Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chystá se další vlna privatizace. Může dojít na Lesy ČR i Budějovický Budvar

  1:20aktualizováno  1:20
Ministerstvo financí chystá možná už poslední vlnu privatizace státního majetku. Týkala by se podniků, které už není nutné nadále státem řídit. Vedle státních podniků by mohly přejít do soukromého vlastnictví také některé zkušební a výzkumné ústavy.

Do soukromého vlastnictví by mohly přejít podniky, které ještě neprošly transformací, jako jsou například Budějovický Budvar, Lesy ČR či Česká pošta. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Chceme udělat revizi nepotřebného majetku a co nejrychleji vytvořit podmínky pro jeho urychlený prodej. Aby zbytečně nečekali na privatizaci, která nikdy nepřijde, a uvolnili si kapacity," říká Zdeněk Zajíček.

Podle něj půjde o státní podniky, které ještě neprošly transformací, jako jsou například Budějovický Budvar, Lesy ČR či Česká pošta. Ale také zkušební a výzkumné ústavy a zbytkové státní podniky, například rekreační objekty z majetku policie a armády. Některé stát zatěžují, protože musí financovat ostrahu a údržbu.

V příštích měsících proto jednotlivé resorty dostanou za úkol udělat přehled svého majetku a na ministerstvo financí pošlou seznam toho, co by podle nich měli provozovat místo státu soukromníci.

"Stát by si měl říci, jestli některé činnosti místo něj nemůže vykonávat někdo jiný. Například zkoušky advokátů převzala Česká advokátní komora. Proč by například o rybářském lístku nemohl rozhodovat Rybářský svaz," říká Zajíček.

Konečné slovo budou mít ministerstva

Svou představu mají na ministerstvu zemědělství. "V rámci modernizace je možné vyčlenit a privatizovat některé činnosti v poradenství nebo laboratorní a polní testace (test u prasat)," říká Roman Boček, náměstek ministra. Zvažuje se také privatizace výzkumu v zemědělství a inspekční činnosti v oblasti kontroly dotací.

Kandidáti na prodej

Výzkumné ústavy
Potravinářský
Lesního hospodářství a myslivosti
Rostlinné výroby
Zemědělské techniky
Živočišné výroby
Veterinárního lékařství
Meliorací a ochrany půdy

Zkušební ústavy
Elektrotechnický v Praze
Fyzikálně technický v Ostravě
Strojírenský
Technický zkušební ústav Praha
Textilní v Brně

Ministerstvo průmyslu má v úmyslu privatizovat šest svých zkušebních ústavů (proces v květnu 2009 pozastavilo). Stát čeká i transformace podniků, kterých se tak úplně vzdát nechce. Podle Zajíčka se například v případě Lesů ČR předpokládá, že stát by si i po jejich přeměně na akciovku podobně ponechal majoritu a čerpal dividendu. Podobný osud čeká Českou poštu.

Konečné rozhodnutí nicméně bude vždy záviset na jednotlivých ministerstvech. Samo ministerstvo financí žádné státní podniky nevlastní, má jen podíly v desítkách firem, které zdědilo po České konsolidační agentuře a Fondu národního majetku.

"I tady chceme pokročit – podíly prodat v aukci nebo přímo ostatním spoluvlastníkům, někdy jde jen o jednotky procent," dodává Zajíček.

Průhledné rozprodeje

Zatímco privatizaci podniků ministři pečlivě plánují, rozprodej nepotřebných nemovitostí běží naplno. Ministerstvo obrany na webu nabízí 36 pozemků a staveb, které nepotřebuje. Lze si tak například koupit 28 hektarů pozemku bývalé střelnice na Mladoboleslavsku za vyvolávací cenu 6,2 milionu.

"Salámovou metodou rozprodáváme nepotřebné nemovitosti u podřízených organizací Českých drah, SŽDC a Ředitelství silnic a dálnic," říká náměstek ministra dopravy Radek Šmerda.

Rekordmanem v rozprodeji se stalo ministerstvo vnitra, které za ně loni utržilo půl miliardy korun. Aktuálně odprodává asi 240 nepotřebných nemovitostí. "Jde o objekty po bývalé Pohraniční stráži, uvolněné služebny Policie ČR, garáže, sklady, zbytkové pozemky a vybrané bytové domy," vypočítává mluvčí vnitra Vladimír Řepka.

Umožnit větší průhlednost rozprodejů a také usnadnit privatizaci státních podniků má novela zákona o majetku státu, kterou ministerstvo financí připravuje. Platit by mohla nejdříve od roku 2012.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Ovocná limonáda Vitacit. Nápoj, který do pádu socialismu nikdo nepil

Ilustrační snímek

Téměř před padesáti lety se zrodil v továrně na výrobu kyseliny citronové prášek na bázi kyseliny citronové a cukru...

Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku za čtyři miliardy

Ilustrační snímek.

Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině NN. Informovala o tom ve...

Před suchem nás ochrání nové nádrže a propojení vodovodů, míní hydrolog

Vlivem sucha a snižování hladiny řeky Labe vystoupily hladové kameny.

Nepopulární budování nových nádrží na malých řekách bude muset začít do několika let, jinak bude ještě hůř. „Vodní...

Najdete na iDNES.cz