Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chebská průmyslová zóna ožívá

  10:03aktualizováno  10:03
Po šesti letech příprav začala včera stavba první továrny v chebské průmyslové zóně Dolní Dvory. Investorem je z Japonska řízená nadnárodní akciová společnost JSP International, která se zabývá výrobou polypropylenových plastových pěn.

V Chebu chce postavit na čtyřech hektarech nejmodernější továrnu v kraji za 1,5 miliardy korun pro 180 zaměstnanců.

První etapa s administrativní budovou, 25 metrů vysokou halou, třemi zásobníkovými sily a plynovou kotelnou má být hotova v příštím roce a ihned zahájit výrobu.

"Je pro nás ctí být v chebské průmyslové zóně a být zde jako první," uvedla při včerejší slavnosti v Dolních Dvorech Catharina Docummunová, ředitelka JSP pro Evropu. "Tuto lokalitu jsme nevybrali náhodou, je to srdce nové Evropy, které nám umožní přístup na nové východní trhy a zároveň se příliš nevzdálíme od dosavadních odbytišť," řekla Docummunová.

Zemní práce začaly včera a do zimy má být hotová hrubá stavba. "V nejbližší době zahájíme nábor do třiceti manažerských funkcí, tyto lidi vyškolíme ve Francii a do konce příštího roku přijmeme dalších sedmdesát lidí do technických a dělnických profesí," informoval ředitel budoucího chebského závodu Dalibor Krejsa.

Kompletní výroba v roce 2012
JSP bude v Chebu zpracovávat dovážený polypropylén fyzickým, nikoli chemickým procesem. Surovina bude vysokými teplotami rozehřívána na vlákna, dělena postupně na malé válečky a pak pěnové granule podobné polystyrenu. Jedinými exhalacemi do ovzduší mají proto být běžné kysličníky dusíku vzniklé spalováním plynu ve výkonné kotelně a pára.

Pěna bude zatím lisována v Německu, v Chebu postaví JSP lisovnu až ve druhé etapě výstavby. Plný provoz nové chebské továrny se 180 pracovníky je naplánován na rok 2012. Výrobní proces v novém chebském zařízení bude stejný jako v EstréesSt-Denis ve Francii.

Konečná kapacita v Chebu se odhaduje na 14 tisíc tun polypropylenu ročně, po zahájení provozu lisovny bude závod produkovat až 3 tisíce tun výrobků ročně. Půjde o výplně nárazníků pro automobilový průmysl, rámy dětských autosedaček, přilby na jízdní kola, zvuková těsnění, obaly na sady nářadí a podobně.

Výroba poběží nepřetržitě sedm dní 24 hodin denně, každý den bude do závodu směrem z chebského obchvatu zajíždět 24 kamionů. Podle hlukové studie nedojde v továrně ani v jejím okolí k překročení stanovených limitů.

V Dolních Dvorech začínají stavět Japonci
Cheb nedávno navštívila i delegace nejvyšších japonských manažerů JSP v čele se světovým prezidentem koncernu Rokurou Inoue. "Doufáme, že přispějeme k ještě většímu věhlasu tohoto krásného města," řekl tehdy Inoue.

"Vstup takto významné firmy je vítaným přínosem pro zaměstnanost v našem městě a zároveň velkou reklamou pro naši průmyslovou zónu. Přeji všem z JSP, aby se jim u nás líbilo i po společenské stránce," řekl včera starosta Chebu Jan Svoboda.

Město má již podle něho smlouvu s devíti dalšími investory a s desátým jedná. Pozemky má tak město zadané již na polovině zóny o rozloze 32 hektarů a připravuje její další rozšiřování směrem na Dřenice.

Německá společnost Dachser plánuje na příští rok v Dolních Dvorech stavbu nového logistického centra se stovkou míst a rovněž německý Bauklotz zde chce vybudovat Hobby market podobný tomu z nedalekého Tirschenreuthu. Směřuje sem i výrobce hraček Playmobil, který chce zaměstnat až 120 pracovníků. Celkem je již v zóně naplánováno asi 500 nových pracovních příležitostí.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Na STK se čeká dlouhé hodiny, Ťok chce kontroly svěřit i autoservisům

Předseda profesní komory STK Michal Cuc ze Mstišova u Teplic (16. dubna 2018)

Před stanicemi Státní technické kontroly se po celém Česku tvoří kvůli přísnějším pravidlům dlouhé fronty. Některé...

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Najdete na iDNES.cz