Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chebská průmyslová zóna ožívá

  10:03aktualizováno  10:03
Po šesti letech příprav začala včera stavba první továrny v chebské průmyslové zóně Dolní Dvory. Investorem je z Japonska řízená nadnárodní akciová společnost JSP International, která se zabývá výrobou polypropylenových plastových pěn.

V Chebu chce postavit na čtyřech hektarech nejmodernější továrnu v kraji za 1,5 miliardy korun pro 180 zaměstnanců.

První etapa s administrativní budovou, 25 metrů vysokou halou, třemi zásobníkovými sily a plynovou kotelnou má být hotova v příštím roce a ihned zahájit výrobu.

"Je pro nás ctí být v chebské průmyslové zóně a být zde jako první," uvedla při včerejší slavnosti v Dolních Dvorech Catharina Docummunová, ředitelka JSP pro Evropu. "Tuto lokalitu jsme nevybrali náhodou, je to srdce nové Evropy, které nám umožní přístup na nové východní trhy a zároveň se příliš nevzdálíme od dosavadních odbytišť," řekla Docummunová.

Zemní práce začaly včera a do zimy má být hotová hrubá stavba. "V nejbližší době zahájíme nábor do třiceti manažerských funkcí, tyto lidi vyškolíme ve Francii a do konce příštího roku přijmeme dalších sedmdesát lidí do technických a dělnických profesí," informoval ředitel budoucího chebského závodu Dalibor Krejsa.

Kompletní výroba v roce 2012
JSP bude v Chebu zpracovávat dovážený polypropylén fyzickým, nikoli chemickým procesem. Surovina bude vysokými teplotami rozehřívána na vlákna, dělena postupně na malé válečky a pak pěnové granule podobné polystyrenu. Jedinými exhalacemi do ovzduší mají proto být běžné kysličníky dusíku vzniklé spalováním plynu ve výkonné kotelně a pára.

Pěna bude zatím lisována v Německu, v Chebu postaví JSP lisovnu až ve druhé etapě výstavby. Plný provoz nové chebské továrny se 180 pracovníky je naplánován na rok 2012. Výrobní proces v novém chebském zařízení bude stejný jako v EstréesSt-Denis ve Francii.

Konečná kapacita v Chebu se odhaduje na 14 tisíc tun polypropylenu ročně, po zahájení provozu lisovny bude závod produkovat až 3 tisíce tun výrobků ročně. Půjde o výplně nárazníků pro automobilový průmysl, rámy dětských autosedaček, přilby na jízdní kola, zvuková těsnění, obaly na sady nářadí a podobně.

Výroba poběží nepřetržitě sedm dní 24 hodin denně, každý den bude do závodu směrem z chebského obchvatu zajíždět 24 kamionů. Podle hlukové studie nedojde v továrně ani v jejím okolí k překročení stanovených limitů.

V Dolních Dvorech začínají stavět Japonci
Cheb nedávno navštívila i delegace nejvyšších japonských manažerů JSP v čele se světovým prezidentem koncernu Rokurou Inoue. "Doufáme, že přispějeme k ještě většímu věhlasu tohoto krásného města," řekl tehdy Inoue.

"Vstup takto významné firmy je vítaným přínosem pro zaměstnanost v našem městě a zároveň velkou reklamou pro naši průmyslovou zónu. Přeji všem z JSP, aby se jim u nás líbilo i po společenské stránce," řekl včera starosta Chebu Jan Svoboda.

Město má již podle něho smlouvu s devíti dalšími investory a s desátým jedná. Pozemky má tak město zadané již na polovině zóny o rozloze 32 hektarů a připravuje její další rozšiřování směrem na Dřenice.

Německá společnost Dachser plánuje na příští rok v Dolních Dvorech stavbu nového logistického centra se stovkou míst a rovněž německý Bauklotz zde chce vybudovat Hobby market podobný tomu z nedalekého Tirschenreuthu. Směřuje sem i výrobce hraček Playmobil, který chce zaměstnat až 120 pracovníků. Celkem je již v zóně naplánováno asi 500 nových pracovních příležitostí.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Najdete na iDNES.cz