Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chystá se další vlna privatizace. Může dojít na Lesy ČR i Budějovický Budvar

  1:20aktualizováno  1:20
Ministerstvo financí chystá možná už poslední vlnu privatizace státního majetku. Týkala by se podniků, které už není nutné nadále státem řídit. Vedle státních podniků by mohly přejít do soukromého vlastnictví také některé zkušební a výzkumné ústavy.

Do soukromého vlastnictví by mohly přejít podniky, které ještě neprošly transformací, jako jsou například Budějovický Budvar, Lesy ČR či Česká pošta. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Chceme udělat revizi nepotřebného majetku a co nejrychleji vytvořit podmínky pro jeho urychlený prodej. Aby zbytečně nečekali na privatizaci, která nikdy nepřijde, a uvolnili si kapacity," říká Zdeněk Zajíček.

Podle něj půjde o státní podniky, které ještě neprošly transformací, jako jsou například Budějovický Budvar, Lesy ČR či Česká pošta. Ale také zkušební a výzkumné ústavy a zbytkové státní podniky, například rekreační objekty z majetku policie a armády. Některé stát zatěžují, protože musí financovat ostrahu a údržbu.

V příštích měsících proto jednotlivé resorty dostanou za úkol udělat přehled svého majetku a na ministerstvo financí pošlou seznam toho, co by podle nich měli provozovat místo státu soukromníci.

"Stát by si měl říci, jestli některé činnosti místo něj nemůže vykonávat někdo jiný. Například zkoušky advokátů převzala Česká advokátní komora. Proč by například o rybářském lístku nemohl rozhodovat Rybářský svaz," říká Zajíček.

Konečné slovo budou mít ministerstva

Svou představu mají na ministerstvu zemědělství. "V rámci modernizace je možné vyčlenit a privatizovat některé činnosti v poradenství nebo laboratorní a polní testace (test u prasat)," říká Roman Boček, náměstek ministra. Zvažuje se také privatizace výzkumu v zemědělství a inspekční činnosti v oblasti kontroly dotací.

Kandidáti na prodej

Výzkumné ústavy
Potravinářský
Lesního hospodářství a myslivosti
Rostlinné výroby
Zemědělské techniky
Živočišné výroby
Veterinárního lékařství
Meliorací a ochrany půdy

Zkušební ústavy
Elektrotechnický v Praze
Fyzikálně technický v Ostravě
Strojírenský
Technický zkušební ústav Praha
Textilní v Brně

Ministerstvo průmyslu má v úmyslu privatizovat šest svých zkušebních ústavů (proces v květnu 2009 pozastavilo). Stát čeká i transformace podniků, kterých se tak úplně vzdát nechce. Podle Zajíčka se například v případě Lesů ČR předpokládá, že stát by si i po jejich přeměně na akciovku podobně ponechal majoritu a čerpal dividendu. Podobný osud čeká Českou poštu.

Konečné rozhodnutí nicméně bude vždy záviset na jednotlivých ministerstvech. Samo ministerstvo financí žádné státní podniky nevlastní, má jen podíly v desítkách firem, které zdědilo po České konsolidační agentuře a Fondu národního majetku.

"I tady chceme pokročit – podíly prodat v aukci nebo přímo ostatním spoluvlastníkům, někdy jde jen o jednotky procent," dodává Zajíček.

Průhledné rozprodeje

Zatímco privatizaci podniků ministři pečlivě plánují, rozprodej nepotřebných nemovitostí běží naplno. Ministerstvo obrany na webu nabízí 36 pozemků a staveb, které nepotřebuje. Lze si tak například koupit 28 hektarů pozemku bývalé střelnice na Mladoboleslavsku za vyvolávací cenu 6,2 milionu.

"Salámovou metodou rozprodáváme nepotřebné nemovitosti u podřízených organizací Českých drah, SŽDC a Ředitelství silnic a dálnic," říká náměstek ministra dopravy Radek Šmerda.

Rekordmanem v rozprodeji se stalo ministerstvo vnitra, které za ně loni utržilo půl miliardy korun. Aktuálně odprodává asi 240 nepotřebných nemovitostí. "Jde o objekty po bývalé Pohraniční stráži, uvolněné služebny Policie ČR, garáže, sklady, zbytkové pozemky a vybrané bytové domy," vypočítává mluvčí vnitra Vladimír Řepka.

Umožnit větší průhlednost rozprodejů a také usnadnit privatizaci státních podniků má novela zákona o majetku státu, kterou ministerstvo financí připravuje. Platit by mohla nejdříve od roku 2012.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Škoda zvýšila zisk. Vděčí za to výrobě dražších vozů Kodiaq a Karoq

Předseda představenstva Škody Auto Bernhard Maier představil 6. března na 88....

Automobilka Škoda loni vydělala 31,8 miliardy korun po zdanění. To je zhruba o šest miliard korun více než loni. Podle...

Levnější pivo, kadeřník i voda. Vláda chystá velké změny v DPH

(Ilustrační snímek)

Ministerstvo financí navrhuje největší balík změn daně z přidané hodnoty za poslední roky. Výrazné snížení daně z 21 na...

Průlom bankovního tajemství. Daňová správa smí žádat o citlivé údaje

(Ilustrační snímek)

Banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti budou muset poskytovat úřadům údaje vyplývající ze...

Najdete na iDNES.cz