Akcie farmaceutických firem, které vyrábějí léky proti chřipce, stoupají. Ilustrační foto.

Akcie farmaceutických firem, které vyrábějí léky proti chřipce, stoupají. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Chřipka je pro farmaceuty spása, pro ostatní katastrofa

  • 14
Prasečí chřipka nemohla na lidi přeskočit ve vhodnější okamžik. Tedy pokud pracujete ve farmaceutickém byznysu. Největší vzpruhu přinese švýcarské farmaceutické skupině Roche a britské GlaxoSmithKline, které budou těžit ze zvýšené poptávky po antivirových přípravcích Tamiflu a Relenza.

Pro ostatní sektory churavé světové ekonomiky, než je ten farmaceutický, představuje šířící se nákaza chřipky novou pohromu.

Chřipka a byznys

První vítězové:
Roche, GlaxoSmithKline – výrobci antivirových přípravků na chřipku Tamiflu, Relenza budou těžit z jejich prodeje.
Biota Holdings – vynálezce Relenza,
Gilead Sciences – vynálezce Tamiflu, těží z licenčních poplatků.
Menší farmaceutické společnosti – Novavax, Biocryst Pharmaceuticals – pracují na nových vakcínách a lécích.

První poražení
Především americké a mexické aerolinky, správci letišť, zábavní a turistický průmysl.

Roche a GlaxoSmithKline ale investoři v pondělí odměnili nadprůměrným růstem ceny jejich akcií o čtyři, respektive šest procent.

Rozšíření prasečí chřipky přichází jen týden po oznámení jedněch z nejhorších výsledků v historii obou firem. Společnosti Roche minulý týden propadl v testech proti rakovině tlustého střeva jeden z nejprodávanějších léků a GlaxoSmithKline oznámila slabé hospodářské výsledky kvůli nástupu levnější konkurence.

"Očekáváme dodatečné příjmy a pravděpodobně přijdou. I když to asi nebude tolik jako v prvním kole s ptačí chřipkou," řekl pro Reuters Jeff Holford, analytik farmaceutického byznysu u společnosti Jefferies.

Panika okolo ptačí chřipky, která vrcholila před čtyřmi lety, přinesla Roche v letech 2006 a 2007 objednávky léku Tamiflu od vlád v přepočtu za více než sedmdesát miliard korun. Česká vláda nakoupila do zásob lék za tři sta milionů a lidé ho na konci roku 2005 vykoupili z lékáren na měsíce dopředu.

Zástupci Roche v Česku si v obou letech "pandemický prodej" pochvalují. Lék Relenza, který se na rozdíl od práškové formy Tamiflu inhaluje, byl méně populární. Nicméně analytici sázejí, že vlády ho kvůli rozrůznění zásob nyní nakoupí víc.

Tratí letecká doprava, potravináři i olejáři

Díky podobným očekáváním byl v pondělí na burzách farmaceutický sektor tím nejvýnosnějším. Na opačném pólu skončila letecká doprava, výrobci masa, ale i olejáři.

Letečtí dopravci a potravináři jsou tradičně zasažení jako první kvůli obavám z cestování a nákazy z jídla, i když ta byla vyloučena. Ropa zlevňuje pod padesát dolarů za barel (přes čtyři procenta) kvůli oprávněným obavám, že by světová nákaza oddálila hospodářské oživení.

Světová banka odhaduje, že světová pandemie by stála 3 000 miliard dolarů, pět procent ekonomického výkonu světa, což je údaj řádově srovnatelný se ztrátami bank v současné finanční krizi. Poslední epidemie v Asii – SARS – stála osm set životů a ukousla 0,6 procenta z výkonu ekonomik v jihovýchodní Asii.