Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Babiš chystá zvýšení přímých daní o 40 miliard, tvrdí Kalousek

  14:48aktualizováno  17:48
Nejvyšší zvýšení přímých daní od roku 1993 připravuje ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO, tvrdí exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09. Kalousek je o tom přesvědčen poté, co si prostudoval novelu zákona o dani z příjmu, kterou Babiš poslal do připomínkového řízení. Ministr to popřel.

Chystá se nejvyšší zvýšení přímých daní od roku 1993, kritizoval Miroslav Kalousek z TOP 09 návrh, který připravilo ministerstvo financí. | foto: ČTK

"Oproti platnému právnímu stavu se jedná o poměrně razantní zvýšení daňové zátěže. A to zhruba o 14 miliard v roce 2015 a zhruba o dalších 26 miliard v roce 2016," řekl v úterý Kalousek.

"Pokud tato novela bude přijata, tak přímé odvody stoupnou oproti platnému právnímu stavu zhruba o 40 miliard korun. Nejvíce to pocítí živnostníci. V oblasti přímých odvodů se bude jednat o nejvýznamnější zvýšení daní od roku 1993," zdůraznil Kalousek.

Daňové zatížení zůstane stejné, reagoval ministr Babiš

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš to popřel. "Daňové zatížení u fyzických i právnických osob zůstane stejné," opáčil ministr.

Kalousek se podivil nad tím, že v Konvergenčním programu, který vláda Bohuslava Sobotky poslala do Bruselu, tato čísla otevřeně přiznává, v důvodové zprávě k zákonu, který předložilo Ministerstvo financí, ale resort "mlží". "Nevím, kde na to pan Kalousek přišel," reagoval pro iDNES.cz Babiš.

Kalousek řekl, že částka zvýšení přímých daní o 40 miliard za dva roky vychází z porovnání s již dříve schválením zněním daňové legislativy, tak jak měla začít platit od příštího roku spolu se vznikem jednotného inkasního místa. Ten se nová vládní koalice rozhodla odložit.

"Naopak, pokud by byly realizovány změny, které pan Kalousek jako ministr navrhoval, stát by přišel o přibližně 14 miliard korun v roce 2015 a o dalších cca 10 miliard v roce 2016. Dále pokud by platilo sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty od ledna 2016, příjmy veřejných rozpočtů by poklesly o cca 16 miliard v roce 2016," uvedl v tiskové zprávě mluvčí ministerstva financí Marek Zeman.

Bude to mít dopad na půl milionu živnostníků, zlobí se ODS

Ministerstvo financí například zvažuje, že by si už osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které využívají paušály, nemohly odečítat z daní základní slevu na poplatníka, tedy 24 840 Kč ročně. "Bude to mít dopad na půl milionu živnostníků. Na soukromé zemědělce, malíře pokojů, na majitele večerky," kritizoval návrh ministerstva financí i šéf ODS Petr Fiala.

Babiš už dříve zdůraznil, že jde o návrh, který čeká koaliční diskuse. On sám naopak upozornil, že by návrh vrátil živnostníkům daňovou slevu na manželku a děti.

Návrh ale také omezuje absolutní výši odpočtu u paušálních výdajů živnostníků využívajících šedesátiprocentní paušál. Podnikatelé, kteří ho využívají, tedy například překladatelé, průvodci a vlastně všichni, kteří mají živnostenské oprávnění na jinou profesi než řemeslnou, budou moci využít paušál jen do výše 1,2 milionu korun. Ministerstvo financí chce také zvýšit slevu na dani na druhé a další dítě o 100 korun měsíčně nebo vrátit daňovou slevu pracujícím důchodcům. (více zde)

Lidovci nepodpoří změny, které by se negativně dotkly živnostníků

Změny, které by se negativně dotkly živnostníků, nepodpoří vládní KDU-ČSL. Nejmenší koaliční partner požaduje podle předsedy strany Pavla Bělobrádka také vyšší slevu na dani na druhé a třetí dítě, než s jakou ministerstvo počítá. Jednat o tom ve středu bude koaliční rada. Špičky koalice by se měly zabývat přípravou rozpočtu na příští rok a návrhem služebního zákona.

"To nám připadá nešťastné. Živnostníci si zaslouží podporu," řekl k návrhu na zrušení slevy na dani na poplatníka Bělobrádek s tím, že lidovci návrh ministerstva financí nepodpoří. Lidovci jsou ochotni diskutovat jen o stropu pro živnostníky využívající šedesátiprocentní paušál.

"Pokud se najdou peníze na obnovení slevy pro pracující důchodce, měli by se zohlednit i pracující rodiče," řekl Bělobrádek. KDU-ČSL navrhovala zvýšení měsíční slevy pro druhé dítě o 500 korun a na třetí a každé další o 900 korun.
Nejčtenější

Kaufland šetří a má prázdné regály, stěžují si zákazníci i dodavatelé

(Ilustrační snímek)

Německý obchodní řetězec Kaufland začal od začátku roku šetřit. Snížil počet vlastních brigádníků a externím...

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...

Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Nejluxusnější hotel na českých horách? Miliardář chce stavět ve Špindlu

Sjezdovka nad Špindlerovým Mlýnem

Miliardář a průmyslník Michal Korecký plánuje v největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn výstavbu...

OBRAZEM: Češi nakupují v automatech mléko, vejce, kružítka i pizzu

Nákup mléka v mlékomatu.

V zemi vycházejícího slunce dotáhli automatové šílenství k dokonalosti. Z pouličních mašin vypadne snad všechno od...

Knižní obr Albatros koupil nejstarší české nakladatelství Vyšehrad

ilustrační snímek

Skupina Albatros Media, která je největší českou nakladatelskou skupinou, koupila nejstarší české nakladatelství...

Najdete na iDNES.cz