Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chcete lepší televizi? Kterou ale vybrat?

  12:30aktualizováno  12:30
Ještě nikdy nebylo v obchodech tolik druhů televizorů a jejich ceny tak nízko jako teď. V široké nabídce by se měl vyznat i laik. Při nákupu nového televizoru najdete na trhu vedle nejpoužívanějších přístrojů s klasickou obrazovkou už i modernější typy: projekční, plazmové a nejnověji LCD přijímače.
Televize

Televize - Televize - ilustrační foto | foto: CorbisProfimedia.cz

S nástupem digitálního přenosu televizního signálu se začínají objevovat i televizory s vestavěným tunerem, jejichž nabídka je však zatím omezená.

Dosud je pro digitální příjem nutno zakoupit přídavný digitální přijímač. Výrobci slibují, že po spuštění plnohodnotného digitálního vysílání bude televizorů s potřebným tunerem na trhu dostatek.

Televizor místo projektoru
Klasické televize se vyrábějí pouze do velikosti úhlopříčky obrazovky 82 centimetrů, větší obraz už tato technologie nedovoluje - byl by příliš pokroucený. Proto se před lety na trhu objevily přijímače projekční.

Liší se v tom, že pracují na principu zpětné projekce a umožňují tak velikost obrazovky od jednoho metru výše. Je na nich lákavá poměrně nízká cena v poměru k velikosti obrazovky: v akčních nabídkách stojí těsně nad 20 000 korun.

Osm rad pro koupi televizoru naleznete ZDE

Ovšem kvalita obrazu se u těchto typů nevyrovná skleněným obrazovkám. I u nejdražších modelů je omezen pozorovací úhel obrazu vodorovně i svisle. Když se na ně díváte ze strany, z nadhledu nebo podhledu, obraz tmavne, až se postupně ztrácí.

"Při sledování vyžadují spíše šero nebo tmu, za denního světla dělají problémy," říká Pavel Borowiec, ředitel společnosti DVD Group. "Také je nutné se na ně dívat z větší dálky, při pohledu zblízka působí rastr v obraze rušivým dojmem," dodává. Vhodnější jsou tedy spíše do hotelové haly nebo do baru.

Plazma - vyšší komfort za vyšší cenu
Nedostatky projekčních televizí zcela odstranila další generace přijímačů: na trhu se objevila plazmová obrazovka. Zatímco skleněné a projekční obrazovky jsou těžké a hluboké, vyžadují tedy větší prostor, plazmové jsou lehké a ploché, jejich hloubka nepřesahuje deset centimetrů, je možné je i pověsit na zeď místo obrazu.

Jsou také méně náročné na spotřebu elektrické energie. Vynikají perfektní kvalitou obrazu i zvuku. Možností sledovat oblíbené pořady za jakéhokoli světla a z libovolného místa uspokojí i nejnáročnější diváky.

Jejich úhlopříčka dosahuje velikosti až 156 centimetrů. "Poptávka po nových technologiích stále roste, jen za minulý rok byl každý třetí prodaný televizor plazmový," informuje David Šikula z Datartu.

Plazmové televize patří sice k nejdražším přístrojům na trhu, cena nejšpičkovějších modelů leckdy přesahuje půl milionu korun, ale dají se pořídit i mnohem levněji.

"Zatímco loni stála plazmová televize s úhlopříčkou 110 centimetrů osmdesát tisíc korun, nyní se dá značková ,plazma‘ koupit už za necelých padesát tisíc," uvádí Bohuslav Komín.

LCD nyní i jako televizor
Hitem posledních let se stala technologie plochých LCD obrazovek. Nejdříve vytlačily své větší skleněné příbuzné od počítačů, nyní se stále více prosazují jako samostatné televizní přijímače v domácnostech. Jejich výhodou je nejmenší hloubka obrazovky, dají se také zavěsit na zeď, ale vyrábějí se i v menších velikostech.

"Ty s menší úhlopříčkou se dají koupit už za deset tisíc korun a ceny jdou stále dolů," říká David Šikula.

Jejich nevýhodou stále zůstává menší pozorovací úhel, při sledování obrazu ze strany dochází k blednutí barev a ke ztrátě kresby. Vývoj však jde rychle kupředu a výrobcům se postupně daří tyto nedostatky odstraňovat.

Laik v obchodě LCD obrazovky od plazmových na první pohled nerozezná, může se orientovat pouze podle velikosti - plazmové se vyrábějí zhruba od metrové úhlopříčky.

Skleněná klasika stále převažuje
Nejprodávanější jsou televize s klasickou skleněnou obrazovkou. "V oblibě zůstávají zvláště ty malé, které se svou cenou kolem dvou tisíc korun doplňují v domácnosti velké televize," říká Bohuslav Komín, mluvčí sítě prodejen Proton a Euronics.

Klasické televize mají totiž jednu velkou výhodu: ve své špičkové podobě nabízejí přirozené barvy, výborný kontrast (rozpětí mezi černou a bílou barvou) a naprosto nulové rozmazávání při rychlých změnách scény.

Ovšem jakmile začne mít divák vyšší nároky na velikost úhlopříčky, nebude s klasickým televizorem už spokojen.

V obchodech se stále můžete setkat s několika typy klasických obrazovek. K nejlevnějším patří vypouklé obrazovky, ploché jsou sice dražší, ale nedeformují obraz a neodrážejí světlo z okolních zdrojů.

"Televizory, které stály před rokem kolem dvaceti tisíc, je možné dnes koupit přibližně za polovinu," říká David Šikula, zástupce firmy Datart. Největší výrobci televizí už výrobu CRT obrazovek zastavili.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

TEST DNES: Vanilkové zmrzliny z obchodu jsou plné cukru a umělé chuti

Ilustrační snímek

Češi jsou konzervativní, a tak mají pořád nejraději vanilkovou zmrzlinu. Už ji ovšem nekupují jen v létě do kornoutku,...

TEST DNES: V ledovém čaji většinou pijete hlavně přeslazenou vodu

Ilustrační snímek

Co byste čekali, že obsahuje ledový čaj s citronem? Aby osvěžil, měl by v něm být hlavně kvalitní čaj – ovšem žádný...

Vegety jsou umělé. Mají až sedmdesát procent soli, zeleniny minimum

Ochucovadla obsahují v průměru 58 procent soli, ukázal test.

Žlutý prášek, kterým domácí kuchařky a někdy bohužel i profesionální kuchaři dochucují polévky, omáčky i masa, je...

Najdete na iDNES.cz