Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Nejasnost v zákoně o zelené energii ohrožuje trh s elektřinou

  • 302
Stát v současnosti nemá právní důvod, aby od lidí na fakturách za elektřinu požadoval poplatky za "zelené" zdroje. Souvisí to s velkou chybou v zákoně, kterou udělala Rusnokova vláda. Poplatek dosud vybíral dodavatel elektřiny, kdo ho má vybírat nyní, však novela neuvádí. Státní firma OTE organizující trh s proudem tak může přijít až o 30 miliard.

Nebezpečí rozpadu energetického trhu způsobila novela zákona o obnovitelných zdrojích, kterou na návrh ministra průmyslu Jiřího Ciencialy schválila v srpnu minulá Sněmovna.

Zákon změnil s platností od října 2013 dosavadní model při vybírání poplatků, kterými každý spotřebitel dotuje výrobu elektřiny ze slunečního zařízení, bioplynu, větru, kogeneračních jednotek a dalších podporovaných zdrojů.

Do té doby byly poplatky za obnovitelné zdroje součástí ceny za distribuci. Dodavatelé tedy loni vybrali 30 miliard, které pak předali distribučním společnostem. Distributoři je odvedli státní firmě OTE, která z utržených peněz dotovala výrobce "čisté" energie.

Od října jsou poplatky za obnovitelné zdroje samostatnou položkou placenou mimo dodávku elektřiny a problém je v tom, že autoři zákona zapomněli napsat, komu budou spotřebitelé poplatky odvádět.

Zákonodárci přehlédli, že návrh zákona neobsahoval odstavec, který by výběr poplatků jakkoli upravil. "Zákon tak bohužel upravil jenom půl právního vztahu," potvrdil na dotaz redakce expert na energetiku Antonín Panák.

Koncem roku připustilo chybu i ministerstvo průmyslu a poslalo vládě expertizu, která upozorňuje, že se praxe při výběru poplatků dostala do konfliktu s druhým článkem Listiny základních práv a svobod. Listina zaručuje, že český občan nemůže být nucen k něčemu, co mu neukládá zákon.

Dodavatelé: Zatím nevíme

Dodavatelé elektřiny a distributoři netají rozpaky nad situací, do které je nový zákon dostal. Pokud poplatky na jaře vyberou a zákazníci je později budou žádat zpátky, hrozí, že je budou muset vrátit zákazníkům ze svého.

Riziko budoucích právních sporů bere vážně především Bohemia Energy. "Domníváme se, že jako obchodník nemáme právo od zákazníků poplatek vybírat. V současné době celou situaci vyhodnocujeme a necháváme si vypracovávat právní posudky. Poté finálně rozhodneme, jak budeme postupovat," vysvětluje jednatel Jiří Písařík.

O hrozících potížích nepochybuje ani obchodní ředitel Centropolu Lukáš Pokrupa."Jsme si plně vědomi vážnosti situace. Poplatky budeme vybírat i nadále s tím, že věříme v brzké narovnání současného stavu," uvedl.

Velké společnosti ČEZ, E.ON a PRE, které kromě dodávek elektřiny zajišťují také distribuci, zatím hájí dosavadní praxi. "Jenom se musí slovo 'poplatek' přejmenovat na faktuře," vysvětluje mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. "V současné době probíhají odpovídající analýzy, ale poplatky budeme zatím účtovat z pozice dodavatele," potvrzuje za E.ON Vladimír Vácha.

Účtují i další. "Nehodláme využívat dočasné mezery v právní úpravě. Nevybíráním poplatků bychom přispěli k destabilizaci stávajícího systému. Budeme i nadále vybírat poplatky od koncových zákazníků a budeme věřit, že nastalá situace bude urychleně legislativně vyřešena," věří za RWE Martin Chalupský.

Společnost PRE požádala o závazné stanovisko ministerstvo průmyslu. "Z jeho stanoviska jasně vyplývá, že pro dodržení ducha zákona není možné fungování podpory bez součinnosti obchodníka," zdůvodňuje vybírání poplatků za PRE mluvčí Petr Holubec. Na stejné stanovisko se odvolává i výkonný ředitel Global Energy Radek Kupka.

Druhý pokus

Sám ministr Cienciala je ovšem přesvědčen o neudržitelnosti současné situace. Už třetího ledna se objevila na internetových stránkách vlády další novela zákona o obnovitelných zdrojích, kterou chce ministerstvo napravit chyby předchozí novely. Především určuje, že cenu za obnovitelné zdroje hradí zákazník "obchodníkovi s elektřinou", zároveň umožňuje dodavatelům zákazníka odpojit, když nezaplatí.

Vláda nový zákon projedná ve zrychleném řízení, zároveň vyzývá Sněmovnu, aby normu schválila už v prvním čtení. Teoreticky je proto možné, že Senát a prezident zákon potvrdí do konce března. Období, kdy se poplatky za obnovitelné zdroje vybírají bez právního základu, potom nepřesáhne půl roku.

Nelze otálet, tvrdí Cienciala ve svém návrhu. "Návrh odstraňuje potenciální možné riziko zhroucení celého energetického trhu v České republice s dopadem na celou ekonomiku a všechny její obyvatele," stojí v důvodové zprávě pro vládu.

Nejde však vyloučit, že návrh obsahuje další chyby. Byl připraven v rekordně krátké době a bez řádného připomínkového řízení, stejně jako srpnová novela, která riziko zhroucení trhu vyvolala (více o zákonu čtěte zde).