Chodníky se změnily k lepšímu

-
Vozíčkáři by mohli strávit většinu času mezi nemocnicí, nákupními středisky, lékárnami a bankami. To jsou budovy,kam se většinou dostanou bez problémů nebo jen s překážkami, které lze obejít. Horší už to je, když musí na úřad nebo si chtějí zaplavat, zajít do kina, divadla, knihovny nebo muzea. Ve většině míst České republiky pro ně zůstávají tato místa nepřístupná. Zapovězená je pro ně většinou i městská doprava. Vyplynulo to z ankety, na kterou odpovědělo 430 vozíčkářů - členů občanských sdružení, Svazu paraplegiků a Pražské organizace vozíčkářů. Hodnotili při ní situaci v blízkosti svého bydliště. Stavební úřady by se měly zamyslet nad tím, jak kolaudují nové a rekonstruované budovy. Víc než tři čtvrtiny ze čtyř set třiceti dotázaných vozíčkářů si myslí, že tyto objekty, které by podle vyhlášky měly být bezbariérové, nejsou vozíčkářům přístupné. Nejvíce se za posledních pět let změnily k lepšímu ulice měst. Přibyly na nich upravené nájezdy ze silnice na chodník. Myslí si to téměř šedesát procent dotázaných. I tak je však snížených obrubníků pro snadný a bezpečný přejezd málo. Přechody figurují na prvním místě mezi odpověďmi na otázku: "Co by se ještě mělo změnit k lepšímu?" Nespokojenost s rozkopanými silnicemi a neupravenými chodníky, které podle slov některých účastníků ankety někdy až ohrožují zdraví, projevilo čtyřicet procent lidí. Z ankety rovněž vyplynulo, že jen málo restaurací, vináren či kaváren je pro vozík přístupných. Vozíčkáři si stěžovali i na malý počet toalet, přitom často jedinou překážkou je malá šíře zárubní. Stejně jako v testu i v anketě mezi vozíčkáři dopadli nejhůře lidé a jejich bezohlednost. Téměř devadesát procent dotázaných je přesvědčeno, že parkování komplikují auta zdravých lidí, která zabírají vyhrazená místa, a navíc nedodržují dostatečný odstup nutný pro vyložení vozíku. Mnozí z vozíčkářů jsou přesvědčeni, že obě značky určené handicapovaným - černý trojúhelník na žlutém poli a modrý znak vozíčkáře - jsou často zneužívány zdravými řidiči. Podle názoru většiny by situaci pomohlo vyřešit, kdyby policie kontrolovala a postihovala řidiče parkující na vyhrazených místech.

TYPICKÁ SITUACE se odehrála ve čtvrtek 23. března v podzemních garážích pražského obchodního domu Kotva. Na vyhrazeném místě stálo auto s německou poznávací značkou bez označení mezinárodním symbolem. Na námitky vozíčkáře Jaromíra Tvrze reagoval zaměstnanec garáží Petr Borský: "Určitě to je vozíčkář, jinak by ho sem kolegové z ranní služby nepustili." Odpověď měl i na otázku, proč nemá znak na autě: "V Německu platí jiná pravidla, vozíčkář nemusí mít znak na autě, stačí, když se prokáže legitimací." Mýlil se. Podle pracovníků německého vyslanectví musí být tamní auto označené znakem pro vozíčkáře, aby mohlo stát na vyhrazeném parkovišti.
(hve)

Děkujeme všem, kteří odpověděli na naši anketu. Třem vylosovaným - Bože ně Netušilové z Nového Strašecí, Miloši Rozkošném u z Načeradce a Ladislavu Rumlerovi ze Srub posíláme tričko s logem MF DNES.

Podrobné výsledky ankety najdete v internetovém magazínu na adrese www.idnes.cz/test.