Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Chladnutí čínské ekonomiky je hrozbou pro svět, tvrdí experti

  • 172
Čína ve svém závodě o titul největší ekonomiky světa přešla do mírného poklusu a to může negativně pocítit celý zbytek světa. Ekonomové oslovení iDNES.cz se shodli, že vývoj Číny je hrozbou pro Evropu i USA. Není vyloučeno, že právě miliardová asijská velmoc roztočí v budoucnu další spirálu problémů bank, nezaměstnanosti a recesí.

Vybraní tuzemští ekonomové odpovídali na otázku, jaké hrozby Čína představuje.

OTÁZKA: Je třeba bát se klesajícího ekonomického výkonu Číny? Jak mohou citelné zpomalení této země pocítit jinde ve světě?

Ekonom David Marek

David Marek, hlavní ekonom Patria Finance
Význam Číny v globální ekonomice se každým rokem zvyšuje. Loni se Čína na celosvětovém HDP podílela 14,3 procenta. Zhruba do pěti let by Čína mohla předstihnout USA a stát se největší ekonomikou. Informace o aktuálním zpomalování čínské ekonomiky jsou tedy zásadní. Eurozónou zmítá dluhová krize a bylo by předčasné říkat, že má nejhorší za sebou. Ekonomika USA ztrácí dech, navíc ji ohrožuje výrazné automatické přiškrcení fiskální politiky, pokud se do konce roku Kongres neshodne na kompromisu. Poslední nadějí zůstávala Čína, jenže i ona zpomaluje.
 
Je možné, že Čína po třech desetiletích 10procentního průměrného ročního růstu přechází na pomalejší rychlost. Na první pohled vypadá, že zpomalení z 10 na 5 či 7 procent není zas až takový problém, nicméně může vést k problémům bank s kvalitou úvěrů, udržením nízké nezaměstnanosti a celého ekonomicko-společenského modelu Číny.

Ekonom České spořitelny Luboš Mokráš

Luboš Mokráš, ekonom České spořitelny
Klesající výkon čínské ekonomiky je určitě něco, čeho je třeba se obávat. Čína je jeden z mála zbývajících motorů růstu světové ekonomiky, její podíl na růstu globálního HDP je podstatný. Navíc by další zpomalování růstu mohlo vést ke klesající spirále podobné té evropské - nedostatečné příjmy společností kvůli slabému růstu by mohly zhoršovat splácení dluhů, to by mohlo oslabit finanční sektor, který by následně nebyl schopný poskytovat úvěry, což by dále zpomalilo ekonomiku. Odhadnout přesně, kde je hranice nebezpečného zpomalení Číny, je těžké, ale v minulosti se psalo o šesti procentech jako kritické hranici v případě, že by se HDP pod touto úrovní drželo déle. Svět však pociťuje už současnou slabost, je to zřetelně vidět například u Austrálie, která je velkým vývozcem surovin do Číny.

Analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka

Marek Hatlapatka, ekonom Cyrrus
Vývoj čínské ekonomiky musí v současném světě zajímat každého, kdekoliv na světě žije. Zvláště v současné době, kdy v Evropě řádí dluhová krize, je Čína prakticky jedinou nadějí na to, že globální ekonomika si udrží růst, i když relativně mírný.

Ačkoliv rizika toho, že ještě nejsme v Číně na pomyslném dně, jsou zřejmá, očekávám velmi rychlou a razantní reakci místních politiků, respektive centrální banky, což by mohlo alespoň zabránit dalším propadům. Celoroční růst ekonomiky by se tak mohl udržet někde kolem osmi procent, přinejhorším lehce pod touto hranicí.

Nová data HDP Číny

Důsledky oslabování čínské ekonomiky pozorujeme již nyní, ne všechny jsou však negativní. Díky nižšímu hladu Číny po energiích a komoditách jsou dnes na trzích například nižší ceny ropy, uhlí či elektřiny. Pro globální ekonomiku považuji za kritickou hranici sedmiprocentního růstu čínské ekonomiky. Takové oslabení by již bylo ve zbytku světa poznat mnohem silněji, než je tomu nyní. Společnosti z USA a Evropy by měly problémy s odbytem, nižšími zisky a nevyhnutelným důsledkem by byl nárůst nezaměstnanosti.

Ekonom a člen NERV Aleš Michl

Aleš Michl, ekonom Raiffeisenbank
Jak Čína funguje ve zkratce? Potřebuje, aby Američané a Evropané utráceli ostošest. Aby vyčerpali limit na kreditce. I na druhé kreditce. Na třetí... Tím se jim zvyšuje export.

Teď jde o to, jestli se tohle schéma může změnit. Pokud ano, obrátí se to proti Číně. Změní se, pokud se státy a občané směrem na západ od Číny budou méně zadlužovat a pokud půjdou do další recese.
Pak, pokud má Čína udržet rekordní růst, musí pozvednout vnitřní ekonomiku a postavit to na ní, nikoliv jen na exportu.

Tedy další vládní fixní investice - další nové silnice, budovy, továrny, další nové úvěry firmám a lidé musí začít více utrácet... Jenomže už teď vytvoří fixní investice v Číně 50 procent HDP. Nejde donekonečna takto stavět a stimulovat ekonomiku, protože skončíte s kupou nadbytečných kapacit a spoustou špatných úvěrů.

Z druhé je ale třeba více čínskou ekonomiku postavit na spotřebě domácností. Ta vytvoří v Číně zhruba 36 % HDP. To je polovina toho co v Americe a 2/3 toho co v Evropě. Číňané ale nemají tak rozbujelý sociální systém jako pohodoví Evropané. V Číně se musí makat, aby bylo na stáří a pro děti na privátní školu. Tato argumentace mě vede k domněnce, že v Číně bude brzy recese. Že se to nedá donekonečna utáhnout...