Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chceme i šetrnější klienty, mění názor ČSA

  1:13aktualizováno  1:13
Nízkonákladové aerolinky pro nás nejsou konkurence, jejich zákazníci nás nezajímají, my jsme pro lépe platící klienty. Tak reagovaly České aerolinie v posledních letech na nástup lowcostových firem. Teď firma mění názor.

České aerolinie se zimním letovým řádem zruší zhruba pět procent všech spojů. Ilustrační foto. | foto: ČSA

Jedním z důsledků tohoto přístupu je i to, že ČSA teď mají v průměru čtyři z deseti sedaček v letadle neobsazené. Chybí jim tam klienti, kteří nechtějí za let po Evropě platit více než zhruba pět tisíc korun.

"Tuto mantru mírně opouštíme," řekl na dotaz MF DNES viceprezident ČSA pro marketing Petr Pištělák. Nový systém, který kvůli tomu ČSA za 50 milionů korun pořizují, má firmě ročně přinést půl miliardy navíc ve výnosech.

Klíčem nového systému je to, že se z Prahy má stát přestupový bod mezi východní a západní Evropou. Takové přestupní letenky už firma sice dávno prodává, ale většinou draze: výsledná cena byla totiž součtem tarifů dvou linek. Čeští zákazníci tak tuto změnu příliš nepocítí.

Systém, který firma spustí na konci října, má umožnit lépe zaplnit letadla cestujícími, kteří dosud například z Madridu do Varšavy letěli přímo nebo přes jiné evropské město. ČSA je chce získat na svoji palubu. A to klidně i levnější letenkou, než by zaplatili jen za půl cesty z Madridu do Prahy.

Má jít totiž jen o dodatečné cestující, se kterými aerolinka dosud nepočítala a kteří raději poletí s přestupem, ale za menší cenu, než má konkurence. "Je to v ČSA revoluce, naše trumfové eso," rozplývá se nad novinkou Pištělák.

Firma bude takto nabízet jen lety, u kterých se celková doba cesty prodlouží maximálně o třicet procent oproti přímému letu.

Podobný systém používají v Evropě všichni velcí hráči, kteří tak konkurují ČSA na letech z Prahy. Například letenka s přestupem přes Frankfurt z Prahy do Barcelony s německou Lufthansou tak vyjde většinou levněji než přímý let ČSA. A podobně se teď chtějí chovat na zahraničních trzích i České aerolinie.

"Potenciál tam určitě je, Praha má dobrou polohu zejména pro lety mezi východem a západem, navíc k tomu mají i přizpůsobené letové časy," říká Josef Trejbal ze společnosti Asiana, která prodává jízdenky a letenky.

Letenky z Prahy s ČSA však i nadále budou ve většině případů patřit k těm nejdražším, které na trhu jsou. ČSA to ale vysvětlují tím, že mají většinou příznivější časy odletu než konkurence. Podle prodejců letenek to vede někdy k tomu, že i věrní zákazníci odcházejí ke konkurenčním dopravcům.

České aerolinie se zimním letovým řádem zruší zhruba pět procent všech spojů, úplně přestanou létat do New Yorku a Manchesteru. Firma omezí i počty letů do řady míst, například do Londýna, Ostravy nebo Osla. Naopak přidává více letů směrem na východ nebo do Španělska a Itálie. Redukce letového řádu má vést i k odprodání tří Boeingů 737, výnos z prodeje má pomoci firmě získat další hotovost.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Silničáři hledají projektanty nových dálnic, nabízejí přes 1,6 miliardy

Nová silnice za 360 milionů mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou je už ze 70...

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) hledá projekční firmy, které mu pomohou v následujících čtyřech letech s přípravou...

Auta stojí... vlaky též. Dojíždění do Prahy zkomplikují rozkopané koleje

Snášení jižního železničního mostu hlavního vlakového nádraží v Plzni. (19....

Lidé dojíždějící po železnici do Prahy si letos budou muset vzít víc věcí na čtení. V hlavním městě a jeho okolí se...

Na dráty i na baterky. Trolejbusy s pomocnými bateriemi přesvědčily dopravce

Plzeňská Škoda Electric dodá kompletní elektrickou výzbroj a zajistí finální...

Zájem o trolejbusy s přídavnými akumulátory roste, v Česku už vyrobili více než stovku vozidel. Část z nich putovala do...

Najdete na iDNES.cz