Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chmelnic ubývá, znalci se bojí o kvalitu piva

  9:14aktualizováno  9:14
Zemědělci pěstují chmel na nejmenší ploše za posledních 134 let. Kvalitu piva to ještě neohrozí. Odborníci ale míní, že za pět let mohou pivaři poznat, že je méně žateckého poloraného červeňáku. Proti loňsku ubyl nejvíce právě tradiční žatecký chmel, a to o 172 hektarů.

Zemědělci letos pěstují chmel na 5695 hektarech ploch. V roce 1871 bylo v Čechách 5300 hektarů chmelnic, od té doby se jejich rozlohy rozšiřovaly. V posledních letech chmelnic naopak ubývá.

"Pokud se tento trend nezmění, do deseti let mohou plochy se žateckým červeňákem rapidně klesnout," potvrdil tajemník Svazu pěstitelů chmele Zdeněk Rosa.

Žatecký poloraný červeňák je hlavní zárukou kvality českého piva. Podle odborníků se nedá nahradit. "Je to zvláštní odrůda aromatického chmele," vysvětluje jednatel Žateckého pivovaru Tomáš Lejsek. "Podle mého se nedá červeňák nahradit, aby se to nepoznalo," dodává Josef Vejlupek z ústeckého Drinks Unionu.

Pivaři pivo z kvalitního chmele rozhodně poznají. "Když jsem přišel z Prahy a chtěl si tu otevřít hospodu, nevěděl jsem, jaké pivo točit. Radili mi, že se žatecký pivovar vrátil k místnímu chmelu a hrozně se zlepšil. Teď mi to pivo přijde hustší a lepší," tvrdí Kamil Teinzer, který má hospodu v Blšanech na Podbořansku.

V letech 1995 až 1998 ale klesla plocha chmelnic o 43 procent. Téměř polovina chmelových porostů je starší 15 let, což je tři roky nad ideálním věkovým průměrem. "Nestaví se nové chmelnice a to je cesta do pekel. My udržujeme stále stejnou rozlohu. Když jeden rok něco zrušíme, další rok se musí postavit nová chmelnice. Jinak porost stárne, má menší výnos," vysvětluje Jaroslav Pochman ze společnosti PP Servis Blšany, která má stále zhruba 380 hektarů chmelnic.

PIVO, DESTILÁTY,
VÍNO, KOKTEJLY
na napoje.idnes.cz

Většina pěstitelů ale spíše chmelnice ruší. Na obnovu se shánějí peníze stále hůře. Výstavba hektaru nové chmelnice stojí půl milionu až 700 tisíc korun, což je nad finanční možnosti většiny pěstitelů.

"Posílení eura vůči dolaru navíc sráží cenu chmele. Výnosy pokrývají jen provozní náklady, nezbývá na reprodukci," doplnil Rosa.

Z celkové produkce je 80 až 85 procent českého chmele určeno na vývoz. Největším odběratelem je Japonsko, které se loni na exportu podílelo více než 35 procenty.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...

Čtvrt milionu lidí v Česku pracuje načerno. Za legální práci firmy nechtějí platit

Na mostě nedaleko 149. kilometru dálnice D1 u Jabloňova na Žďársku dělníci...

Šedá zóna v podobě nelegálních zprostředkovatelů práce v Česku existuje dlouhodobě, v poslední době však díky dobře...

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...Najdete na iDNES.cz