Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Magistrát hlavního města Prahy

Chudí Slováci dostávají balíčky s jídlem, distribuce ale vázne

  • 159
Jídlo nemáme, musíte přijít jindy, slýchají nejchudší Slováci závislí na potravinové pomoci. Tu sousední země rozděluje od letoška těm, kteří pobírají dávky v hmotné nouzi. Povoluje to Evropská unie. Balíčků s moukou, rýží nebo těstovinami je ale v obcích málo, protože vázne distribuce.

"Stále jen čekáme a kompletujeme seznam občanů, kterých neustále přibývá. K dnešku je jich zhruba 670," vypočítali v Žilině počet těch, na něž se balíček nedostal.

Některé obce proto žádají vysvětlení od organizátorů potravinové pomoci nebo rovnou od ministerstva. "Dennodenně musíme desítky žadatelů o poskytnutí potravinové pomoci odkázat na neurčitý termín, a to vyvolává velké zklamání," napsala starostka košické městské části Nad jezerem Anna Jenčová v dopise organizátorům. Od chudých pak slýchají, že jsou líní a neschopní.

Nelze vše stihnout naráz, kamiony mají harmonogram

Ministerstvo zemědělství, které pomoc obstarává, argumentuje, že zájem byl původně nižší. "Poptávka postupně roste a v současnosti v mnoha případech není možné naráz zvládnout všechny oblasti, které mají o program zájem," sdělil serveru SME.sk Juraj Kadáš.

To samé tvrdí Potravinová banka Slovenska. Potraviny se podle jejího prezidenta Marko Urdzíka rozvážejí kamiony a není efektivní posílat je do různých končin Slovenska poloprázdné. Mají proto harmonogram, kdy a kam se mouka a těstoviny dostanou.

Některé obce proto rezignovaly a pro pomoc vysílají vlastní auta. To se děje například v Prešově. V celkovém objemu není zatím s potravinovou pomocí na Slovensku problém, má vystačit pro zhruba 500 tisíc lidí. Chudí dostávají balíčky s potravinami po předložení občanského průkazu, kromě samotného převzetí se podpisem také zavazují, že nebudou potraviny dál prodávat.

Chudí by chtěli maso místo mouky

V rámci pomoci je pro jednoho žadatele vyčleněno 20 kilogramů hladké mouky a 20 kilogramů těstovin (kolínek apod.). Někteří chudí si stěžují a chtějí místo mouky maso či cukr místo těstovin. Další zase odmítají pomoc převzít, protože jsou příliš hrdí nebo se stydí za svou finanční situaci. "Partner se styděl, že to bude vypadat, že mě neuživí," svěřila se Jana z Lučenova.

Obce oznamují rozdělování pomoci různými metodami. Někde vyhrává pouliční amplion, jinde se lidé instrukce mohou dozvědět z letáků, novin, televize, z informačních tabulí nebo z internetu.