Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chcete pivní originál? Uvařte si ho doma

  8:57aktualizováno  8:57
Milovníci piva mohou v českých hospodách a obchodech volit z mnoha desítek značek, druhů a pivních stylů. Některým vyznavačům pěnivého moku to ale nestačí a vaří si pivo doma. V Česku jich zatím není mnoho, ale experti říkají, že podobných nadšenců rychle přibývá.

"Zdaleka jich není tolik jako třeba v USA, kde je na 10.000 registrovaných domácích pivovarníků, ale počet vyznavačů takzvaného homebrewingu v Česku stoupá,“ řekl Jan Kočka ze serveru Světpiva.cz. Na tomto portále je možné například najít několik rad, jak si doma připravit pivo.

Příznivci domácího vaření piva se o víkendu sešli v pražské hospodě V cípu, aby se formou ochutnávek, přednášek a diskuzí dozvěděli něco nového. K ochutnání bylo připraveno například brněnské dvanáctiprocentní světlé nefiltrované pivo bez pasterizace, pivo Večerníčkova pomsta vařené ze sladových a chmelových extraktů či dva vzorky vařené z mladinových extraktů firmy Coopers.

"Homebrewing v Česku není organizovaný, takže se přesně neví, kolik lidí se mu u nás věnuje. Na dnešní pražský sraz příznivců homebrewingu se přihlásilo třicet lidí, o nejméně dalších dvaceti vím, že si pivo vaří," uvedl Kočka.

Rozsah používaných ingrediencí a technologického vybavení se u jednotlivých vyznavačů homebrewingu liší. Někdo si vystačí třeba jen s hrncem a plotnou. Někteří se ponořili do odborných knih, další zastávají názor, že nejlepší je "metoda pokusů a omylů".

PIVO, DESTILÁTY,
VÍNO, KOKTEJLY
na napoje.idnes.cz

Celkový výstav domácího piva se pohybuje řádově v jednotkách hektolitrů. "Tím, že je zákonem omezený maximální roční výstav domácího vaření piva na 200 litrů, nepředpokládám, že by někdo přiznal, ze vaří i případně víc," poznamenal Kočka.

Zemí zaslíbenou domácímu vaření piva jsou Spojené státy, kde lze najít desítky obchodů, které nejen poradí jak začít a prodají základní suroviny, ale též umožní hladký přechod od "kastrolové" výroby až po minipivovar. A nebyla by to země neomezených možností, aby se zde neudály příběhy, které jako by vypadly z příručky Jak s jedním dolarem přijít ke štěstí, tvrdí Kočka.

"Opravdu zde najdete několik, troufnu si říct až desítky pivovarů, které začínaly jako garážová záležitost a dnes jsou to pivovary s výstavem až několik set tisíc hektolitrů ročně," řekl.

V řadě měst USA jsou také centra, kde lze najít desítky brewpubů, tedy hospod s vlastním pivem. Praha jich má osm: U Fleků, Novoměstský pivovar, Pivovarský dům, Svatý Norbert, Richter Pub, U Bezoušků, Chýně a posledním je U medvídků, kde je oficiální zahájení plánováno na březen, uvedl Kočka.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Najdete na iDNES.cz