozjet nepodařilo a obě strany se navzájem obviňovaly z neúspěchu.

"Pokud má být výroba efektivní a utáhnout nákladný vývoj, musí činit 20 tisíc kusů ročně," objasňuje tehdejší studie ČZ, proč s produkcí motocyklů raději skončila. Jawa jich dnes přitom dělá šestkrát méně.

Autoři:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Facebook si údajně objednal nenávistné články, měl tak odvádět pozornost

Ilustrační snímek

Sociální síť Facebook si podle deníku The New York Times najala PR firmu, která měla za úkol pomocí článků na internetu...

Od větrníků přes naftu až ke kotelně. ČEZ investuje ve velkém

ČEZ má v Německu také větrníky, aktuálně s instalovaným výkonem 133 megawatt....

Společnost na výrobu syntetických paliv nebo topení pomocí datového centra. To je jen několik z řady projektů, do...

Nestor českého bankovnictví odchází. Kunert šéfuje UniCredit 30 let

Generální ředitel UniCredit Bank Jiří Kunert v listopadu 2018

Z čela banky UniCredit odchází Jiří Kunert, jeden z nejznámějších manažerů, kteří formovali porevoluční bankovnictví v...

Najdete na iDNES.cz