Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chotěboř připravuje zónu pro nové bydlení

  15:23aktualizováno  15:23
Lidé na Chotěbořsku, kteří by rádi investovali peníze do výstavby nového bydlení, dostanou velkou šanci. Město Chotěboř totiž připravuje poměrně rozsáhlou lokalitu k rodinnému bydlení, celkem pro sto dvacet rodinných domů.

Atraktivní areál Boží muka, jenž se nachází „na zelené louce“, má nabídnout také prostor k experimentální výstavbě či privátní sektor chráněného bydlení. „Kdo si stavbu nového domu může dovolit, určitě to uvítá. Je to dobrá šance a rozhodně lepší věc než stavět paneláky,“ komentovala záměry města například Jaroslava Jandová z Chotěboře.

Pokud by nová obytná lokalita přilákala i „přespolní“ zájemce, mohla by se Chotěboř přiblížit nebo i přehoupnout přes vytouženou hranici deseti tisíc obyvatel. A z toho plynou také vyšší daňové příjmy. „Rozdíl jsme spočetli na nejméně pět šest milionů ročně,“ řekl starosta Tomáš Škaryd. V současnosti žije v Chotěboři kolem 9 800 lidí, a vývoj v počtu obyvatel podle starostových slov víceméně stagnuje.

Z plánovaných dvanácti hektarů vlastní město necelé dvě třetiny, čtyři a půl hektaru musí vykoupit od soukromých majitelů. S těmi nyní začíná jednat. Město také zpracovává studii zástavby a podklady k územnímu rozhodnutí, to chce vydávat pro jednotlivé etapy.

Příští rok plánuje zasíťovat první část parcel. Díky rozdělení do etap nemusí Chotěboř spěchat s výkupem pozemků. „Na výkup chystáme kolem deseti milionů korun. O ceně budeme s vlastníky jednat, ale předpokládáme, že maximální přijatelná by byla 250 korun za metr čtvereční,“ informoval Škaryd. Výkupy pozemků chce město financovat buď úvěrem, nebo formou postupných splátek po dohodě s majiteli pozemků.

VÝVOJ CEN BYTŮ SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

Za kolik se parcely budou prodávat, ještě ovlivní případná státní dotace na infrastrukturu. Nyní se v Chotěboři prodávaly pozemky za 200 korun za metr čtvereční, cena nových pozemků by se měla vejít do tří set.

Boží muka nabídnou klasické rodinné domy, řadovky a čtyři rozlehlé parcely budou k dispozici i pro netypické, experimentální stavby. „Nechceme občany příliš svazovat, ale studie řeší i určité jednotící prvky, řada či celek domů bude mít třeba červené střechy,“ naznačil starosta.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Čtvrt milionu lidí v Česku pracuje načerno. Za legální práci firmy nechtějí platit

Na mostě nedaleko 149. kilometru dálnice D1 u Jabloňova na Žďársku dělníci...

Šedá zóna v podobě nelegálních zprostředkovatelů práce v Česku existuje dlouhodobě, v poslední době však díky dobře...

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. září, 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...Najdete na iDNES.cz