Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chcete lepší televizi? Kterou ale vybrat?

  12:30aktualizováno  12:30
Ještě nikdy nebylo v obchodech tolik druhů televizorů a jejich ceny tak nízko jako teď. V široké nabídce by se měl vyznat i laik. Při nákupu nového televizoru najdete na trhu vedle nejpoužívanějších přístrojů s klasickou obrazovkou už i modernější typy: projekční, plazmové a nejnověji LCD přijímače.
Televize

Televize - Televize - ilustrační foto | foto: CorbisProfimedia.cz

S nástupem digitálního přenosu televizního signálu se začínají objevovat i televizory s vestavěným tunerem, jejichž nabídka je však zatím omezená.

Dosud je pro digitální příjem nutno zakoupit přídavný digitální přijímač. Výrobci slibují, že po spuštění plnohodnotného digitálního vysílání bude televizorů s potřebným tunerem na trhu dostatek.

Televizor místo projektoru
Klasické televize se vyrábějí pouze do velikosti úhlopříčky obrazovky 82 centimetrů, větší obraz už tato technologie nedovoluje - byl by příliš pokroucený. Proto se před lety na trhu objevily přijímače projekční.

Liší se v tom, že pracují na principu zpětné projekce a umožňují tak velikost obrazovky od jednoho metru výše. Je na nich lákavá poměrně nízká cena v poměru k velikosti obrazovky: v akčních nabídkách stojí těsně nad 20 000 korun.

Osm rad pro koupi televizoru naleznete ZDE

Ovšem kvalita obrazu se u těchto typů nevyrovná skleněným obrazovkám. I u nejdražších modelů je omezen pozorovací úhel obrazu vodorovně i svisle. Když se na ně díváte ze strany, z nadhledu nebo podhledu, obraz tmavne, až se postupně ztrácí.

"Při sledování vyžadují spíše šero nebo tmu, za denního světla dělají problémy," říká Pavel Borowiec, ředitel společnosti DVD Group. "Také je nutné se na ně dívat z větší dálky, při pohledu zblízka působí rastr v obraze rušivým dojmem," dodává. Vhodnější jsou tedy spíše do hotelové haly nebo do baru.

Plazma - vyšší komfort za vyšší cenu
Nedostatky projekčních televizí zcela odstranila další generace přijímačů: na trhu se objevila plazmová obrazovka. Zatímco skleněné a projekční obrazovky jsou těžké a hluboké, vyžadují tedy větší prostor, plazmové jsou lehké a ploché, jejich hloubka nepřesahuje deset centimetrů, je možné je i pověsit na zeď místo obrazu.

Jsou také méně náročné na spotřebu elektrické energie. Vynikají perfektní kvalitou obrazu i zvuku. Možností sledovat oblíbené pořady za jakéhokoli světla a z libovolného místa uspokojí i nejnáročnější diváky.

Jejich úhlopříčka dosahuje velikosti až 156 centimetrů. "Poptávka po nových technologiích stále roste, jen za minulý rok byl každý třetí prodaný televizor plazmový," informuje David Šikula z Datartu.

Plazmové televize patří sice k nejdražším přístrojům na trhu, cena nejšpičkovějších modelů leckdy přesahuje půl milionu korun, ale dají se pořídit i mnohem levněji.

"Zatímco loni stála plazmová televize s úhlopříčkou 110 centimetrů osmdesát tisíc korun, nyní se dá značková ,plazma‘ koupit už za necelých padesát tisíc," uvádí Bohuslav Komín.

LCD nyní i jako televizor
Hitem posledních let se stala technologie plochých LCD obrazovek. Nejdříve vytlačily své větší skleněné příbuzné od počítačů, nyní se stále více prosazují jako samostatné televizní přijímače v domácnostech. Jejich výhodou je nejmenší hloubka obrazovky, dají se také zavěsit na zeď, ale vyrábějí se i v menších velikostech.

"Ty s menší úhlopříčkou se dají koupit už za deset tisíc korun a ceny jdou stále dolů," říká David Šikula.

Jejich nevýhodou stále zůstává menší pozorovací úhel, při sledování obrazu ze strany dochází k blednutí barev a ke ztrátě kresby. Vývoj však jde rychle kupředu a výrobcům se postupně daří tyto nedostatky odstraňovat.

Laik v obchodě LCD obrazovky od plazmových na první pohled nerozezná, může se orientovat pouze podle velikosti - plazmové se vyrábějí zhruba od metrové úhlopříčky.

Skleněná klasika stále převažuje
Nejprodávanější jsou televize s klasickou skleněnou obrazovkou. "V oblibě zůstávají zvláště ty malé, které se svou cenou kolem dvou tisíc korun doplňují v domácnosti velké televize," říká Bohuslav Komín, mluvčí sítě prodejen Proton a Euronics.

Klasické televize mají totiž jednu velkou výhodu: ve své špičkové podobě nabízejí přirozené barvy, výborný kontrast (rozpětí mezi černou a bílou barvou) a naprosto nulové rozmazávání při rychlých změnách scény.

Ovšem jakmile začne mít divák vyšší nároky na velikost úhlopříčky, nebude s klasickým televizorem už spokojen.

V obchodech se stále můžete setkat s několika typy klasických obrazovek. K nejlevnějším patří vypouklé obrazovky, ploché jsou sice dražší, ale nedeformují obraz a neodrážejí světlo z okolních zdrojů.

"Televizory, které stály před rokem kolem dvaceti tisíc, je možné dnes koupit přibližně za polovinu," říká David Šikula, zástupce firmy Datart. Největší výrobci televizí už výrobu CRT obrazovek zastavili.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Jedinečná nabídka. Penny Market nabízel v akci falšované masové konzervy

Penny Market nabízel falšované masné konzervy.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce narazila v Penny Marketu na mimořádně rozsáhlé falšování. Řetězec nabízel v...

Instantní kakao tvoří ze tří čtvrtin cukr, pro dítě je i jeden hrnek moc

Instantní kakaový nápoj (ilustrační snímek)

Instantní kakaa obsahují v průměru 75 procent cukru a jen 21 procent drahého kakaového prášku, upozorňuje...

Češi loni vypili méně piva, výrobci z toho viní i protikuřácký zákon

Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.

Po pěti letech růstu loni výstav českých pivovarů meziročně klesl. Snížily se domácí prodej i spotřeba piva. Naopak se...

Najdete na iDNES.cz