Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chodorkovskij si zbytek trestu odpyká na Sibiři

  17:29aktualizováno  17:29
Následujících šest let stráví kdysi nejbohatší Rus Michail Chodorkovskij na ruském dálném východě. Zbytek trestu, který si vysloužil za daňové úniky, si totiž odpyká ve vězení Krasnokamensk. To leží téměř šest tisíc kilometrů východně od Moskvy, jen pár desítek kilometrů od činských hranic.
Proces s Chodorkovským od počátku provázely protesty jeho příznivců. Ilustrační foto

Proces s Chodorkovským od počátku provázely protesty jeho příznivců. Ilustrační foto | foto: Alexander DemianchukReuters

VŠECHNY ČLÁNKY O KAUZE JUKOSU ČTĚTE ZDE

Sibiřské vězení není podle místních nijak zvláštní. "Je to normální zařízení poskytující normální životní podmínky," řekl šéf věznice Alexander Pleškov.

"Není místem pro zvlášť nebezpečné zločince," dodal. Většinou se tady sejdou ti, kteří byli odsouzení za krádeže či zpronevěru. "Šéfové zločineckých gangů tu nejsou," dodal.


Oblast Čita leží u mongolských a čínských hranic.
Zdroj: mapy.idnes.cz (c) PLANstudio

Oblast Čita, kam Krasnokamensk patří, je průmyslovým regionem významným především těžbou surovin, nacházejí se tu i uranové doly. V červenci mohou teploty vystoupit ke dvaceti stupňům, v lednu se ale průměrně pohybují kolem minus třiceti.

Čita je oblast, kam byli podle ČTK za carské vlády posláni takzvaní děkabristé. To byla skupina ruských důstojníků - šlechticů, kteří se v prosinci 1825 pokusili vojenským převratem svrhnout carismus.

Za mřížemi už dva roky
Michail Chodorkovskij už ve vězení strávil bezmála dva roky. Ruská policie ho zatkla 25. října 2003. Vzápětí byl obviněn z podvodů a daňových úniků, za což si vyslechl nejprve devítiletý rozsudek. Soud mu nakonec trest snížil na osm let.  - více zde

Obhájci od počátku tvrdili, že proces není spravedlivý a je trestem za to, že jejich klient měl politické ambice a stal se nepohodlný Kremlu. Verdikt, který Chodorkovskij vyslechl v květnu, považoval za odplatu Kremlu i samotný magnát.

Spolu s Chodorkovským šla ke dnu i jeho firma Jukos, po které stát začal vymáhat miliardové daňové nedoplatky. Firma nakonec skončila v rukou státem ovládané společnosti Rosněfť. - více zde

vlak KDO JE MICHAIL CHODORKOVSKIJ
Michail Borisovič Chodorkovskij začal s podnikáním v polovině 80. let, kdy provozoval kavárnu a vedl centrum pro vědeckou a technickou tvořivost Menatep. To se zprvu zabývalo obchodem s počítači.
V roce 1988 založil banku Menatep, údajně první soukromou banku v zemi od roku 1917. Banka koupila v roce 1995 od státu Jukos za 350 milionů dolarů. V jeho čele stál až do svého zatčení v říjnu 2003.
Díky privatizaci se mu podařilo nashromáždit majetek 15 miliard dolaru a stal se nejbohatším Rusem a 18. nejbohatším mužem planety. Z jeho peněz mu ale nyní zbyly jen 2,2 miliardy dolarů a magazín Forbes ho zařadil až na 292. místo.
Autoři: , ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Zemědělci dostanou za loňské sucho slíbené dvě miliardy, rozhodla vláda

(ilustrační snímek)

Vláda poskytne zemědělcům dvě miliardy korun jako odškodnění za loňské sucho. Podle materiálu by zároveň měli za jarní...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Najdete na iDNES.cz