Chcete pošpinit konkurenta? Zaplatíte, plánuje Pospíšil zpřísnění insolvencí

  10:14aktualizováno  11:49
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chce zamezit takzvané insolvenční šikaně. Některé firmy na sebe totiž podávají v rámci konkurenčního boje návrhy na insolvenci. Jméno firmy v insolvenčním rejstříku přitom poškozuje její pověst a kvůli ztrátě zákazníků ji může přivést až ke krachu. Zápis do rejstříku by měl v budoucnu stát pět tisíc korun a soud ho bude moci úplně zamítnout.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chce zamezit pošpiňování v konkurenčním boji skrze insolvenční rejstřík. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Současná praxe je taková, že pokud firma podá na dlužníka návrh na zahájení insolvenčního řízení, do dvou hodin se jméno firmy objeví v rejstříku. Teprve pak začne soud zkoumat, zda návrh splňuje například podmínky k vyhlášení konkurzu.

V praxi se ale objevovaly případy, kdy návrhy podávali "bílí koně", tedy narychlo založené společnosti, které kvůli tisícikoruně dostávaly do problému firmy s milionovými obraty.

"Pamatuji si případ, kdy jedna realitní společnost využila systém v rámci konkurenčního boje. Chtěla tak svému obchodnímu soupeři zabránit v chystaném obchodu v řádech milionů korun," uvedl příklad Pospíšil.

True

Veřejnost a obchodníci totiž vnímají zapsání do insolvenčního řízení jako signál o finančních problémech firmy. Přitom je to jen formální informace, která ještě automaticky neznamená její úpadek.

Podle nového zákona, jehož předlohu dostane vláda na stůl na začátku nového roku, by měl nyní navrhovatel zaplatit poplatek pět tisíc korun. V případech, kdy bude návrh jasně bezdůvodný, ho soudce rovnou zamítne. Pokud se nakonec v rejstříku dlužník objeví, soud bude dále podrobně zkoumat, zda je vše v pořádku. Zaměří se například i na to, zda ten kdo návrh podával, má v pořádku všechny dokumenty, které se musí evidovat v obchodním rejstříku.

Důvody k okamžitému zamítnutí návrhu bude jasně definovat zákon a bude mezi nimi i jasný nepoměr mezi pohledávkou a majetkem firmy. Navrhovatel může navíc dostat za jasný případ šikany pokutu.

True

V současné době firmám nejvíce vadí, že insolvenční návrh může na firmu podat jakýkoliv obchodní partner, který čeká na zaplacení faktury více než 30 dnů. Bez ohledu na to, zda jde například o fakturu na špatně provedené práce, o jejíž uznání se firmy soudí, se dlužník dostává do insolvenčního řízení. Navíc se k návrhu nemůže ani vyjádřit, jeho jméno se prostě v rejstříku objeví. To ho většinou poškodí, v krajním případě zlikviduje.

Podávání šikanovacích návrhů má dva hlavní důvody. Pokud to není konkurenční boj, pak zpravidla jde o opožděné platby. Malé firmy tímto způsobem mohou efektivně dosáhnout zaplacení za odvedenou práci, kterou generální dodavatel odkládá i několik měsíců. Což je obvyklá praxe.

Na neoprávněné zařazení do insolvenčního řízení si v minulosti stěžovala například okenářská firma RI Okna. V insolvenci se prý ocitla kvůli falešné faktuře, které na ní podala společnost ATP Dukla, po jejímž majiteli Stanislavu Krejčířovi pátrala policie.

"Vůbec nikdo nekontroluje oprávněnost insolvenčního řízení, a pokud jsou splněny formální podmínky, je řízení zahájeno," řekl v srpnu místopředseda okenářské firmy Roman Kozumplík

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Když živý stromek, tak v květináči. Prodejci hlásí nový vánoční trend

Vánoční stromek v květináči.

Živé vánoční stromky prodávané v květináčích, které je možné po svátcích vysadit v přírodě, jsou stále populárnější....

Zelení výrobci se poperou v aukcích, soláry však zůstanou mimo

Větrné elektrárny v Krušných horách.

Podíl elektrické energie vyrobené v „zelených“ elektrárnách se v Česku už téměř šest let nemění. Snaha o čistší výrobu...

Nižší DPH i dotace na obnovu lesů. Stát představil plán boje s kůrovcem

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Ministerstvo zemědělství představilo sérii kroků pro boj s kůrovcem. Očekává se další zhoršování kalamity i mimo...

Najdete na iDNES.cz