Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chudším se práce pořád nevyplácí

  1:00aktualizováno  1:00
Má cenu se honit za prací, když život s pomocí sociálních dávek nevyjde zase o tolik hůř? Tuhle otázku si položí řada lidí a přinejmenším ti, kdo pracují za nízké mzdy, si mohou s klidným svědomím odpovědět. Pracovat se nevyplatí.

A žádnou výraznou změnu do tohoto závěru zatím nepřinesla svými posledními kroky v oblasti daní a sociálních dávek ani vláda.

Například žena či muž se dvěma dětmi vydělávající si devět tisíc korun hrubého při zvýšení příjmu o stovku ve skutečnosti dostanou navíc čistého jen 40 korun.

O 60 korun přijdou kvůli daním a sníženým sociálním dávkám. Vyplývá to z čerstvé studie Vysoké školy ekonomické a ministerstva financí.

Problém je stále stejný: když lidé bez příjmu začnou pracovat nebo si hledají lépe placenou práci, přijdou často kvůli vyšším daním a zejména štědrým sociálním dávkám o více než polovinu toho, co si vydělají.

Existují i horší případy, že se zvýšení hrubého příjmu neprojeví vůbec nebo dokonce člověk ještě zchudne.

Přídavky na děti či příspěvky na bydlení jsou odstupňované podle příjmu a po dosažení určité hranice už se neposkytují vůbec.

"Kdybych začala pracovat, přišli bychom o přídavky na děti a ještě bych musela platit, protože děti musíte někam dát," říká Helena Grundmanová, matka pěti ratolestí.

Poté, co si u posledního narozeného vše propočítala, se proto rozhodla být zatím s dětmi doma. Moc nabídek k práci a šanci na vylepšení příjmu rodiny jí neskýtá ani vysokoškolský diplom z filozofické fakulty.

Žádnou změnu neznamenaly v životě této rodiny ani daňové bonusy na děti zavedené od počátku letošního roku. S příjmem se nachází nad dvaceti tisíci a do těchto řad už ministr financí Bohuslav Sobotka svými novinkami nemířil.

Daňové bonusy podle expertů ani nijak nevylepšily motivaci zaměstnanců pracovat více nebo hledat práci za větší peníze. Jako malé plus je však pocítí nezaměstnaný, který si práci najde. Lidé bez příjmů totiž na bonus nemají nárok.

"Hlavní problém při motivaci k práci jsou sociální dávky. Například na děti máte různé dávky od přídavků, sociálního příplatku a nově i daňový bonus," říká Robert Jahoda z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

Sám se také zabývá tím, komu se nejméně vyplatí pracovat, a loni došel k tomu, že nejméně motivované jsou rodiny s mnoha dětmi. To potvrzují i sociální úřady, které nepozorují žádné změny k lepšímu ve větším odlivu dlouhodobě nezaměstnaných.

"Letos už jsme vyplatili na sociálních dávkách o 2,5 milionu korun více," říká Miroslav Hájek, šéf sociálního odboru na Městském úřadě v Bruntále. Více se na podporách pro dlouhodobě nezaměstnané vyplácí za celou republiku. Rozpočet je za pět měsíců překročen skoro o dvě miliardy.

Nezaměstnanost v Česku se drží i přes stále nově vyrůstající podniky stále kolem devíti procent a bez práce je více než půl milionu lidí. Zastavení nárůstu výdajů na sociální dávky a zvýšení motivace k práci je zatím v nedohlednu. Ministerstvo práce sice chystá nový zákon o životním minimu, ale v předvolebním kabátku. K jeho snížení nedojde a některé sociální dávky se mají dokonce zvýšit.

Nezaměstnanost, úřad práceNejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Přeplněné koleje a dlouhé čekací listiny. Studentům se komplikuje ubytování

VSE koleje pred zacatkem semestru

Navzdory tomu, že na české vysoké školy momentálně nastupují nejslabší populační ročníky za více než třicet let,...

Nová sklizeň zlevňuje jablka, kilogram je v průměru za 33 korun

Ilustrační snímek

Ceny jablek s novou sklizní klesly z červencových rekordních 43,23 koruny za kilogram na nynějších průměrných přibližně...

Čtvrt milionu lidí v Česku pracuje načerno. Za legální práci firmy nechtějí platit

Na mostě nedaleko 149. kilometru dálnice D1 u Jabloňova na Žďársku dělníci...

Šedá zóna v podobě nelegálních zprostředkovatelů práce v Česku existuje dlouhodobě, v poslední době však díky dobře...Najdete na iDNES.cz