Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chudším se práce pořád nevyplácí

  1:00aktualizováno  1:00
Má cenu se honit za prací, když život s pomocí sociálních dávek nevyjde zase o tolik hůř? Tuhle otázku si položí řada lidí a přinejmenším ti, kdo pracují za nízké mzdy, si mohou s klidným svědomím odpovědět. Pracovat se nevyplatí.

A žádnou výraznou změnu do tohoto závěru zatím nepřinesla svými posledními kroky v oblasti daní a sociálních dávek ani vláda.

Například žena či muž se dvěma dětmi vydělávající si devět tisíc korun hrubého při zvýšení příjmu o stovku ve skutečnosti dostanou navíc čistého jen 40 korun.

O 60 korun přijdou kvůli daním a sníženým sociálním dávkám. Vyplývá to z čerstvé studie Vysoké školy ekonomické a ministerstva financí.

Problém je stále stejný: když lidé bez příjmu začnou pracovat nebo si hledají lépe placenou práci, přijdou často kvůli vyšším daním a zejména štědrým sociálním dávkám o více než polovinu toho, co si vydělají.

Existují i horší případy, že se zvýšení hrubého příjmu neprojeví vůbec nebo dokonce člověk ještě zchudne.

Přídavky na děti či příspěvky na bydlení jsou odstupňované podle příjmu a po dosažení určité hranice už se neposkytují vůbec.

"Kdybych začala pracovat, přišli bychom o přídavky na děti a ještě bych musela platit, protože děti musíte někam dát," říká Helena Grundmanová, matka pěti ratolestí.

Poté, co si u posledního narozeného vše propočítala, se proto rozhodla být zatím s dětmi doma. Moc nabídek k práci a šanci na vylepšení příjmu rodiny jí neskýtá ani vysokoškolský diplom z filozofické fakulty.

Žádnou změnu neznamenaly v životě této rodiny ani daňové bonusy na děti zavedené od počátku letošního roku. S příjmem se nachází nad dvaceti tisíci a do těchto řad už ministr financí Bohuslav Sobotka svými novinkami nemířil.

Daňové bonusy podle expertů ani nijak nevylepšily motivaci zaměstnanců pracovat více nebo hledat práci za větší peníze. Jako malé plus je však pocítí nezaměstnaný, který si práci najde. Lidé bez příjmů totiž na bonus nemají nárok.

"Hlavní problém při motivaci k práci jsou sociální dávky. Například na děti máte různé dávky od přídavků, sociálního příplatku a nově i daňový bonus," říká Robert Jahoda z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

Sám se také zabývá tím, komu se nejméně vyplatí pracovat, a loni došel k tomu, že nejméně motivované jsou rodiny s mnoha dětmi. To potvrzují i sociální úřady, které nepozorují žádné změny k lepšímu ve větším odlivu dlouhodobě nezaměstnaných.

"Letos už jsme vyplatili na sociálních dávkách o 2,5 milionu korun více," říká Miroslav Hájek, šéf sociálního odboru na Městském úřadě v Bruntále. Více se na podporách pro dlouhodobě nezaměstnané vyplácí za celou republiku. Rozpočet je za pět měsíců překročen skoro o dvě miliardy.

Nezaměstnanost v Česku se drží i přes stále nově vyrůstající podniky stále kolem devíti procent a bez práce je více než půl milionu lidí. Zastavení nárůstu výdajů na sociální dávky a zvýšení motivace k práci je zatím v nedohlednu. Ministerstvo práce sice chystá nový zákon o životním minimu, ale v předvolebním kabátku. K jeho snížení nedojde a některé sociální dávky se mají dokonce zvýšit.

Nezaměstnanost, úřad práce
Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Na STK se čeká dlouhé hodiny, Ťok chce kontroly svěřit i autoservisům

Předseda profesní komory STK Michal Cuc ze Mstišova u Teplic (16. dubna 2018)

Před stanicemi Státní technické kontroly se po celém Česku tvoří kvůli přísnějším pravidlům dlouhé fronty. Některé...

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Najdete na iDNES.cz